Pôrod bábätka po termíne. Ako prežiť „prenášanie“?

pôrod po termíne

V posledných týždňoch tehotenstva môže blížiaci sa termín pôrodu pripomínať svetlo na konci tunela. Konečne príde deň D, no bábätku sa akosi nechce ísť na svet.

pôrod po termíne

Vydržte! Vieme, je to rada, ktorú vôbec nechcete počuť, najmä ak máte pocit, že ste tehotná už celú večnosť. Aj keď pôrod nezačal v deň vypočítaného termínu, máte ešte čas. Len dvom až piatim percentám budúcich matiek sa podarí porodiť v tento deň.

Štandardné tehotenstvo trvá síce 40 týždňov, no ešte stále máte dva týždne k dobru. Až osemdesiat percent žien porodí v termíne, teda medzi 38. až 42. týždňom tehotenstva. Prenášanie sa dotýka približne päť až desať percent mamičiek, ktoré porodia dieťatko po 42. týždni.

Vyplňte si čas

Aj keď sa vám nechce, premôžte sa. Myslite na to, že pri činnosti vám čas prejde oveľa rýchlejšie.

Poprechádzajte sa

Vyberte sa na prechádzku. Je dokázané, že primeraná fyzická aktivita môže urýchliť pôrod. Zoberte so sebou aj budúceho otecka. Budete sa môcť o neho oprieť, keď nebudete vládať. Zároveň si vyvetráte hlavu, čo rozhodne nie je na škodu. Kedysi sa ženám, ktoré „prenášali“, radilo umývať okná. Vo vysokom štádiu tehotenstva to ale nie je rozumný nápad. Ľahko by ste si mohli ublížiť.

Chvíľka intimity

Jedna z príjemnejších metód, ako urýchliť príchod bábätka na svet, je pohlavný styk. Dokonca ho odporúčajú aj niektorí lekári. Ešte predtým, než sa vyberiete do spálne, odhoďte očakávania. Pokiaľ vaše telo ešte nie je dostatočne zrelé na pôrod, sex vám nepomôže. Na druhej strane, ak si ho užijete, uvoľnenie oxytocínu a prostaglandínu spolu so sťahmi maternice môžu urýchliť celkový proces. Ani prítomnosť partnerových spermií nie je na škodu. Obsahujú prostaglandíny, ktoré dopomôžu otváraniu krčka maternice.

Horúci kúpeľ

Počas prvého trimestra ste sa báli na relax vo vani čo len pomyslieť. Teraz je ten správny čas užiť si vaňu naplno. Doprajte si aspoň dvadsaťminútový kúpeľ. Do horúcej vody si pridajte zopár kvapiek obľúbeného éterického oleja. Relaxujte. Uvoľnenie spolu s horúcim kúpeľom dopomôžu k uvoľneniu oxytocínu, hormónu, ktorý urýchľuje pôrod.

Vyhnite sa nekonečnému vysvetľovaniu

Je pravdepodobné, že dátum pôrodu poznáte nielen vy, ale aj vaše okolie. Pokiaľ vás na sociálnych sieťach známi zasypú množstvom netaktných otázok, neodpovedajte. Bez vašej akcie nebude reakcia. Ľahko by sa mohlo stať, že dostanete množstvo nevyžiadaných rád. Váš vnútorný pokoj pred pôrodom je to najdôležitejšie. Čaká vás heroický výkon. A naň sa musíte vnútorne nastaviť.

Pozor na riziká

S prenášaním bábätka sú spojené aj určité riziká. Toto sú najčastejšie z nich:

Pokiaľ máte akékoľvek obavy, čo najskôr sa vyberte k lekárovi. Pozrie sa, ako sa má bábätko a zváži, či je už potrebné vyvolať pôrod.

Zvažujete pri pôrode prítomnosť partnera? Prečítajte si všetky za a proti!

Zdroje:

FORBES, M. (2016). 10 Tips from a Mum Who Went Overdue. [online] BabyCentre UK. [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: babycentre.co.uk

KEIGHER, A. (2020). Will my baby be born on their due date? [online] [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: essentialparent.com

MAYO CLINIC STAFF (2020). Overdue pregnancy: What you need to know. [online] Mayo Clinic. [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: mayoclinic.org

WEISS, R.E. (2021). What to Do When Your Pregnancy Is Overdue. [online] Verywell Family. [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: verywellfamily.com

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Tieto články by ťa mohli zaujímať