Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Pokúšate sa otehotnieť? Tieto fakty by ste mali poznať

pár snažiaci sa o otehotnenie

Niektorým párom sa podarí počať už na prvý šup. Čo robiť, ak chcete otehotnieť čo najskôr a kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?

pár snažiaci sa o otehotnenie
V článku si prečítate:

Určite aj vy v okolí poznáte množstvo prípadov neplánovaných tehotenstiev, tak ako aj páry, ktoré sa o bábätko snažia už celé roky. Plodnosť a úspešnosť počatia ovplyvňuje viacero faktorov: v prvom rade je to vek, celkové zdravie, reprodukčný systém, ako aj frekvencia pohlavného styku.

Ako neprepásť správny čas?

Väčšina párov (približne 84 párov zo 100) snažiacich sa o bábätko, počne v rozmedzí od šiestich mesiacov do jedného roka. To, či a kedy sa to podarí, závisí vo veľkej miere aj od veku ženy.

Ženy sú na vrchole plodnosti síce okolo dvadsiatky, no v tomto veku majú predsa len iné záujmy. A tak sa materstvo odkladá na dobu neurčitú. S vekom však plodnosť žien začne výrazne klesať.

V 35. roku života je pravdepodobnosť počatia v prvých troch mesiacoch len 12-percentná. Ak sa rozhodnete pre dieťatko v štyridsiatke, táto pravdepodobnosť sa zníži na 7 percent.

Samozrejme, aj u mužov sa plodnosť vekom znižuje, no oveľa pomalšie ako u žien. Starší muži majú väčší sklon k rôznym genetickým a morfologickým abnormalitám spermií.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Kedy navštíviť lekára?

Pokiaľ máte menej ako 35 rokov, k lekárovi sa vyberte, ak sa vám nepodarí prirodzene otehotnieť ani do jedného roka. Ak ste staršia, navštívte odborníka už po polroku neúspešného snaženia. V prípade, že ste si vedomá nejakej výraznej zdravotnej prekážky (vážne ochorenie, časté gynekologické problémy, syndróm polycystických vaječníkov a podobne), choďte k doktorovi čo najskôr.

Ako často sa snažiť?

Bez pohlavného styku sa vám nepodarí prirodzene otehotnieť. Podľa odborníkov stačí frekvencia intímneho styku približne každý druhý až tretí deň. Malo by to stačiť na to, aby sa vám podarilo počať bábätko v prípade, že nemáte žiaden zdravotný problém. Nútiť sa do sexu každý deň by vás s partnerom oboch iba zbytočne frustrovalo.

Čo vás čaká u lekára?

Návštevy lekára sa netreba báť. Skúste pre istotu poslať k urológovi alebo andrológovi aj partnera. Príčina neplodnosti môže byť u vás, u partnera, alebo aj u obidvoch. Približne u 5 až 10 percent párov odborníci nevedia nájsť žiadnu príčinu neplodnosti.

Diagnostika ženskej neplodnosti najčastejšie pozostáva z týchto základných vyšetrení:

Diagnostika mužskej neplodnosti spočíva najmä v analýze spermiogramu a v špecializovaných vyšetreniach ejakulátu. Väčšinu potrebných vyšetrení vám spravia v centrách asistovanej reprodukcie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok o bolestiach v podbrušku v prvých týždňoch tehotenstva.

Ako pomôcť prírode?

Našťastie, niektoré veci môžete ovplyvniť. Niekedy aj drobná zmena životného štýlu vám pomôže k vytúženému bábätku:

Ako sa nezblázniť?

A na záver jedna malá rada. Psychika a prílišné tlačenie na pílu môže byť jedným z dôvodov, prečo sa vám nedarí počať vytúžené bábätko, a to najmä ak nie je zrejmá žiadna zdravotná príčina. Skúste sa radovať zo života a pestovať si aj iné záujmy. Je to síce náročné, no nie nemožné. Držíme vám palce!

Zdroje:

WATSON, Stephanie. How Long Does It Take to Get Pregnant? Healthline [online]. 20. 9. 2018 [cit. 2020-08-18]. Dostupné z: https://www.healthline.com

Fertility Tests for Women. WebMd [online]. [cit. 2020-08-18]. Dostupné z: https://www.webmd.com

12 things to do when trying for a baby. Tommys [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné z: https://www.tommys.org

How long does it usually take to get pregnant? In: NHS [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné z: https://www.nhs.uk

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.