Zdieľať

Tajomstvo pohodových Vianoc s bábätkom

prvé Vianoce s bábätkom

Konečne ste sa dočkali. Prvé Vianoce s novorodencom či bábätkom sú tu. Ako ich zvládnuť v pohode a bez stresu?

prvé Vianoce s bábätkom
V článku si prečítate:

Možno ste si už dopodrobna naplánovali, ako to u vás bude vyzerať. Fotografie na sociálnych sieťach známych influenceriek nastavujú latku neprimerane vysoko. Dokonalá vianočná výzdoba, kompletné vianočné menu, na zemi ani smietka a dieťatko spokojne sledujúce vianočnú atmosféru ako vystrihnuté z módneho magazínu.

Koniec očakávaní

Stop! S najväčšou pravdepodobnosťou to bude úplne naopak. „Veľmi som sa tešila na naše prvé Vianoce s desaťmesačnou Aničkou. Farebne som nám všetkým trom zladila oblečenie, prestrela stôl, nabila baterku na mobile, pevne pripravená zdokumentovať každý okamih. A veru, bolo čo dokumentovať! Aničke išli zuby, všetko sťahovala, začala vracať, čo si odniesli aj moje červené šaty. A zabalené darčeky, ktoré boli tak pekne naukladané pod stromčekom? Tak na ne prišiel rad až vtedy, keď malá zaspala od vyčerpania,“ spomína mama, ktorá sa rozhodla, že tohtoročné sviatky bude brať s väčším nadhľadom.

Poproste o pomoc

Nemusíte sa hrať na superženu, ktorá zvládne všetko. Ponúknutú pomoc od starých rodičov neodmietajte. „Ja som nechcela žiadať o pomoc. Bála som sa, že spolu so štedrovečernou večerou a škatuľou zákuskov dostanem aj nečakaný bonus v podobe mojich svokrovcov,“ priznáva odhodlaná mama.

Tvrdí, že so svokrovcami má síce dobrý vzťah, ale prvé Vianoce chceli stráviť výlučne v trojici. Všetci chápu, že máte bábätko a preto nikto od vás neočakáva, že pol dňa strávite v kuchyni. S prípravou jedla vám môže pomôcť partner alebo príbuzní. Ak si toho na seba zoberiete priveľa, budete vyčerpaná a nervózna. A to si, koniec koncov, odnesie celá rodina.

Očami bábätka

Zvyknete každé Vianoce večerať v presne stanovenú hodinu? Tieto Vianoce to môže byť inak. Program Štedrého dňa prispôsobte režimu dieťatka. Pokiaľ ho zobudíte skôr, môže byť mrzuté, čo určite neprospeje pokojnej atmosfére sviatkov.

Skúste sa na vianočné sviatky pozerať očami bábätka. K šťastiu mu stačí milujúca náruč, plné bruško a pokojní rodičia. Dokáže vycítiť vaše napätie. Zároveň nechápe, prečo je v tento deň všetko inak. Dbajte na to, aby nebolo príliš prestimulované okolím, darčekmi či sviatočnými návštevami.

Akonáhle uvidíte, že je toho naňho priveľa, vzdiaľte sa a urobte si chvíľku pre seba. Nájdite si kútik, kde budete len vy dvaja a nikto vás nebude vyrušovať.

V jednoduchosti je krása

Limitovanú edíciu ručne maľovaných sklenených gúľ radšej nechajte v šuplíku. O pár rokov na ňu príde rad. Nielen program, ale aj výzdobu prispôsobte bábätku. Ak dieťatko už štvornožkuje, pravdepodobne si to namieri rovno k ozdobám. Aj jednoduché ozdoby z papiera, slamy či dreva vytvoria peknú sviatočnú atmosféru. Zároveň vďaka nim minimalizujete riziko zranenia. Predsa len, črepiny zo sklenených ozdôb sa vedia zatúlať na rôzne miesta.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako hovoriť s väčšími deťmi o vianočných darčekoch?

Jeden darček stačí

Zatiaľ čo pre dospelákov je Štedrý deň výnimočný, pre bábätko je to deň ako každý iný. Preto je dôležité príliš ho nevytrhnúť zo zaužívaného režimu. Priveľa darčekov môže spraviť medvediu službu. Dieťa nechápe, čo sa vôkol deje a neraz má väčšiu radosť zo šuštiacich obalov, než zo samotného obsahu.

Radšej mu kúpte len jednu vec. To stačí. Rodinní príslušníci sa môžu poskladať na jeden spoločný praktický darček, ktorý využijete po celý rok.

Každé Vianoce s dieťatkom budú jedinečné. Máte príležitosť vytvoriť si vlastné rituály, vybrať si to, čo vám sedí a ostatné ignorovať. Už od detstva môžete dieťatku ukázať, že zmysel sviatkov nie je v množstve materiálnych vecí, ale vo vzájomnej blízkosti a spokojnosti. Pretože to rozhodne nie je samozrejmosť.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.