Zdieľať

Na Slovensku zbytočne zomiera každý desiaty muž s rakovinou prostaty

prevencia rakoviny prostaty
Tak ako u žien majú pravidelné gynekologické prehliadky význam vo včasnom diagnostikovaní rakoviny alebo odhalení predrakovinových zmien, rovnako je to aj u mužov. Urológ môže odhaliť nenápadné zmeny, ktoré spočiatku nebolia a nemusia robiť pacientovi ťažkosti.
prevencia rakoviny prostaty
V článku si prečítate:

Pre slovenských pacientov je vyšetrenie prostaty stále tabu a štatistikami sa zaraďujeme na posledné priečky v rámci krajín EÚ.

O potrebe prevencie a možnostiach diagnostiky hovorí urológ MUDr. Ján Švihra ml., Ph.D.

Urologickú prevenciu absolvuje minimum pacientov

Keď sa pozrieme na štatistiky bližšie, na rakovinu prostaty, ktorá je pritom pri včasnom diagnostikovaní veľmi dobre liečiteľná, zomiera približne každý desiaty pacient.

Na preventívne urologické vyšetrenie chodí len minimum pacientov, a aj to pri problémoch vo vyššom veku: „Prostata sa postupne nezhubne zväčšuje. Po šesťdesiatke sú mikroskopické zmeny v zmysle zväčšenia, takzvanej benígnej hyperplázie, prítomné až u každého druhého muža. Zároveň sa v prostate môže vyvíjať rakovina. Karcinóm prostaty takisto hrozí mužom vo vyššom veku a do hry vstupuje aj faktor dedičnosti,” približuje urológ Ján Švihra ml.

Výnimkou nie sú ani mladší muži

K urológovi zvyčajne dovedie muža problém, ktorý sám nevie vyriešiť. Najčastejšie napríklad časté nočné močenie, slabý prúd moču alebo pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.

Neliečené zväčšenie prostaty môže následne spustiť lavínu opakovaných zápalov či nenávratne poškodiť obličky. „Zákerné je neraz to, že rakovina prostaty sa v skorých štádiách nemusí nijako prejaviť, a preto je dôležité absolvovať preventívnu prehliadku a každý muž po päťdesiatke povinne! V prípade, že sa tento typ rakoviny vyskytol v rodine, sa veková hranica posúva na 40 rokov,” dopĺňa lekár.

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Mužov odstrašuje spôsob vyšetrenia

Vyšetrenie prostaty sa skladá z viacerých úkonov, ako je odobratie krvi, vyšetrenie moču, rozhovor o kvalite močenia, ultrazvukové vyšetrenie a až následne prichádza najobávanejšia časť vyšetrenia.

„Čo sa týka tej najchúlostivejšej časti prehliadky – mužovi prehmatáme genitál a urobíme vyšetrenie cez konečník, či je všetko v poriadku. Cez konečník je totiž prostata výborne dostupná u väčšiny pacientov. Takto dokážeme posúdiť jej veľkosť aj vysloviť prvotné podozrenie na rakovinu,” detailne opisuje vyšetrenie urológ. Posledný úkon netrvá dlhšie ako prečítanie tohto odseku.

Moderná metóda s presnejšou diagnostikou

Pri podozrení na rakovinu prostaty sa následne vykoná diagnostika – biopsia prostaty. Tenkou ihlou sa pod kontrolou ultrazvuku odoberie niekoľko vzoriek. Lenže práve ultrazvukové zobrazenie má svoje limity a niektoré drobné ložiská rakoviny nemusí odhaliť.

Spoľahlivejšia je fúzna biopsia prostaty. „Keďže už máme možnosť zobrazovať pomocou magnetickej rezonancie aj prostatu, využívame na diagnostiku náš špeciálny softvér, ktorý dokáže spojiť snímky z magnetickej rezonancie s ultrazvukovým obrazom pacientovej prostaty. Po fúzii týchto dvoch zobrazení sme schopní vidieť podozrivé ložiská v pacientovej prostate naživo. Diagnostika rakoviny prostaty je tak oveľa presnejšia”, opisuje MUDr. Ján Švihra ml., Ph.D. modernú metódu, ktorú priniesol na Slovensko a vyškolil už viacero slovenských kolegov.

Mýtus, ktorý pretrváva dodnes

Urológ je mužský lekár, gynekológ zase ženský. Do určitej miery je toto tvrdenie síce pravdivé – gynekológ nevie vyšetriť mužovi pohlavné ústrojenstvo a rovnako urológ nevyšetrí žene pošvu alebo maternicu.

Ak má ale žena problémy s močovým ústrojenstvom, patrí výlučne do rúk urológa: „Aj ženy trpia mnohými urologickými ochoreniami, ako sú močové kamene, zápaly, ale aj nádory. Žena s krvou v moči alebo opakovanými zápalmi mechúra jednoznačne potrebuje urologické vyšetrenie,” varuje urológ.

Prevencia s Unionom

Union vyvíja v prevencii rakoviny všeobecne najviac aktivít, preto urologické vyšetrenie poskytuje ako benefit už od veku 40 rokov. „Union zdravotná poisťovňa v rámci svojho benefitu uhrádza preventívnu urologickú prehliadku, ako aj vyšetrenie PSA a p2PSA ukazovateľov všetkým svojim poistencom od 40 rokov v dvojročných intervaloch,“ upozorňuje hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová na možnosť nechať sa zadarmo skontrolovať u špecialistu.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie a výhody pre širokú verejnosť.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.