Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Spoločné bývanie so svokrou: Ako sa naučiť rešpektovať ju a zároveň zostať rešpektovaná?

bývanie so svokrou môže priniesť konflikty

Bývanie pod jednou strechou s matkou vášho partnera sa nemusí premeniť na bojové pole. Naopak, môže posilniť váš vzťah.

bývanie so svokrou môže priniesť konflikty
V článku si prečítate:

A to ešte predtým, než sa nasťahujete. So svokrou ste dve dospelé ženy s vlastným spôsobom fungovania, silnými stránkami, ako aj zlozvykmi. Skúste si spísať na papier základné pravidlá spoločného bývania. Svokre môžete vyjsť v ústrety otázkami, ktoré jej ukážu váš záujem. Spýtajte sa, kedy chodí spať, ako často robí väčší nákup alebo upratovanie domácnosti a aké má rituály.

Myslite aj na seba a svojho partnera. Tráviť spoločný čas vzájomným spoznávaním sa je síce fajn, ale obe strany by mali mať právo na súkromie: „U svokrovcov sme začali bývať hneď po svadbe. Stavali sme dom a nechceli sme dávať peniaze do podnájmu. Veľmi nám pomohlo, keď nám navrhli spoločné bývanie. Svokra nám pomáhala. Až priveľmi. Varila, prala, dokonca nám postlala posteľ, kým som bola v kúpeľni. Raz som na ňu vybuchla tak veľmi, až sa rozplakala. Trvalo nám dlho, kým sme si našli k sebe cestu. Spísali sme si pravidlá, rozdelili domáce povinnosti a odvtedy vieme spolu oveľa lepšie fungovať.“ Janina skúsenosť potvrdzuje, aké dôležité je stanoviť si pravidlá už na začiatku.

Dajte si čas na spoznanie

Poznáte efekt expozície? Možno práve ten vám pomôže pozerať sa na svokru zhovievavejším spôsobom. Tento efekt hovorí o tom, že keď s niekým trávime viac času, začne nám byť viac sympatickejší. Skúste ho využiť aj pri svokre. Pri spoločnom trávení času môžete bližšie spoznať ženu, ktorá vychovala vášho partnera. Svokra rozhodne ocení, ak sa jej spýtate na niečo, v čom sa naozaj vyzná. Ďalšou témou rozhovorov môže byť váš manžel. Nechajte svokru, nech vám porozpráva o jeho detstve, o tom, ako ona vníma materstvo. Veľmi pravdepodobne ocení váš záujem a môžete byť na dobrej ceste k vzájomnému rešpektu.

Neberte to osobne

Svokra má pravdepodobne iný spôsob myslenia a komunikácie ako vy. Predsa len, je medzi vami generačný rozdiel a vy ste boli vychovávaná inak ako jej syn. Možno sem-tam nechtiac povie niečo, čo vás zamrzí. Ak je to naozaj len maličkosť, skúste sa nadýchnuť a vydýchnuť a nebrať to osobne.

„Vyrastala som v paneláku a po svadbe som prišla bývať na dedinu. Svokra nechápala, prečo nemám záľubu v okopávaní zemiakov a na jej kravy a kozy som sa bála čo i len pozrieť. Vždy, keď utrúsila poznámku, som ju obrátila na žart. Začala som ju pravidelne brávať na výlety do mesta. Ona spoznávala život v meste a ja na vidieku.“ Erika tvrdí, že práve humor jej zachránil vzťah so svokrou.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Zabudnite na súťaženie

Každá z vás je iná, a na tom môžete stavať. Vie vaša svokra vynikajúco variť? Tak to je výborné! Vy vynikáte v inej oblasti. Neraz vedú svokry s nevestami žabomyšie vojny, ktoré nikam nevedú. Obe ľúbite jedného muža. Každá spôsobom, ktorý je jedinečný. Pri riešení drobných konfliktov ostávajte pri faktoch a vyhnite sa emóciám.

Buďte sama sebou

„Veľmi som sa snažila na svokru zapôsobiť. Chodila som vystretá ako panák, prestala som sa usmievať, robila som všetko, čo som svokre na očiach videla, až manžel nechápal, čo sa so mnou deje. A viete čo? Jeden deň som sa na všetku snahu vykašľala. Svokra ma má dokonca ešte radšej, ako predtým, pretože vidí, že som normálna baba,“ smeje sa Zdena. Aj prílišná snaha sa môže minúť účinku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Vžite sa do jej kože

Prijať do domácnosti nového dospelého člena rodiny nie je jednoduché ani pre rodičov vášho partnera. Váš príchod ovplyvní zabehaný chod domácnosti, a aby fungovalo všetko tak, ako má, vyžaduje si to nemálo kompromisov. Možno vám pomôže pochopenie, že so svokrou ste na jednej lodi a je to výzva pre vás obe.

Veronika sa po svadbe presťahovala k svokrovcom, pričom u jej rodičov zostal bývať brat s manželkou: „Videla som, že mama to nemá jednoduché. Ako svokra bola dosť pod drobnohľadom nevesty. Mama si potrpela na poriadok, no moja švagriná mala iné priority. Aj mama sa musela prispôsobiť novým zmenám v domácnosti. Vďaka tomu som pochopila, že vzájomné bývanie je náročné pre obe strany,“ dodáva Veronika.

Asi ste pochopili, že najdôležitejšie pri bývaní s mamou vášho partnera je otvorená komunikácia, nadhľad, ale určite aj vzájomné rešpektovanie svojich potrieb. Váš vzájomný vzťah sa bude rokmi meniť a vyvíjať, a hoci nie je nikde napísané, že bude bez problémov a konfliktov, to, ako doň vkročíte na úplnom začiatku, má značný vplyv na ďalší jeho vývoj. Preto sa doň oplatí investovať poriadnu dávku empatie, trpezlivosti a rešpektu.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.