Zdieľať

Rodičia, pozor! Preplatíme vám doplatky za lieky a dietetické potraviny

Všetci dobre vieme, že choré dieťa vyžaduje veľkú starostlivosť, ktorá často zahŕňa aj vysoké finančné výdavky. Union zdravotná poisťovňa to vie tiež, a preto svojim poistencom prepláca doplatky za lieky a dietetické potraviny predpísané lekárom.

Mať zdravé dieťa je veľký dar. Väčšinou si to uvedomíme až vtedy, keď nám ochorie.

Všetci dobre vieme, že choré dieťa vyžaduje veľkú starostlivosť. Navyše, situácia môže byť náročná aj z finančného hľadiska. Ľahké to nemajú napríklad rodičia detí, ktoré potrebujú dietetické potraviny. Rodina nemôže nakupovať hocijaké jedlo a musí počítať aj s vyššími cenami.

Dobrou správou je, že od 1. novembra 2015 musia všetky zdravotné poisťovne vracať rozdiely medzi doplatkami na lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky, pokiaľ presiahli limit spoluúčasti.

Viete, na čo máte nárok, ak má vaše dieťa predpísané lieky alebo dietetické potraviny?

Čo je limit spoluúčasti

Limit spoluúčasti je akýsi ochranný limit. Je to maximálna suma, ktorou sa poistenec spolupodieľa na úhrade zakúpených liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok za jeden kalendárny štvrťrok.

Zmena limitu spoluúčasti, platná od 1. januára 2018, sa týka nielen liekov, ale aj dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok. V prípade detí do 6 rokov bol limit zvýšený na 10 eur.

Čo to znamená v praxi?

Ak prekročíte limit 10 eur, zdravotná poisťovňa vám vráti doplatok v cene najlacnejšieho lieku, najlacnejšej dietetickej potraviny alebo najlacnejšej zdravotníckej pomôcky, určenej na liečbu alebo stav vášho dieťaťa.

V prípade dieťaťa do 6 rokov, ktoré je držiteľom preukazu zdravotne ťažko postihnutej osoby, je ochranný limit 0 eur. Poisťovňa teda prepláca v plnej miere všetky predpísané lieky, potraviny alebo pomôcky, avšak len za ich najlacnejšiu alternatívu pre liečbu daného ochorenia.

Za čo vám vráti poisťovňa doplatok?

Len za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky, ktoré dieťaťu predpísal lekár – teda za tie, ktoré sú na lekársky predpis alebo lekársky poukaz. Presný zoznam liekov, ktoré sú hradené poisťovňou, aj doplatkov, ktoré vám budú vrátené, nájdete na stránke ministerstva zdravotníctva.

Ako vám poisťovňa vráti doplatok?

Presné údaje vám poisťovňa poskytne osobne alebo telefonicky, prípadne ich nájdete na internetových stránkach. Ak spĺňate všetky kritériá, nemusíte podávať do poisťovne žiadosť na vrátenie doplatkov, ani doklady o zaplatení.

Sumu, o ktorú ste prekročili limit spoluúčasti, dostanete na svoj bankový účet do 90 dní od skončenia daného štvrťroka. Ak je váš doplatok menej ako 3 eurá, suma vám bude prirátaná do ďalšieho štvrťroka.

„Union zdravotná poisťovňa má už teraz najširšiu ponuku benefitov na trhu. Sme radi, že prinášame ďalší nový benefit, ktorý odbremení rodičov od finančnej záťaže, súvisiacej so zdravím ich detí,“ povedala členka predstavenstva ZP Union Elena Májeková na margo nových výhod.

Iba Union prepláca v neobmedzenej výške a až do 18 rokov

Špeciálny benefit pre rodičov poskytuje zdravotná poisťovňa Union od začiatku roka 2019. Rodičia detí, ktoré sú evidované v poisťovni Union, ušetria od 1. januára za lieky a dietetické potraviny ešte viac ako hovorí zákon. Poisťovňa ich totiž prepláca v neobmedzenej výške, a to nielen do veku 6 rokov ako v iných poisťovniach, ale až do 18 rokov.

O tom, aké podmienky musíte spĺňať, sa dočítate na stránkach www.union.sk/liekyhttps://www.union.sk/vratenie-doplatkov-za-lieky-pre-deti

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Ako požiadať o doplatok v neobmedzenej výške?

Ak máte záujem o vrátenie doplatkov v neobmedzenej výške, požiadajte o ne cez online pobočku poisťovne. Najskôr si cez jednoduchú registráciu vytvorte konto na meno vášho dieťaťa. Všetky potrebné informácie získate na stránke Union zdravotnej poisťovne.

Ako ušetriť na liekoch?

Jednou z metód, ako ušetriť na liekoch, je užívanie generík. Sú to lacnejšie verzie liekov, ale rovnako účinné. Ak chcete mať istotu, či existuje v prípade vášho lieku generikum, informujte sa u svojho lekára alebo lekárnika.

Poisťovňa Union už v roku 2017 vyzvala svojich poistencov, aby užívali generické verzie liekov. V tlačovej správe vysvetlila, že takto by pacienti celkovo ušetrili až 2 milióny eur ročne.

Prečo sa nebáť generík?

Obavy z užívania generík nie sú na mieste. Tieto lieky sú kontrolované a testované rovnako prísne ako všetky ostatné lieky. Musia byť rovnako účinné ako originály, ich bezpečnosť je preverovaná v klinických skúšaniach.

Navyše, generický liek je takmer vždy lacnejší ako originál. Napríklad za jedno z najčastejšie používaných antibiotík na angínu doplatíte 4,13 eura, no generikum s rovnakým účinkom stojí len 0,48 eura.

Prečo sú generické lieky lacnejšie?

Výrobca generického lieku nemusí do vývoja investovať toľko peňazí ako výrobca originálneho lieku, čo je vždy najdrahšia položka. Preto môže byť generický liek aj niekoľkonásobne lacnejší ako originál.

Fakty o generikách

  • Generikum musí byť vyrobené v rovnakej forme ako originál. Ak je originálny liek tableta, aj generický liek musí byť tableta, a nie napríklad sirup.
  • Generikum nemá v príbalovom letáku napísané, že je generikum. Ale ani pri originálnom lieku nenájdete takúto informáciu. Najjednoduchší spôsob ako zistiť, či ide o originál alebo generikum – spýtajte sa na to lekárnika.
  • Ak majú v lekárni tri lieky, pričom názvy dvoch sú podobné a tretí je odlišný, ten odlišný bude pravdepodobne originál.
  • Prevažná väčšina liekov, ktoré vidíte v lekárni, sú generiká (až 80 %). Slovensko je v užívaní generík na 3. mieste spomedzi všetkých krajín EÚ. 

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Všetky informácie v článku garantuje aj MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie s 15 ročnou praxou, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.