Zdieľať

Prevencia rakoviny hrubého čreva. Čo robiť, ak si v schránke nájdete tento list?

Union zdravotná poisťovňa začala s rozposielaním listov – v obálke si tak vybraní poistenci a poistenky nájdu test na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka.

„Poistencov, ktorí tento list dostanú prosíme, aby ho nezahadzovali – testovanie je bezbolestné, trvá pár minút a môže im to zachrániť život,“ apeluje na dôležitosť tohto skríningu Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Union zdravotnej poisťovni.

Listy posiela Union zdravotná poisťovňa postupne. V tejto chvíli ide o poistencov a poistenky, ktorí/-é sa narodili v mesiacoch apríl, máj a jún a dosiahli vek 50 až 75 rokov. „Pošleme v tejto dávke viac ako 12 tisíc obálok s testami. No a v júli budú odosielané ďalšie listy – opäť podľa mesiaca narodenia,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Pripomína, že do skríningu nebudú zahrnutí poistenci, ktorí dôsledne absolvujú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára a teda nie je nutné ich na prevenciu adresne vyzývať.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je vyliečiteľná – ak sa zistí včas

Na úvod je však potrebné absolvovať test, pomocou ktorého je možné odhaliť nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi v stolici. Prímes krvi v stolici môže signalizovať rôzne ochorenia čreva, vrátane zhubného nádoru.

Všeobecný lekár vykoná otestovanie prinesenej stolice priamo v ambulancii, do piatich minút vám oznámi výsledok a zapíše ho do zdravotnej dokumentácie.

Ak je test negatívny, poučí poistenca o potrebe testovania o dva roky. Ak je test pozitívny, vystaví písomné odporučenie na kolonoskopické vyšetrenie.

Na vyšetrenie je možné sa objednať v jednom z certifikovaných pracovísk, ktorých zoznam nájdete na https://www.krca.sk/.

Pozitívny výsledok testu môže odhaliť aj iné ochorenia – napríklad prítomnosť hemoroidov, polypov, zápalového ochorenia čreva, divertikulovej choroby a pod.

Čo robiť v prípade, ak ste nedostali pozývací list?

Všetci poistenci a poistenky majú podľa zákona každé dva roky nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, v rámci ktorej sa od 50 rokov vykonáva aj test na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne naň majú v rámci benefitu nárok už od 40 rokov. Ak chcete mať istotu, že vám rakovina hrubého čreva a konečníka nehrozí, môžete sa každých desať rokov objednať na primárnu skríningovú kolonoskopiu v gastroenterologickej ambulancii.

Zdroj: Adobe Stock

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.