Rozprávka: Ako Vajce nešlo na vandrovku (+ knižka na stiahnutie)

rozprávka o Vajci, ktoré nešlo na vandrovku pre koronavírus

Netradičná rozprávka pre malých aj veľkých v období koronavírusu. Deti sa v nej dozvedia čo je to zodpovednosť, čo všetko sa dá doma robiť a tiež, že s kamarátmi je svet vždy veselší.

rozprávka o Vajci, ktoré nešlo na vandrovku pre koronavírus

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden dom, v tom dome chladnička a v nej malá polička. A na tej poličke žilo jedno Vajce. Jedného dňa sa mu už zunovalo iba na polici ležať. Urobilo kotúľ a chcelo sa vybrať do sveta na vandrovku.

Zdroj: Promama

Potom sa ale vajíčko zamyslelo. Vo svete teraz vyvádza choroba Korona. Táto choroba je neviditeľná, ale veľmi zákerná. Keď vidí viac ľudí pohromade, skáče rýchlo z jedného na druhého a šíri sa ako požiar.

Zdroj: Promama

A najradšej sa zahryzne do starších či chorých ľudí, ktorí sa jej potom nevedia zbaviť. A ona im vyvádza samé škaredé kúsky. Vajce sa zamyslelo: “Nemôžem ísť teraz do sveta. Malo by som byť zodpovedné a zostať doma!”

Aj keď to bolo správne rozhodnutie, Vajce zostalo smutné. Nevydrží predsa stále iba ležať na poličke! A k tomu osamote! Kiežby mohlo vidieť svojich kamarátov…

Zdroj: Promama

Zrazu ale dostalo nápad! Zobralo si telefón a keďže vajíčka vedia výborne ťukať, vyťukalo si na mobile číslo a zavolalo kamarátovi Rakovi: “Ahoj, Rak. To som ja, Vajce. Chcelo som ísť na vandrovku, ale chcem byť #zodpovednedoma. Poraď mi, čo mám doma robiť?”

“Tak tak” povedal Rak. “ Aj ja som zostal doma. Tak skús strihať. Ako ja!”

Vajce sa začudovalo: “A čo striháš?”

“Robím si papierové mesto, tak. S papierovým lesom, tak. Strihám domy, stromy, autobusy, tak. Už mi chýbajú iba papierové ryby do papierového jazera. Veru tak.” ukázal Rak Vajcu v telefóne.

Vajce sa potešilo “Ďakujem ti kamarát. To je výborný nápad. Veď nožnice a papier mám aj ja!”

Zdroj: Promama

Potom Vajce zavolalo kamarátke Kačke. Chvíľu to trvalo, kým telefón zdvihla. A keď sa ozvala, bolo počuť hlasné čľupkanie: “Čľapity čľap, kač kač kač. Kto mi volá?”

“Ahoj, Kačička. To som ja, Vajce. Kde to si?” začudovalo sa Vajce.

“Ahoj, Vajce. Doma som, kde by som bola, kááč!” povedala veselo Kačka.

Vajce tomu ale neverilo: “Ale nehovor! Určite si pri rybníku. Však počujem vodu špliechať!”

“Ale kdeže, Vajce, som #zodpovednedoma a rybník som si spravila u seba vo vani! Pozri! Mám v ňom aj ďalšie kačky, rybky aj loďku!” povedala Kačka.

Vajce sa potešilo: “Jééj, to je výborný nápad, Kačička! Naozaj, veď čľapkať sa dá aj vo vani.”

“Veru, Vajce a aj potápať! Maj sa, káááč!” zamávala Kačička a ponorila sa pod hladinu.

Zdroj: Promama

Vajce sa potešilo. Obaja kamaráti mu ukázali skvelé nápady, čo robiť doma. Začínalo byť preto zvedavé, čo asi vymysleli ostatní. Zavolalo teda Koňovi.

“Íííííhahaha… Hop! Hop! Dup!” ozvalo sa namiesto pozdravu z telefónu.

“Haló, kamarát Kôň, si tam? To som ja, Vajce!” kričalo vajíčko do telefónu.

“Ííííhahaha, pozri, sleduj ten klus, kámo!” zvolal kôň, položil telefón a Vajce mohlo cez video sledovať ako sa jeho kamarát rúti závratnou rýchlosťou cez prekážku. Preskočil ju a s ľahkosťou dopadol na pripravenú perinu.

“Čo to stváraš, Kôň?” čudovalo sa Vajce.

Kôň sa blažene usmial: “To, že som doma ešte neznamená, že sa nebudem hýbať! Spravil som si prekážkovú dráhu zo stoličiek, matracov, perín a vešiakov. Sleduj!”

Vajce zostalo prekvapené. Takú úžasnú dráhu ešte nevidelo.

Kôň prekážky preskakoval, podliezal, preliezal a obiehal. Bavil sa tak dobre, že si ani nevšimol, kedy Vajce zložilo.

Zdroj: Promama

Po tomto sa už Vajce ani nečudovalo, keď mu Kravička zdvihla telefón celá pomaľovaná farbami.

“Ahoj, Vajce,” povedala, “keďže nemôžem ísť von, dala som sa na umeleckú dráhu. Maľujem strom, ktorý vidím z okna môjho domu.”

“A prečo si celá od fialovej farby? Ty máš pred domom fialový strom?” zisťovalo Vajce.

Kravička sa zasmiala: “Ale Vajce, načo maľovať zelené stromy! Tých je na svete dosť. Musíš predsa zapojiť svoju umeleckú fantáziu!”

Vajce sa zamyslelo. Vedelo si svet predstaviť v úplne iných farbách, ako je teraz. Jeho kamoška Kravička má pravdu, je to oveľa zábavnejšie. Ale keď dotelefonovali, povedalo si, že ono si dá asi radšej pri maľovaní zásteru.

Zdroj: Promama

Ako poslednému zavolalo Vajce kamarátovi Kohútovi. Ledva stihol telefón zazvoniť a už sa z neho začala rinúť radostná hudba.

“Ahoj, Kohút. To som ja, Vajce. Čo robíš?” zisťovalo vajíčko.

Kohút odpovedal s piesňou na zobáku “Ja si spieevaaaaam Óoooooodu na radooooooosť! Lebo slnko skôr náááám vstáááááva a mám piesnííí dooooooooooosť!”

“Znie to úžasne! Môžem sa pridať?” potešilo sa Vajce.

“Ááááááno” zanôtil Kohút a tak sa obaja pustili do spevu.

A keďže hudba vie každého rozhojdať, po chvíľke obaja okrem spevu aj poskakovali a tancovali.

Zdroj: Promama

Keď Vajce dotelefonovalo, cítilo sa akoby prešlo riadny kus cesty. So svojimi priateľmi cez telefón zažilo množstvo zážitkov a dostalo hŕbu nápadov. Aj keď nemohlo vyjsť von z dverí, už nebolo smutné.

S kamarátmi je jednoducho svet veselší. A keď si večer išlo Vajce ľahnúť na svoju poličku, uvedomilo si, akí sú jeho priatelia úžasní. Všetci totiž zostali #zodpovednedoma.

Páčila sa vám naša rozprávka o zodpovednom Vajci? Stiahnite si ju ako knižku!

Kniha Ako vajce nešlo na vandrovku

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama