Zdieľať

Čakáte bábätko? Prípravu na pôrod vám uľahčí rozšírená starostlivosť pôrodnej asistentky v domácom prostredí

konferencia orez
Či ide o prvorodičky, alebo mamy, ktoré sa chystajú na ďalší prírastok do rodiny, asistencia licencovaných profesionálok môže tehotným ženám značne uľahčiť život.
konferencia orez

Union zdravotná poisťovňa umožňuje svojim poistenkám využiť služby pôrodných asistentiek dokonca v pohodlí domova. Ako jediná zdravotná poisťovňa preplácame v plnej výške návštevy pred pôrodom, počas šestonedelia aj v rámci starostlivosti o novorodenca.

„Starostlivosti o budúce mamičky sa prostredníctvom zmlúv s pôrodnými asistentkami venujeme už viac ako pätnásť rokov a ako jediná zdravotná poisťovňa uzatvárame zmluvy so samostatnými pôrodnými asistentkami. V súčasnosti sme služby pôrodnej asistentky ešte zdokonalili a od októbra preplácame až sedem návštev pred pôrodom, po dovŕšení 20. týždňa tehotenstva. Naše poistenky sa tak môžu ešte lepšie pripraviť na pôrod a na starostlivosť o dieťa,“ vysvetľuje Kristína Baluchová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.

Poisťovňa uhrádza aj dve návštevy pôrodnej asistentky počas šestonedelia a ďalšie dve stretnutia v rámci starostlivosti o novorodenca v domácom prostredí. Takisto je možnosť využiť služby zmluvnej pôrodnej asistentky aj v online prostredí.

Pôrodná asistentka dokáže pokryť široké spektrum prípravy na pôrod – učí ženy počas tehotenstva správne dýchať, cvičiť, sleduje hodnoty krvného tlaku, pulzu či ozvy plodu. Na rozdiel od duly, ktorá je vnímaná skôr ako morálna podpora.

Pôrodná asistentka má potrebné odborné vzdelanie, pričom výkon samostatnej praxe pôrodnej asistentky je spojený s povinnou licenciou vydanou Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek.

Union zdravotná poisťovňa s organizáciami zastrešujúcimi registráciu či vzdelávanie pôrodných asistentiek úzko spolupracuje na rozvoji a emancipácii tohto segmentu zdravotnej starostlivosti.

Zástupcovia a zástupkyne poisťovne sa tiež pravidelne zúčastňujú a aktívne vystupujú na platforme odborných konferencií či seminárov zameraných na pôrodnú asistenciu.

„Veľmi nás teší, že sme mohli podporiť aj nedávnu 1. Trenčiansku vedeckú konferenciu pre sestry a pôrodné asistentky,“ hovorí Peter Sloboda z Unionu, ktorý na konferencii prednášal práve o zazmluvňovaní samostatnej praxe pôrodných asistentiek.

Po pôrode učí pôrodná asistentka matku kúpať novorodenca, sleduje zdravotný stav v období šestonedelia, po cisárskom reze robí preväzy, pri problémovom hojení ošetruje ranu, čistí ju. Pri zápaloch vonkajších rodidiel ošetruje pôrodná asistentka ženu v domácom prostredí. Pri vážnejších problémoch samozrejme odporúča okamžité vyšetrenie u lekára.

„Našu pozornosť venujeme mamičkám už od roku 2007. Budúcim mamičkám dávame do pozornosti aj ďalšie výhody, ktoré môžu v našej poisťovni získať. Život s novorodencom je síce krásny, ale aj extrémne náročný, preto sa snažíme, aby naše poistenky nemuseli čeliť zbytočnému stresu a aby si prvé dni so svojím dieťatkom čo najviac užili,“ dodáva Baluchová.

Okrem toho, pri problémoch s dojčením majú všetky poistenky tiež možnosť získať zľavu dvadsať percent na služby profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY, ktoré si môžu vybrať zo špeciálneho zoznamu. Stačí, keď pri objednávaní termínu nadiktujú identifikačné číslo poistenky, ktoré nájdu na svojom preukaze. Suma osobnej konzultácie, bez dopravy, bude automaticky znížená o dvadsať percent.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.