Zdieľať

Škoda pre krúpy až 7 000 EUR či krádež auta za viac ako 25 000 EUR

Zanalyzovali sme takmer 50 tisíc záznamov o poistných udalostiach v rozmedzí rokov 2011 až 2018, ktoré v Unione evidujeme. Pripravili sme výber najzaujímavejších informácií, ktoré vychádzajú z reálnych poistných udalostí našich klientov. Prečítajte si 3. časť nášho seriálu o poistných udalostiach

Zanalyzovali sme takmer 50 tisíc záznamov o poistných udalostiach v rozmedzí rokov 2011 až 2018, ktoré v Unione evidujeme. Pripravili sme výber najzaujímavejších informácií, ktoré vychádzajú z reálnych poistných udalostí našich klientov. Prečítajte si 3. časť nášho seriálu o poistných udalostiach.

Aký je rozdiel medzi dopravnou nehodou, poistnou a škodovou udalosťou 

Najprv trochu teórie, kým si prečítate, čo si naši klienti na cestách zažili. Je každá škoda aj poistnou udalosťou? A kedy ide o dopravnú nehodu? Pozrime sa na terminológiu. 

Škodovú udalosť definuje zákon ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej nedošlo ku škode na zdraví, alebo poškodeniu cesty či všeobecne prospešného zariadenia, alebo nebola spôsobená škoda vyššia ako 3 990 eur. K škodovej udalosti nie je potrebné volať políciu.

Účastníci sa zároveň musia dohodnúť na zavinení, t. j. kto je vinník, ktorý zodpovedá za vznik škodovej udalosti. 

Ak došlo ku škode na zdraví, alebo je škoda vyššia ako 3 990 eur alebo sa účastníci nedohodli na zavinení alebo je účastník nehody pod vplyvom alkoholu, ide o dopravnú nehodu, ku ktorej je potrebné privolať políciu.

Poistná udalosť je náhodná udalosť, ktorá postihne poistený predmet, jav alebo osobu a je bližšie špecifikovaná v podmienkach poistnej zmluvy alebo v právnom predpise. S poistnou udalosťou je spojená povinnosť poisťovne poskytnúť odškodnenie, t. j. náhradu škody ktorá sa označuje pojmom poistné plnenie. 

Nie každá škodová udalosť je teda poistnou udalosťou. Avšak každá poistná udalosť je škodovou udalosťou.

Skutočné poistné udalosti našich klientov

Nešťastie chodí, žiaľ, po ľuďoch. Ak sa vám však niečo prihodí, môžete sa na nás spoľahnúť. Prečítajte si skutočné prípady našich klientov. 

Klient zistil v jeden júlový piatok, že mu bolo odcudzené vozidlo MAZDA CX-5. Našťastie, bol poistený a bolo mu vyplatené poistné plnenie z poistenia proti krádeži vo výške viac ako 25 000 eur. 

Počas toho, ako klient hľadal mobilný telefón spadnutý pod sedadlo nabúral svojím autom Nissan X-Trail do stromu. Okrem svojho auta poškodil aj verejné osvetlenie. Výška poistného plnenia z havarijného poistenia dosiahla takmer 26 000 eur. 

Počas prechádzania obchvatom Nitry smerom na Banskú Bystricu vbehol klientovi pod vozidlo KIA Ceed z poľa zajac. Nakoľko už nestihol  dobrzdiť, dostal sa zajac pod vozidlo a narazil z vnútornej strany do ľavej časti nárazníka. Klientovi bolo z poistenie pre prípad stretu so zverou vyplatené plnenie vo výške takmer 600 eur.                             

V sobotu pred 23. hodinou vbehla počas jazdy do cesty divá zver. Až štyri diviaky skrížili cestu klientovi idúcom na vozidle ŠKODA Octavia. Jeden diviak narazil do automobilu v prednej ľavej časti, avšak kontakt so zverou bol viditeľný aj v okolí dverí a po celej dĺžke smerom k zadnej časti vozidla. Klientovi bolo z poistenia pre prípad stretu so zverou vyplatené plnenie vo výške takmer 522 eur.            

Počas májovej stredy zastihlo klienta silné krupobitie. Auto Audi A6 bolo značne poškodené, avšak z poistenia proti živlom bolo vyplatené poistné plnenie vo výške takmer 7 000 eur. 

V posledný júlový deň došlo počas 15 minút k poškodeniu klientovho vozidla ŠKODA Octavia. Krúpy o priemere 30-40 milimetrov poškodili kapotu auta. Keďže bol klient poistený pre prípad poškodenia vozidla živlami, bolo mu vyplatené plnenie vo výške 3 536 eur. 

Prípady, kedy sme to zatiahli za vás

Klient šoférujúci Citroen Xsara nedobrzdil a spôsobil reťazovú zrážku 4 áut. Udalosť sa stala v pondelok, krátko po 6.00 hodine ráno. Celková spôsobená škoda presiahla 16 000 eur. Nakoľko bol u vinníka zistený alkohol, a tak bolo zahájené regresné konanie.

Vo štvrtok po 22. hodine sa vozidlo MAZDA Demio čelne zrazilo s autobusom. Žiaľ, klient zavinenú zrážku neprežil. Poistné plnenie z povinného zmluvného poistenia sa vyšplhalo do výšky 19 700 eur.     

V jednu februárovú sobotu jazdil klient na aute ŠKODA Octavia na diaľnici v protismere a zrazil sa s poškodeným. Plnenie vyplatené poistenému z PZP vinníka sa vyšplhalo takmer na 20 000 eur.      

Syn klienta, ktorý v nedeľu krátko po polnoci šoféroval vozidlo Volkswagen Passat, nabúral do zastaveného auta na ceste, toto posunul a poškodil aj ďalšie zaparkované auto. Ako sa ukázalo, vinník nemal vodičský preukaz a bol pod vplyvom alkoholu. Vyplatené plnenie z povinného zmluvného poistenia presiahlo 8 000 eur a bolo neskôr vymáhané regresom. 

Náš tip: Postaráme sa aj o vás, ak sa vám na cestách niečo prihodí. Stačí sa poistiť – pohodlne,rýchlo a online uzatvoríte okrem PZP aj ďalšie poistenie, ktoré ako vodič oceníte. Vyberte si napríklad poistenie auta proti krádeži alebo živlom. 

 

Prečítať predchádzajúci článok: Škoda na aute po vyčíňaní vandalov vyjde v priemere až na 900 eur

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.