Zdieľať

Prinášame novinku vo vzdelávaní – videá Zdravoveda

videá Zdravoveda
Nové špeciálne videá Zdravoveda môžu inšpirovať mladých ľudí k prevencii a pochopeniu zdravotníckeho systému na Slovensku.
videá Zdravoveda

Kto uhrádza moje vyšetrenie na pohotovosti a prečo doplácam za lieky? Ako viem ja sám odľahčiť náš zdravotnícky systém a aké mám u lekára práva? Na tieto otázky odpovedáme v pilotnom projekte didaktických videí v spolupráci so známou vzdelávacou organizáciou Zmudri a zdravotníckym portálom Ozdravme. Prvé videá sa k stredoškolákom dostanú už tento školský rok.

Od unikátneho projektu Zdravovedy si riaditeľ Union zdravotnej poisťovne Jozef Koma sľubuje osvetu, zvýšenie povedomia ale aj záujmu o zdravotníctvo a vlastné zdravie, a to najmä u mladých študentov, pre ktorých sú videá nadizajnované. „V Unione kladieme veľký dôraz na prevenciu, ako prví sme na Slovensku zaviedli skríningy onkologických ochorení a teraz je nám cťou pokračovať s osvetou aj v školách,“ vysvetľuje Jozef Koma. „V našej spoločnosti panuje nesprávny dojem, že zdravotníctvo je zadarmo. S tým súvisí mnoho nešťastných zaužívaných zvykov, ľudia majú k prevencii a k zodpovednosti za vlastné zdravie vlažný postoj a štatistiky návštev u špecialistov sú na Slovensku v porovnaní so zahraničím naopak dvojnásobné. Je dôležité vedieť, ako samotný systém funguje.“

Organizácia Zmudri, ktorú stredoškoláci poznajú vďaka vtipným vzdelávacím videám, oslovuje dnes takmer každého piateho stredoškolského učiteľa. „Do Zdravovedy sme sa pustili s radosťou. Vieme, že poznatky o systéme či vlastnom zdraví v rámci školských osnov nie sú k dispozícii, preto sme hrdí, že sme súčasťou tejto lastovičky, ktorá skutočne môže zlepšiť povedomie mladých ľudí a následne aj ich zodpovednosť k vlastnému zdraviu,“ vysvetľuje Lukáš Priškin za Zmudri.sk.

„Veľmi by sme si priali, aby projekt Zdravovedy pokračoval, a venoval sa neskôr aj téme ľudských zdrojov v zdravotníctve, prevencii jednotlivých chorôb či detailnejšie ceste pacienta v systéme. Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je pre náš systém, pre odborníkov i nás poistencov veľkou výzvou,“ dodáva riaditeľ portálu Ozdravme Šimon Jeseňák.

Ambíciu pokračovať so Zdravovedou potvrdzujeme aj my, pretože vidíme vo vzdelávaní mladých ľudí veľký potenciál a uvažujeme nad tvorbou e-booku, testov zo Zdravovedy či ďalších špecializovaných videí. Presah do sféry vzdelávania vnímame ako pridanú hodnotu súkromnej zdravotnej poisťovne.

Tri edukačné videá zatiaľ pokrývajú témy zdravotníckeho systému, liekov či prevencie a práv pacienta. Slávnostne si ich ako prví mohli 21. septembra 2023 pozrieť stredoškoláci z Gymnázia Grösslingová v Bratislave. Uvedenia do života sa zúčastnili tvorcovia videa a tiež mladý lekár Marek Kajan, ktorý je aj úspešným výtvarníkom a na sociálnych sieťach známym influencerom. Jeho príspevky o živote medika prilákali na Instagrame tisícky fanúšikov, ktorých budúci chirurg humornou formou inšpiruje k vzdelávaniu aj k zdravému životnému štýlu.

Veríme, že videá Zdravovedy budú učitelia využívať v kombinácii s diskusiami s odborníkmi zo zdravotníctva. „Online forma garantuje ich dostupnosť naprieč celým Slovenskom, ideálnym doplnkom je prizvať si na vyučovaciu hodinu miestneho lekára, zdravotnú sestru či farmakoekonóma a poskytnúť tak mladým ľuďom zážitkové učenie. Kontakt s praxou je aj v tejto oblasti veľkým benefitom, ktorý si stredoškoláci ľahšie zapamätajú,“ dodáva hovorkyňa Kristína Baluchová.

Videá sú učiteľom dostupné na:
Potrebujem doktora! Čo mám robiť? 
Ako funguje systém zdravotníctva? Kto ti platí lekára? – YouTube
LIEKY. Kto určuje ich cenu a sú všetky bezpečné? 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.