Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Starostlivosť o dvojčatá: Tipy, ktoré vám pomôžu nezblázniť sa

ako zvládnuť starostlivosť o dvojičky

Nielen dvojnásobná radosť, ale aj povinnosti. Na starostlivosť o dvojičky sa nedá vopred stopercentne pripraviť. Budúcim mamám dvojičiek môže pomôcť zopár praktických rád od tých najpovolanejších, ktoré zvládli starostlivosť o dve bábätká.

ako zvládnuť starostlivosť o dvojičky
V článku si prečítate:

Jedna špeciálna rada na úvod. Zobudilo sa jedno bábätko? Jemne zobuďte aj druhé. Vraví sa, že spiace dieťatko sa nikdy nemá budiť, no dvojičky sú výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Samozrejme, vždy treba citlivo odhadnúť, či je to naozaj vhodné, netreba ísť hlavou proti múru.

Vytvorte si záchranný plán

A to aj vtedy, keď to znie ako utópia. Deti kŕmte a prebaľujte v rovnakom čase, aj ich spoločne ukladajte na spánok. Získate tým pár vzácnych minút pre seba, čo je veľké plus. Čoskoro zosynchronizujú svoj spánkový cyklus, a to vám značne uľahčí starostlivosť. Do večerného kúpania zapojte aj ocina, alebo blízku osobu.

Nechajte ich spolu

Deti boli na seba zvyknuté v brušku, preto im umožnite byť čo najviac spolu. Ak jedno spí a druhé začne plakať, nemusíte plačúce bábätko prenášať do vedľajšej izby. Byť spolu je pre dvojčatá veľmi dôležité. Okrem toho sa naučia spať pri akomkoľvek zvuku. Aj pri plači súrodenca, ktorý potrebuje upokojiť.

Využite každú sekundu na oddych

Dlhodobý nedostatok spánku a každodenný kolotoč neustálej starostlivosti o dvojičky a domácnosť sa môže podpísať na psychike čerstvej maminy. Preto využite každú chvíľku na oddych. Kým bábätká spia, skúste si ľahnúť, či poriadne sa najesť. Domácnosť počká aj na partnera: „Raz ma manžel načapal, ako jem jogurt v sprche. Pozeral na mňa ako na zjavenie. Pôvodne som sa chcela osprchovať, no bola som taká vyčerpaná, že som ani netušila, čo robím,“ priznáva mama dvojičiek Majka. Vtedy spomalila a venovala pár minút sebe. Bolo to nevyhnutné pre jej psychické zdravie.

Každá pomoc sa počíta

A to nielen partnerova. Najmä počas prvých mesiacov života s dvojčatami využite každú pomocnú ruku. Môže to byť mama, svokra, kamarátka, susedka. Zavolajte ich k sebe domov a dajte im na starosti starostlivosť o chod domácnosti. Príprava obeda, upratanie domácnosti, žehlenie bielizne či vybavenie nevyhnutného nákupu je obrovská pomoc.

„Mne časom veľmi pomohli aj vibračné kresielka, kolotoč nad postieľku či hracie deky. Mala som aspoň pár sekúnd na to, aby som odbehla na záchod,“ tvrdí Katka, ktorá maminám dvojičiek odporúča naplno využiť všetky výdobytky techniky. „Nekupujte hneď všetko dvojito. Objednajte si najprv jedno kresielko a vyskúšajte, či sa v ňom bude páčiť obom bábätkám. Ak áno, kúpte aj druhý kus,“ dodáva Katka.

Netrestajte sa

Má jedno z bábätiek horúčku? Je samozrejmé, že sa v prvom rade budete snažiť utíšiť to plačúce bábätko, ktoré vás v tej chvíli viac potrebuje. Občas bude musieť jedno bábätko počkať, čo sa nezaobíde bez plaču. Kvôli tomu nemajte žiadne výčitky. Pre obe detičky robíte to najlepšie, čo viete.

Bude to lepšie!

„Keď mali Hanka a Kristína tri mesiace, po prvýkrát ochoreli. Manžel bol vtedy na služobnej ceste v Taliansku. Dievčatá to veľmi zle znášali a ja som bola v neustálom kolotoči kŕmenia, nosenia a odsávania soplíkov. Pomohla mi pevná viera v to, že zajtra bude lepšie. Stačí, ak zvládnem TENTO jeden deň. Dcérky rástli ako z vody. Bábätkovské obdobie je naozaj drina. Preto je dôležité vidieť svetlo na konci tunela,“ priznáva Dana.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj o tehotenstve s dvojčatami.

Vytvorte si nadhľad

Nevyžiadané rady od okolia pokojne hoďte za hlavu a užívajte si dvojnásobnú radosť. Viaceré maminy dvojičiek potvrdili, že práve dvojičky ich naučili vytvoriť si prepotrebný nadhľad a netrápiť sa nad maličkosťami.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.
Tieto články by ťa mohli zaujímať

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.