Zdieľať

Prevenciu na urológii absolvuje iba minimum mužov

prevencia na urológii
Kampaň Movember sa začína, o prevencii rakoviny prostaty treba hovoriť hlasnejšie. Preto upozorňujeme na alarmujúco nízku účasť mužov na preventívnych prehliadkach.
prevencia na urológii

Rakovina prostaty je u mužov najčastejším onkologickým ochorením, urologické preventívne prehliadky však Slováci zanedbávajú. Naším cieľom je zvýšiť záujem o prevenciu a vlastné zdravie najmä u mužov nad 40 rokov.

„Účasť na preventívnych urologických prehliadkach je alarmujúco nízka. V minulom roku dosiahla len päť percent, čo s určitosťou nie je postačujúce,“ vysvetľuje riaditeľ Union zdravotnej poisťovne Jozef Koma.

Naši poistenci môžu pritom absolvovať preventívnu prehliadku u urológa už od veku 40 rokov v dvojročnom intervale. Nepotrebujú ani výmenný lístok od všeobecného lekára, môžu sa na prevenciu k urológovi objednať priamo. Štatistiky účasti poukazujú na mierne rozdiely, najčastejšie urológa navštívia muži vo veku 70 až 79 rokov, najslabšia návštevnosť je v trenčianskom a banskobystrickom kraji.

V minulosti sa účasť na urologickej prevencii dokonca pohybovala pod hranicou piatich percent. 

Kedy muži vyhľadajú pomoc urológa?

K urológovi zvyčajne dovedie muža problém – najčastejšie to býva časté nočné močenie, slabý prúd moču alebo pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Odkladanie riešenia problému v odbornej ambulancii vedie k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, zatiaľ čo včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť vyhnúť sa vážnejším komplikáciám.

Medzi najčastejšie urologické ochorenia patria ochorenia prostaty, z ktorých až osemdesiat percent prípadov tvorí nezhubné zväčšenie prostaty. Dôsledkom neliečeného zväčšenia prostaty môžu byť opakované zápaly, ale aj poškodené obličky.

Preventívna prehliadka u urológa dokáže odhaliť ochorenia, ktoré sú v ranných štádiách bezpríznakové, aj rakovinu prostaty vo včasnom štádiu. Keďže na prevenciu chodí medziročne len päť percent mužov, býva toto ochorenie zachytené až v pokročilom štádiu, keď prognóza nie je dobrá. Ak sa v rodine vyskytli ochorenia prostaty, pravidelná urologická prevencia môže doslova zachrániť život.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.