Zdieľať

Naučte svoje deti porozumieť cestnej premávke ľahko a zrozumiteľne

ako naučiť pravidlá cestnej premávky deti
Pravidlá cestnej premávky sú dôležitou znalosťou. Naučte svoje deti porozumieť im ľahko a zrozumiteľne. Poradíme vám ako na to.
ako naučiť pravidlá cestnej premávky deti
V článku si prečítate:

Áut na cestách za posledné desaťročia prudko pribúda a dnes už je úplne nevyhnuté, aby aj menšie deti ovládali aspoň základné pravidlá cestnej premávky. 

Tak ako chránite vaše auto tým, že máte uzavreté kvalitné PZP a havarijné poistenie, vaše dieťa ochránite tak, že mu poskytnete kvalitné informácie o tom, ako sa na ceste správať. Poradíme vám niekoľko tipov, ako vaše dieťa čo najefektívnejšie tieto pravidlá naučiť.

Pravidlá cestnej premávky ľahko a zrozumiteľne

Deti sú veľmi vnímavé tvory už od malička, informácie prijímajú a nasávajú veľmi ľahko a rýchlo. Využite toto obdobie, aby ste ho naučili základné pravidlá, ako sa správať na ceste.

Buďte príkladom

Deti sa od útleho veku učia pozorovaním, stávajú sa vašimi malými kópiami a napodobňujú vaše správanie. Svojím správaním značne ovplyvňujete ich bezpečnosť na cestách.

Pokiaľ je vaše správanie pri priechode pre chodcov ukážkové, bude ho napodobňovať aj vaše dieťa. A naopak ak ste ten typ, ktorý prebehne na červenú alebo prechádza cez cestu mimo priechodu pre chodcov, nemôžete očakávať zodpovedné správanie ani od vášho potomka.

A preto by ste sa mali pri spoločnej prechádzke správať ukážkovo, dieťaťu vysvetľovať prečo jednotlivé kroky robíte takto a nie inak a ísť mu jasným príkladom.

0 %
Zľava

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny PZP. Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Hravou formou to ide jednoduchšie

V útlom veku dieťaťa je život jednou veľkou hrou. Aj tie najlepšie vzdelávacie inštitúcie pochopili, že ak chcú získať pozornosť malého dieťaťa, musia to urobiť zábavnou formou. Jednoducho, dieťa musíte zabaviť a zaujať.

Zapojte rodinných príslušníkov, zinscenujte si doma dopravnú premávku a zábavnou formou dieťaťu vysvetlite, ako sa má správať, keď príde k semaforu, priechodu pre chodcov či závore na koľajniciach.

Predtým, ako sa do tejto hry pustíte, si môžete spoločne vyrobiť jednotlivé vizuálne pomôcky ako sú dopravné značky. Vďaka tomu už pri kreslení či vyfarbovaní deti získavajú potrebné informácie a dostávajú ich do podvedomia.

Takmer v každom väčšom meste dnes nájdete aj dopravné ihrisko. Spravte si na takéto ihrisko výlet a správanie na ceste si môžete jednoducho nacvičiť. Zároveň vám pri tom nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Prax je najlepší učiteľ

Teoretické znalosti sú prvým a dôležitým krokom. Najlepšie sa však deti naučia ako sa správať na ceste praxou.

Chodievajte na pravidelné prechádzky, kde narazíte na rôzne dopravné situácie. Priechod pre chodcov bez semaforu a potom zase s ním, závory cez železničné priecestie a rôzne iné situácie, ktoré by malo dieťa hravo zvládnuť.

Na prechádzkach pravidelne trénujte, zvyšujte ich náročnosť, no nezabúdajte na hravú formu, aby dieťa z toho malo radosť a zážitok. Tiež môžete vysvetliť svojmu dieťaťu čo robiť, ak sa náhodou stane dopravná nehoda. Vysvetlite mu, prečo je dôležité poistenie auta

Pravidiel, ktoré by malo dieťa poznať už od raného veku je veľa. Chodník je určený pre chodcov, zebra na ceste znamená, že sa môže prejsť na druhú stranu, ale treba byť opatrný, červená na semafore znamená stoj, zelená choď a množstvo ďalších.

Tieto pravidlá predstavte deťom postupne, zábavnou a hravou formou. Zapamätajú si ich oveľa ľahšie, ako by ste očakávali. 

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.