Zdieľať

Šoférovanie v tehotenstve

šoférovanie v tehotenstve
Tehotenstvo nie je choroba a pre budúcu matku nepredstavuje žiadne väčšie obmedzenia, pokiaľ prebieha bez problémov. Aj šoférovanie v tehotenstve je úplne prirodzená vec, len treba myslieť na bezpečnosť.
šoférovanie v tehotenstve
V článku si prečítate:

Šoférovanie v tehotenstve: aké pravidlá treba dodržiavať?

Tehotenstvo je veľkou zmenou v živote ženy. Budúca matka už nemyslí iba na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť svojho nenarodeného bábätka.

Z toho dôvodu majú niektoré tehotné ženy okolo šoférovania s bruškom určité obavy. Avšak v prípade bezproblémovej gravidity je vedenie vozidla bezpečné. Samozrejme, treba dodržať niekoľko pravidiel. Ktoré to sú?

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Naučte sa správne používať bezpečnostný pás

Bezpečnostný pás musí mať každý šofér. V prípade tehotnej ženy však treba vedieť aj to, ako ho správne umiestniť. Spodná časť by mala byť čo najnižšie v oblasti panvy tak, aby netlačila na bábätko v bruchu. Čo sa týka diagonálnej časti, musí viesť nad vrchol bruška, cez prsia a kľúčnu kosť.

Problémom je, že spodná časť sa zvykne posúvať smerom nahor a tým pádom ide priamo cez brucho. Počas jazdy sa bezpečnostný pás napráva ťažko a navyše znižuje koncentráciu potrebnú na vedenie vozidla.

Riešením môžu byť špeciálne tehotenské bezpečnostné pásy.
Za určitých okolností môže byť tehotná žena od používania bezpečnostných pásov oslobodená na základe špeciálneho potvrdenia od lekára. Avšak v týchto prípadoch treba vždy dôsledne zvážiť riziká. V prípade nehody je vždy riziko zranenia pripútanej tehotnej ženy neporovnateľne nižšie ako vtedy, keď bezpečnostný pás nemá.

Skontrolujte si poistenie auta

Napriek tomu, že šoférovanie v tehotenstve je bežná vec, nezabudnite na uzatvorenie či zaplatenie poistky za auto.

Našťastie, povinné zmluvné poistenie sa dá uzatvoriť online v priebehu niekoľkých minút. PZP online od nás umožňuje vybrať si aj z doplnkového poistenia, ktoré sa zíde, napríklad pri strete so zverou alebo v prípade vandalizmu.

PZP je nevyhnutnosť a slúži na krytie škôd pri dopravnej nehode inému účastníkovi cestnej premávky.

Havarijné poistenie predstavuje istotu, že keď spôsobíte nehodu, narazíte do plota či inej prekážky na ceste, poisťovňa vám náklady za opravu vášho auta preplatí. Povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie online je jednoduché, flexibilné, spoľahlivé, rýchle a dostupné 24 hodín denne a 7 dní v týždni.

Počúvajte svoje telo

Tehotenstvo so sebou prináša rôzne situácie. Počas prvých troch mesiacov môžu tehotné ženy trápiť ranné nevoľnosti a v neskorších štádiách tehotenstva nespavosť. Vtedy je dôležité počúvať to, čo vám hovorí vaše telo. Ak sa cítite unavená, alebo je vám zle od žalúdka, oddýchnite si a za volant radšej nesadajte.

V prípade únavy je vaša pozornosť oslabená. Nejedna štúdia potvrdila, že unavená šoférka alebo šofér môže byť podobne nebezpečný ako opitý vodič.

Zapnite airbagy a dodržujte bezpečnostnú vzdialenosť od volantu

Ak šoférujete, alebo sedíte na sedadle spolujazdca, aj počas tehotenstva musia byť oba predné airbagy zapnuté.

Nemenej podstatné je správne nastavenie sedadla tak, aby vaše bruško bolo vzdialené aspoň 25 cm od volantu. Aj týmto jednoduchým pravidlom môžete zabrániť zraneniam v prípade dopravnej nehody.

Martina Harsanyiova

AKTALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.