Chcete si poistiť domácnosť alebo nehnuteľnosť online? Vysvetlíme vám rozdiely!

poistenie nehnuteľnosti
Pri kúpe nového bývania je poistenie jednou z dôležitých vecí, na ktoré budúci majitelia a majiteľky musia myslieť. Na poistenie nehnuteľnosti a domácnosti by však nemali zabúdať úplne všetci vlastníci domov či bytov. Prečo poistiť iba nehnuteľnosť alebo iba domácnosť nestačí?
poistenie nehnuteľnosti

Bezpečné bývanie je jednou z najdôležitejších, a zároveň zvyčajne najmenej dostupných vecí v živote človeka. Roky šetrenia, úvery, hypotéky, to je bežná realita väčšiny pracujúcich na Slovensku. Dostať sa k vysnívanému bývaniu je neraz veľmi zložité.

Keď už sa to podarí, netreba zabúdať na to, že poistiť si nehnuteľnosť aj domácnosť sa oplatí. Okrem toho, pokiaľ kúpu financujete prostredníctvom hypotekárneho úveru, jednou z podmienok banky bude práve uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti.

Aký je rozdiel medzi poistením domácnosti a nehnuteľnosti?

A prečo nestačí mať poistenú iba domácnosť alebo iba nehnuteľnosť? Pretože každé z týchto poistení chráni niečo iné. Poistenie nehnuteľnosti kryje škody na rodinnom dome alebo byte v bytovom dome. Patria sem napríklad okná, vchodové dvere či obvodové múry a niektoré ďalšie veci.

Poistenie domácnosti zase chráni váš majetok v rámci vybavenia v dome aj v byte. Ale pozor! Kam by ste napríklad zaradili vaňu, či zabudovanú chladničku? Veľmi pravdepodobne nesprávne, do poistenia domácnosti. Patrí to však do poistenia nehnuteľnosti, keďže ide o majetok, ktorým neviete ľahko „pohnúť“.
Predstavte si, že ak by ste si prevrátili dom či byť doslova hore nohami. Všetky veci, ktorú môžu spadnúť, patria do poistenia domácnosti, zvyšné, ktoré nespadnú, pretože sú primontované, ochráni poistenie nehnuteľnosti. A práve preto je ideálne mať uzatvorené obe poistenia.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_majetku-80

Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné

Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 20 % na online Poistenie domácnosti plus zľava 5 % pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Poistenie nehnuteľnosti

Pomôže vám napríklad pri vytopení domu alebo bytu, v prípade požiaru, povodne či pri škodách spôsobených ďalšími živlami alebo jej obyvateľmi na majetku či zdraví iných osôb. Ochráni vás aj v prípade krádeže stavebných súčastí nehnuteľnosti (napr. satelit, solárny panel a iné).

S nami máte zľavu 20 percent pri uzatvorení poistenia online. Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne získavajú navyše zľavu 5 percent. S poistením nehnuteľnosti u nás máte nárok aj na asistenčnú službu non-stop a poistenie si vyberiete presne podľa seba, bez univerzálnych balíčkov. Vybavíte ho dokonca veľmi rýchlo, online a bez obhliadky.

Takže, predmetom poistenia nehnuteľnosti je samotná nehnuteľnosť – so všetkými súčasťami, ktoré sú napevno primontované (podlahy, okná, steny, inžinierske siete, ale aj všetky napevno zabudované veci).

Poistenie domácnosti

Podobne ako pri poistení nehnuteľnosti, aj poistenie domácnosti vám pomôže v prípade požiaru, vytopenia domácnosti, či pri vykradnutí. Ochráni vás aj pri škodách spôsobených obyvateľmi domácnosti na majetku či zdraví iných osôb.

A rovnako ako pri poistení nehnuteľnosti, máte u nás zľavu 20 percent pri uzatvorení poistenia online. Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne získavajú navyše zľavu 5 percent. Takisto máte nárok aj na asistenčnú službu non-stop a poistiť sa môžete bez univerzálnych balíčkov, podľa svojich potrieb. Všetko, samozrejme, vybavíte rýchlo, online a bez obhliadky.
Predmetom poistenia domácnosti je teda napríklad nábytok, nezabudované elektrospotrebiče, technika, cennosti, umelecké predmety, peniaze a platobné karty, veci osobnej potreby a podobne.

Podpoistenie znamená väčšie riziko

Ak vlastníte dom či byt a máte ho poistený už dávnejšie, nezabúdajte na pravidelné aktualizovanie poistenia domácnosti aj nehnuteľnosti. Riziko podpoistenia znamená, že môžete dostať v prípade poistnej udalosti menej finančných prostriedkov. Môže sa to stať z dôvodu, že poistná suma je stanovená nižšie, ako je skutočná hodnota vášho majetku, keďže ceny nehnuteľností, ale aj niektorých vzácnych predmetov môžu stúpať.

Pri nadpoistení ide o opačný problém, poistná suma je stanovená vyššie, ako je hodnota majetku. Mierne nadpoistenie je však výhodnejšie ako podpoistenie. Preto myslite na pravidelné aktualizovanie vašej poistnej sumy v poistení nehnuteľnosti aj v poistení domácnosti.

Autorka: Martina Haršányiová