Zdieľať

Rozkopaná cesta – kto zaplatí spôsobenú škodu na aute?

škoda na aute
Škodu na aute môžu spôsobiť rôzne udalosti. Od živelných katastrof, cez krádež až po haváriu či vandalizmus a škody spôsobené nekvalitnou vozovkou.
škoda na aute
V článku si prečítate:

Okrem PZP, ktoré je pre jazdu nevyhnutné, môže byť pre ochranu vášho automobilu dôležité aj klasické havarijné poistenie. Aký je rozdiel medzi medzi PZP a havarijným poistením a ktoré poistenie auta ochráni vaše vozidlo pred škodami spôsobenými nekvalitnou vozovkou?

Havarijné verzus povinné zmluvné poistenia auta

Povinné zmluvné poistenie predstavuje druh poistenia, ktorý je povinný pre každého majiteľa motorového vozidla. Bez neho prakticky nie je pohyb na cestných komunikáciách legálny.  Primárna funkcia PZP je zabezpečenie náhrady škody na vozidlách poškodenej osoby v prípade, že sa stanete vinníkom škodovej udalosti.

Havarijné poistenie slúži naopak na ochranu vášho vozidla pred rôznymi vplyvmi. Napr. ochrana pri havárii s iným vozidlom, či nárazom do plotu alebo stromu. Rovnako sa vzťahuje na stret so zverou, poškodenie vozidla vandalmi, poškodenie káblov, hadíc, obkladov a izolačných materiálov hlodavcami, krádež alebo živelnú pohromu.

Základným rozdielom medzi týmito dvoma druhmi poistenia teda spočíva v tom, že havarijné poistenie sa vzťahuje na vaše auto a PZP sa vzťahuje na auto druhej osoby. Pre maximálnu ochranu vášho vozidla sú dostupné aj rôzne pripoistenia – napríklad pripoistenie čelného skla, úrazové pripoistenia alebo napríklad aj pripoistenie batožiny.

Havarijné poistenie je možné uzavrieť len pre vozidlá, ktoré neprevyšujú určitý vek, ktorý je v každej poisťovni iný.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Ochrana vášho auta pred nepriaznivými vplyvmi

Rozkopaná cesta, neupravená vozovka, či napríklad aj živelná katastrofa sú veci, ktoré nemôžete ovplyvniť, no pritom môžu spôsobiť serióznu škodu na vašom vozidle. Aj takáto drobná oprava v podobe úpravy laku a odstránenia škrabanca, či výmeny čelného skla môže byť pomerne finančne náročná a môže zaťažiť váš rozpočet. Práve preto môže predstavovať kvalitné poistenie auta skvelé preventívne opatrenie.

Výhodou havarijného poistenia je aj možnosť využitia asistenčných služieb. Poistenie v tomto prípade pokryje aj náklady za služby pri dopravnej nehode, poruche, krádeži, či strate kľúčov alebo oprave defektu. Asistenčné služby sú pre vás dostupné v núdzi a pomôžu vám riešiť rýchlo a jednoducho krízové situácie, ktoré vás postretnú na cestách v rámci územia Európy.

Cenu poistenia je potom možné zistiť aj vopred prostredníctvom šikovných kalkulačiek, ktoré väčšinou ponúkajú poisťovne priamo na svojich weboch. Výška povinného zmluvného aj havarijného poistenia sa vypočítava podľa rôznych faktorov ako je napríklad vek majiteľa vozidla, vek vozidla samotného atď. Poistenie auta si dnes dokážete uzavrieť aj jednoducho online.

Náhrada škody z havarijného poistenia sa robí prostredníctvom nárokovania náhrady škody z uzavretej havarijnej poistky. V tomto prípade je nutné kontaktovať zákaznícku linku vašej poisťovne alebo nahlásite takúto udalosť online. Takýmto spôsobom bude poistná udalosť zaregistrovaná do systému.

Ďalším postupom je obhliadka vozidla technikom, ktorý vyčísli výšku škody. Potom si môžete vybrať spôsob opravy vozidla a poisťovňa vám opravu preplatí. Všetky druhy poistenia auta slúžia predovšetkým na ochranu bezpečnosti vás a vášho vozidla. Poistenie si potom môžete vyskladať aj podľa vašich preferencií, aby ste získali ideálny balíček pre vaše pohodlie a bezpečnosť.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.