„Aktuálne eviduje Union zdravotná poisťovňa 5 315 prípadov tetánie. Z údajov vyplýva, že počet pacientov stúpa už od tínedžerského veku a kulminuje v období najvyššej pracovnej a rodinnej záťaže. Najviac prípadov evidujeme vo veku 34 rokov, pričom výskyt je najčastejší medzi 30. až 42. rokom života. Tetánia postihuje výrazne častejšie ženy – až 74 percent a len 26 percent tvoria muži,“ uvádza hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Tento nepomer môže súvisieť s hormonálnymi výkyvmi, vyšším výskytom úzkostných porúch u žien, ale aj s celkovým psychickým preťažením, ktoré ženy v produktívnom veku často zažívajú. Zo štatistík tiež vyplýva, že najviac pacientok a pacientov máme v Prešovskom a Košickom kraji a najmenej v Trnavskom kraji.
„V praxi sa často stretávame s kombináciou fyzických symptómov a psychického preťaženia. Tetániu najčastejšie diagnostikujú neurológovia, ale významnú rolu v odhalení tejto choroby zohrávajú aj všeobecní lekári, ktorí vyhodnocujú príznaky hneď v prvom kontakte s pacientom,“ vysvetľuje revízna lekárka Union zdravotnej poisťovne Ingrid Dúbravová. Liečba spočíva v podávaní horčíka, vápnika alebo vitamínu D – niekedy stačí upraviť hladiny týchto minerálov pomocou výživových doplnkov alebo infúzií a stav sa výrazne zlepší.
„V niektorých prípadoch však lekári musia predpísať aj anxiolytiká, najmä, ak pacienti trpia úzkosťami alebo panickými atakmi. Pre potlačenie príznakov je dôležité upraviť aj stravu, pitný režim a vyhýbať sa nadmernej konzumácii kávy, alkoholu a stresu. Pomôcť môžu tiež dychové cvičenia, psychoterapia a nácvik relaxačných techník,“ uvádza I. Dúbravová.