Povinná výbava je minimum. Čo sa vám ešte v aute zíde?

čo sa vám zíde v aute
Povinná výbava automobilov patrí medzi zákonne záväzné vybavenie, ktorí si zabezpečuje samotný vodič alebo vodička. Súčasťou povinnej výbavy je pre rok 2022 homologizovaný prenosný výstražný trojuholník, bezpečnostný reflexný odev, náhradné koleso s diskom a náhradnou pneumatikou a lekárnička. Medzi nepovinné, no praktické súčasti patria napríklad náhradné elektrické poistky, žiarovky, či ťažné lano. Čo by ste ešte mali mať v aute?
čo sa vám zíde v aute

Povinná výbava je aj povinné zmluvné poistenie

Základným vybavením vášho automobilu je okrem materiálových komponentov aj dokumentácia. Prioritu má v tomto prípade poistenie auta.

Povinné zmluvné poistenie totiž vyplýva zo zákona pre všetkých držiteľov motorového vozidla a vypočítava sa na základe parametrov automobilu (výkon, objem valcov,..), veku vodiča, či aj miesta jazdenia v závislosti od premávky. Väčšinou sa stáva, že mladí vodiči majú vyššie PZP pretože sa považujú za rizikovejších.

Výhodou dnešnej digitálnej doby je, že si môžete takéto poistenie vybaviť aj PZP online. PZP online vám umožní vypočítať prostredníctvom kalkulačky sumu a tiež si môžete priamo uzatvoriť poistnú zmluvu. Uzatvorenie PZP online má pritom rovnakú váhu a je omnoho pohodlnejšie a jednoduchšie.

Na internete si tiež viete porovnať rôzne sumy povinného poistenia auta od rôznych poisťovní a vybrať si tak najlepšiu pre vaše potreby. Ak by ste nemali uzatvorené PZP, mohli by ste dostať pokutu až do výšky 3320 eur.

K povinnému poisteniu automobilu je dobrou súčasťou výbavy aj tlačivo, respektíve správa o nehode. Toto tlačivo sa vypisuje pri škodovej udalosti a na jeho základe sú vyplácané financie na následnú opravu priamo z poistky.

Ak by ste pri nehode nemali správu a teda ju nevyplnili a nepodpísali, škodová udalosť musí byť posudzovaná ako dopravná nehoda a riešená prostredníctvom policajného orgánu. Aj tento dokument je teda v rámci povinnej výbavy veľmi potrebný.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Odporúčaná výbava do auta – doplňte si základ o ďalšie praktické súčasti

Do odporúčanej výbavy motorového vozidla môžeme zaradiť napríklad ťažné oko a lano. Má veľký význam pri poruche alebo nehode, kedy je auto nakladané. Vestu je vhodné v aute nosiť pre každého člena posádky, aby sa vedel chrániť pri pohybe na cestnej komunikácii.

Okrem PZP môže byť súčasťou odporúčanej výbavy aj havarijné poistenie auta, ktoré vám umožní preplatenie opravy aj pokiaľ ste vinníkom škodovej udalosti. Rovnako si v rámci odporúčanej výbavy môžete zvoliť aj úrazové poistenie vodiča auta, či napríklad batožiny.

V zimných mesiacoch treba do povinnej výbavy zakomponovať aj snehové reťaze a škrabku na ľad, či metličku. Iba tak si dokážete poradiť s vrtochmi počasia a dostať sa vždy tam, kde potrebujete.

Pre bezpečnosť môže byť vhodné do výbavy zaradiť aj hasiaci prístroj a zakladací klin. Ten využijete napríklad, keď budete opravovať defekt v kopci. Pracovné rukavice vám pri nečakanej poruche tiež môžu pomôcť a rovnako sú praktickým doplnkom aj napínacie popruhy na upevnenie nákladu a slnečná clona v letných mesiacoch.

Jazda na automobile je vďaka povinnej výbave omnoho bezpečnejšia. V rámci odporúčanej výbavy si môžete do auta zaobstarať aj viac praktických kúskov, ktoré vám pomôžu v kritických situáciách. Nezabúdajte napríklad, že pre deti je napríklad povinná jazda v autosedačkách. Pre bezpečnú jazdu je tiež potrebné dodržiavať pravidlá cestnej premávky a vyhýbať sa alkoholu, či požitiu omamných látok.