Atoms/icons/24/grey/info-24
Od 1. 8. 2022 už nie je potrebné zasielať prihlášku pre novorodenca do zdravotnej poisťovne. Jeho poistenie vzniká automaticky v rovnakej poisťovni ako je poistená matka. 
Zisti viac.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Prevencia rakoviny hrubého čreva. Čo robiť, ak si v schránke nájdete tento list?

Union zdravotná poisťovňa začala s rozposielaním listov – v obálke si tak vybraní poistenci a poistenky nájdu test na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka.

„Poistencov, ktorí tento list dostanú prosíme, aby ho nezahadzovali – testovanie je bezbolestné, trvá pár minút a môže im to zachrániť život,“ apeluje na dôležitosť tohto skríningu Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Union zdravotnej poisťovni.

Listy posiela Union zdravotná poisťovňa postupne. V tejto chvíli ide o poistencov a poistenky, ktorí/-é sa narodili v mesiacoch apríl, máj a jún a dosiahli vek 50 až 75 rokov. „Pošleme v tejto dávke viac ako 12 tisíc obálok s testami. No a v júli budú odosielané ďalšie listy – opäť podľa mesiaca narodenia,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Pripomína, že do skríningu nebudú zahrnutí poistenci, ktorí dôsledne absolvujú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára a teda nie je nutné ich na prevenciu adresne vyzývať.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je vyliečiteľná – ak sa zistí včas

Na úvod je však potrebné absolvovať test, pomocou ktorého je možné odhaliť nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi v stolici. Prímes krvi v stolici môže signalizovať rôzne ochorenia čreva, vrátane zhubného nádoru.

Všeobecný lekár vykoná otestovanie prinesenej stolice priamo v ambulancii, do piatich minút vám oznámi výsledok a zapíše ho do zdravotnej dokumentácie.

Ak je test negatívny, poučí poistenca o potrebe testovania o dva roky. Ak je test pozitívny, vystaví písomné odporučenie na kolonoskopické vyšetrenie.

Na vyšetrenie je možné sa objednať v jednom z certifikovaných pracovísk, ktorých zoznam nájdete na https://www.krca.sk/.

Pozitívny výsledok testu môže odhaliť aj iné ochorenia – napríklad prítomnosť hemoroidov, polypov, zápalového ochorenia čreva, divertikulovej choroby a pod.

Čo robiť v prípade, ak ste nedostali pozývací list?

Všetci poistenci a poistenky majú podľa zákona každé dva roky nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, v rámci ktorej sa od 50 rokov vykonáva aj test na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne naň majú v rámci benefitu nárok už od 40 rokov. Ak chcete mať istotu, že vám rakovina hrubého čreva a konečníka nehrozí, môžete sa každých desať rokov objednať na primárnu skríningovú kolonoskopiu v gastroenterologickej ambulancii.

Zdroj: Adobe Stock

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať
Tieto články
by ťa mohli zaujímať
Poskytovateľom tejto služby je Union poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 39/2015 Z.z. o poisťovníctve v platnom znení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Poskytovateľom tejto služby je Union zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá vykonáva svoju činnosť v rozsahu určenom zákonom č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou v platnom znení a
o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Poistite sa na letnú dovolenku už teraz

Pohodlne online za 5 minút. Aj s predstihom, aj na poslednú chvíľu. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú zľavu na krátkodobé cestovné poistenie až 50 %.