Zdieľať

Top farby áut na Slovensku. Pozrite sa, ktoré vyhrávajú a prečo

Farba auta hrá úlohu aj v bezpečnosti na ceste
Čo všetko sa skýva za výberom farby auta okrem vlastného vkusu a preferencií? Ktoré farby sú na ceste z hľadiska bezpečnosti podľa výskumov najrizikovejšie?
Farba auta hrá úlohu aj v bezpečnosti na ceste

Autá si podľa farieb nevyberajú len ženy. Podľa istého britského prieskumu je tento atribút dôležitejší pre mužov až o 20 % častejšie. Zdá sa teda, že obľúbené farby áut tak hrajú dôležitú rolu, nehľadiac na pohlavie.

Neviete sa rozhodnúť, akú farbu auta vybrať? Pozrite sa, čo všetko vziať do úvahy okrem vašich osobných preferencií.

Nie je to len o vzhľade...

Čierne autá sú síce elegantné, ale priťahujú slnečné žiarenie a je v nich teplejšie. Sivé a strieborné vydržia dlhšie čisté, čo isto ocenia večne sa niekam ponáhľajúci jedinci. Červené, oranžové či zelené autá bez problémov zazriete i v počasí, ktoré príliš vodičom nepraje. A také biele, tie sú zase najlacnejšie… O tom viac v ďalšom odseku.

Aké sú najpredávanejšie farby áut?

Policajné štatistiky za rok 2019 dokazujú, že medzi slovenskými vodičmi jednoznačne vedie biela farba auta. Dôvod je banálny – ušetríte za príplatok.
Nasledujú čierna metalíza, sivá metalíza, strieborná metalíza svetlá, modrá metalíza. A do prvej desiatky sa zmestia aj červená metalíza a klasická červená farba na auto.
Výsledky ukazujú, že Slováci sú stále pomerne klasici.
Aj čo sa týka preferencií pri kúpe vozidla. Našli ste sa v tomto rebríčku i vy alebo by ste si pokojne vybrali netradičnejšiu farbu auta?

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Vedeli ste, že…?

Podľa istého austrálskeho výskumu sú najrizikovejšie najmä sivé a tmavé odtiene. Dôvod? Splývajú s okolím napríklad pri východe a západe slnka, ako aj počas nepriaznivého počasia.

A najbezpečnejšia farba na aute? Môžete si vybrať medzi oranžovou alebo svetlofialovou. Riziko nehody je pri nich oveľa nižšie. Ale tak, povedzme si pravdu, tieto dve farby si vyberá len malé percento z nás. Preto spomenieme aj ďalšie odtiene, ktoré sú na tom s bezpečnosťou pomerne dobre. S pokojným svedomím stavte napríklad na žltú, hnedú, či zelenú.

A keď už budete mať kúpené nové auto, nezabudnite ani na vybavenie povinného zmluvného poistenia (pzp). Jeho uzatvorenie je skutočne jednoduché. Stačí vyplniť niekoľko údajov v online kalkulačke a vybrať si z ponuky poistenia preferovanú kombináciu. Vybavte si pzp online a ušetrite čas.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia