Zdieľať

Ste tehotná alebo po gynekologickej operácii? Využite pomoc pôrodnej asistentky u vás doma!

Ak ste sa narodili pred pádom režimu, možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Časom však „terénne sestry“ z terénu zmizli a mladé ženy dostávajú rady v starostlivosti o dieťa, aj o seba samú, skôr v pôrodniciach a u pediatrov. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky u nás stále existuje.

Naše poistenky, tehotné ženy, čerstvé mamičky, ale aj ženy po gynekologických zákrokoch, môžu využiť služby licencovaných pôrodných asistentiek – u seba doma. Služby licencovanej asistentky v domácom prostredí preplácame ako jediná zdravotná poisťovňa v plnej výške v nasledujúcom rozsahu.

• päťkrát pred pôrodom od 20. týždňa tehotenstva;
• dvakrát počas obdobia šestonedelia;
• dvakrát v rámci starostlivosti o novorodenca v domácom prostredí.

„Pred pôrodom asistentka pomôže tehotnej žene pripraviť sa na príchod dieťatka, zvládnuť stres v nových situáciách, či vypracovať pôrodný plán a vybrať vhodnú pôrodnicu. Po pôrode zase vysvetlí, ako sa čo najlepšie postarať o novorodenca – od prebaľovania, kúpania, pomôže s dojčením a poradí, ako predchádzať komplikáciám a zápalom prsníkov,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union dravotnej poisťovne.

Pre tehotnú ženu zabezpečuje pôrodná asistentka profylaktickú prípravu na pôrod, radí jej, učí ju cvičiť, správne dýchať, uvoľňovať a sťahovať svaly. Sleduje hodnoty krvného tlaku, pulzu a teploty, ozvy plodu, kontrakcie maternice. Na rozdiel od duly, ktorá je vnímaná skôr ako morálna podpora, pôrodná asistentka je schopná odviesť aj fyziologický pôrod – má k tomu totiž aj potrebné odborné vzdelanie (špecializačné štúdium alebo certifikačná príprava podľa § 11 ods. 1 nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z.).

Výkon praxe pôrodnej asistentky je spojený s povinnou registráciu v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek.
Po pôrode učí matku kúpať novorodenca, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia, po cisárskom reze robí preväzy, pri problémovom hojení ošetruje ranu, čistí ju. Pri zápaloch vonkajších rodidiel ošetruje pôrodná asistentka matku v domácom prostredí. Pri vážnejších problémoch samozrejme odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa.

Okrem toho, pri problémoch s dojčením, majú všetky naše poistenky tiež možnosť získať 20 % zľavu na služby profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžu vybrať zo špeciálneho zoznamu. Stačí, keď pri objednávaní termínu nadiktujú identifikačné číslo poistenky, ktoré nájdu na svojom preukaze. Suma osobnej konzultácie, bez dopravy, bude automaticky znížená o 20 %.

Pomoc pôrodnej asistentky v domácom prostredí. Zdroj: Adobe Stock

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.