Atoms/icons/24/grey/info-24
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Máte v rodine rakovinu prsníka? Zaplatíme vám test, ktorý odhalí, či ste ochorenie zdedili

V prípade zdravia hrá genetika dôležitú rolu – a týka sa to aj rakoviny. Približne jedna žena z desiatich získa od svojich pokrvných príbuzných zmutovaný gén, ktorý spôsobuje karcinóm prsníka alebo vaječníkov.

Ak máte v rodine aspoň jeden prípad karcinómu prsníka, mali by ste k prevencii pristupovať mimoriadne zodpovedne.

Zdroj: Adobe Stock

„Union zdravotná poisťovňa ako jediná zdravotná poisťovňa začne od 1. júla 2021 preplácať svojim poistenkám špeciálny DNA test nazývaný BRCAscreen test v hodnote 130 eur, ktorý spoľahlivo odhalí prípadné predispozície na rakovinu prsníka,“ hovorí Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Union zdravotnej poisťovni. „Indikovať ho môže lekár so špecializáciou lekárska genetika alebo klinická onkológia, ktorý odoberie vzorku krvi alebo ster z vnútornej strany líca. Výsledok DNA testu je známy spravidla do 10 dní,“ vysvetľuje Michal Konečný, riaditeľ Laboratória genomickej medicíny, GHC GENETICS SK v Bratislave, ktoré testy vykonáva.

V prípade, že bude výsledok pozitívny, automaticky máte nárok na špeciálny preventívny manažment s prísnym sledovaním zdravotného stavu a tiež dispenzarizáciu u klinického onkológa, ktorý vám doplní celé spektrum preventívnych vyšetrení. „Vďaka tomu sú šance na kvalitne prežitý život a vyliečenie omnoho vyššie, ako keby sa ochorenie odhalilo v pokročilom štádiu,“ uzatvára Elena Májeková.

Test nad rámec zákona je určený pre zdravé ženy s pozitívnou rodinnou anamnézou a to už od 40 rokov alebo od 45 rokov bez rodinnej anamnézy.

Nakoľko sa Union zdravotná poisťovňa špecializuje na prevenciu onkologických ochorení, vo svojej ponuke benefitov má aj ďalšie preventívne vyšetrenia na včasný záchyt rakoviny. Nájdete ich tu: https://www.union.sk/benefit/programy-na-prevenciu/.

Martina Harsanyiova

Pomohla ti táto odpoveď?