Zdieľať

Preventívna prehliadka u gynekológa: Na čo všetko máte nárok?

preventivna prehliadka u gynekologa na co vsetko mate narok

Preventívnu prehliadku u gynekológa určite neradno zanedbávať. Nebezpečné gynekologické problémy môžu totiž nastať veľmi rýchlo. Zistite viac o preventívnej prehliadke u gynekológa a na čo všetko máte nárok.

preventivna prehliadka u gynekologa na co vsetko mate narok

 

Žiadna žena nechodí ku gynekológovi s nadšením. Predsa len – je to háklivá a intímna oblasť zdravia. Napriek tomu, na preventívne prehliadky pohlavných orgánov by sme nemali zabúdať. Veď pri každoročnej návšteve môže gynekológ včas spozorovať nebezpečné zmeny, ktoré si my nemôžeme všimnúť.

Vedeli ste, že každý rok pribudne na Slovensku 600 žien, ktorým je diagnostikovaná rakovina krčka maternice a že ročne zomrie na túto diagnózu 200 žien?

Ak vám stále chýba dôvod navyše, prečo gynekologickú preventívku nezanedbať, nech sa páči – plne ju hradí každá zdravotná poisťovňa. Preto už neváhajte.

 

Čo je to preventívna prehliadka u gynekológa?

Ide o komplexné vyšetrenie ženských pohlavných orgánov so zameraním na včasné odhaľovanie porúch a chorôb. Na Slovensku zahŕňa predovšetkým skríning rakoviny krčka maternice a prsníka.

 

Od akého veku môžem chodiť na gynekologickú preventívku?

Na prvú preventívnu prehliadku by ste mali prísť po dovŕšení 18. roku života. Potom by ste mali chodiť každý rok. Pokiaľ je dievča pohlavne aktívne v nedospelom veku, malo by ísť ku gynekológovi skôr.

 

Myslíte si, že raz ročne je zbytočne často?

Prosím, neporovnávajte to s preventívnymi vyšetreniami u všeobecného lekára, kam stačí prísť každé 2 roky. Frekvencia gynekologických prehliadok musí byť hustejšia, keďže k nebezpečným zmenám dochádza prekvapivo rýchlo. Navyše, niektoré problémy nemusíte vôbec cítiť. Stáva sa to veľmi často.

 

Zabúdate na preventívne prehliadky u gynekológa?

Najlepší spôsob, ako nezabudnúť, je každý rok chodievať v tom istom čase. Dobrým trikom je výročie narodenia vášho dieťaťa. To vám automaticky pripomenie, že sa máte objednať ku gynekológovi.

 

Ako prebieha preventívna prehliadka u gynekológa?

1. Rozhovor s lekárom

Gynekológ sa spýta na váš zdravotný stav, hlavne na zmeny, ktoré nastali od poslednej prehliadky. Bude ho zaujímať pravidelnosť a priebeh menštruácie. Ak sa ešte dobre nepoznáte, preberie s vami rodinnú anamnézu – najmä výskyt rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice.

 

Spomeňte aj to, ak vaši rodičia trpeli vysokým krvným tlakom, cukrovkou, kŕčovými žilami, ochoreniami pečene a alergiami. Lekár si údaje zapíše a pri ďalších prehliadkach už spomeniete len diagnózy, ktoré pribudli.

Na zaznamenávanie vašich dní môžete využiť šikovné mobilné aplikácie. Budete mať prehľad o histórii vášho cyklu, aj všetkých iných zmenách. Mobilné aplikácie sú skvelou pomôckou aj v tehotenstve či pri snahe o počatie.

2. Vyšetrenie pošvy, krčku maternice, maternice a vaječníkov

Gynekológ vám pohmatom vyšetrí primárne pohlavné orgány. Bude sa vás pýtať na výtok, bolesti, pálenie, svrbenie, krvácanie mimo cyklu. Prehmatá vám pošvu a krčok maternice, urobí odber na mikrobiologické a cytologické vyšetrenie, takisto kolposkopiu. Nakoniec ultrazvukom skontroluje stav vaječníkov a maternice.

Cytologické vyšetrenie krčka maternice je súčasťou preventívnej prehliadky vo veku 23 až 64 rokov. Prvé dva odbery vám urobia v ročnom intervale. Ak sú negatívne, stačí to opakovať v 3-ročnom intervale (až do 64. roku). Ak sú výsledky pozitívne, lekár určí ďalší postup.

Pokiaľ sa gynekológovi nezdá kolposkopický nález, odoberie cytológiu aj v skoršom veku, teda pred 23. rokom života.

3. Vyšetrenie prsníkov

Lekár skontroluje podpazušie a prsníky, či neobsahujú niečo, čo by tam byť nemalo. Raz za 2 roky vás pošle na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín.

Ak máte 40 – 69 rokov, tieto vyšetrenie nahradí pravidelná mamografia. V nejednoznačných prípadoch je mamografia doplnená o ultrazvuk. 

 

Viete si vyšetriť prsníky?

Napriek tomu, že lekár vás na preventívke pozorne prehmatá, vy to môžete robiť hocikedy. Stav prsníkov si kontrolujte aj medzi preventívnymi prehliadkami. Najlepší termín na samovyšetrenie je po menštruácii. Vaše zistenia kedykoveľvek konzultujte s gynekológom.

 

Ako správne postupovať?

 1. Postavte sa pred zrkadlo a prezrite si tvar prsníkov, farbu kože, dvorca a bradavky. Je pokožka na niektorých miestach nadvihnutá, vtiahnutá, drsná, máte zdeformovanú bradavku, alebo výtok z nej?
 2. Zdvihnite ruky a v zrkadle sledujte, či sa obidva prsníky pohybujú nahor rovnako.
 3. Prehmatajte si pravý prsník ľavou rukou, odspodu až k podpazušiu. Všade hľadajte hrčky. Rovnako preskúmajte ľavý prsník a ľavé podpazušie.

Štíhle ženy si môžu v podpazuší nahmatať malé pohyblivé guľôčky – to sú lymfatické uzliny. Majú hladký povrch a sú pohyblivé. Ak cítite niečo iné, vyhľadajte lekára.

 

Ak užívate hormonálnu antikoncepciu

V tomto prípade je súčasťou preventívnej prehliadky odber krvi a moču. Niektorí lekári túto kontrolu vykonajú aj inokedy, mimo termín preventívky, podľa stavu a potrieb pacientky.

V prípade, že ste v tom roku absolvovali preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, prineste výsledky, respektíve závery vyšetrení, aj ku gynekológovi.

 

Rakovina vaječníkov v rodine

Ak mala (alebo má) vaša mama, sestra, či stará mama rakovinu vaječníkov, a vy máte viac ako 35 rokov, odporúča sa odber krvi na Tumor marker Ca 125. Ženy, ktoré majú dokázanú mutáciu BRCA 1 génu, by mali odber absolvovať už od 30. roku, a to raz za 6 mesiacov. 

 

Bonusy od Union zdravotnej poisťovne

Na odporúčanie gynekológa, si môžete zvoliť aj metódu cytologického vyšetrenia – buď konvenčnú cytológiu, alebo takzvanú LBC („Liquid-Based“ cytológiu). V tom druhom prípade ide o moderné vyšetrenie, ktoré spoľahlivejšie odhalí predrakovinové zmeny krčka maternice.

Ak ste poistená v Union zdravotnej poisťovni, máte dokonca nárok na bezplatné cytologické vyšetrenie steru z krčka LBC metódou (zvyčajne sa dopláca 20 až 40 eur). Podmienkou je, že vyšetrenie bude realizované v laboratóriách Alpha medical alebo Cytopathos.

Zoznam gynekológov, ktorí bežne posielajú ster na cytologické vyšetrenie do Alpha medical alebo Cytopathos, nájdete na tejto stránke.

 

V čom je LBC vyšetrenie lepšie oproti konvenčnej cytológii?

Lekár pri obidvoch metódach postupuje rovnako – urobí ster z krčka maternice pomocou špeciálnej kefky. Pri konvenčnej cytológii natrie odobratý materiál na podložné sklíčko, zafixuje ho a odošle do laboratória. Pracovníci laboratória potom vidia aj takzvané pozadie – zápalové bunky, kožné bunky, nečistotu, zhluky.

Pri LBC metóde sa ster vkladá do nádobky so špeciálnym roztokom – do tzv. viálky. Mikroskopický obraz vzorky je potom ľahšie čitateľný. Neobsahuje hlien alebo iné bunky, ktoré sťažujú diagnostiku. Preto je pri LBC vyšetreniach menej falošne negatívnych výsledkov.

 

Ignorujete preventívne prehliadky, odkladáte ich?

Neexistuje efektívnejšia prevencia ochorení ženských orgánov, ako je preventívna prehliadka u gynekológa. Niektoré vážne zdravotné problémy sa objavia až v pokročilých štádiách choroby, ale gynekológ ich vie zachytiť skôr.

Je mnoho prípadov mladých i starších žien, ktoré nechodili na tieto prehliadky a doplatili na to. Naozaj stačí krátky čas na to, aby sa vnútri niečo „spotvorilo“. Potom je už liečba ťažšia. Neváhajte, nájdite si jeden deň v roku.

Výsledky preventívnej prehliadky u gynekológa sú dôležité aj pre všeobecného lekára, alebo imunológa, ak k nemu chodíte.

 

Nie ste spokojná so svojím gynekológom?

Prístup gynekológa dokáže motivovať každú ženu, aby pravidelne absolvovala preventívne prehliadky, ale aj naopak – odradiť ju od nich. Ak máte gynekológa, s ktorým ste si „nesadli“, rozhodne to nie je dôvod na to, aby ste preventívky vynechávali. Podstatne lepším riešením je zmena lekára. Pamätajte, že gynekológ je pre ženu tým najdôležitejším lekárom.

 


 

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva, s 5-ročnou praxou v odbore.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

MUDr. Jana Straková

MUDr. Jana Straková

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Všetky informácie v článku garantuje aj MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie s 15 ročnou praxou, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

MUDr. Jana Straková

Užitočné informácie o prevencii sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Slovenský pacient. Všetky informácie v článku garantuje aj MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie s 15 ročnou praxou, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

2. November 2020

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia