Zdieľať

Poistenie pre ojazdené auto – je vôbec potrebné?

pzp ojazdeného auta
Kúpa auta je často pre rodinu či jednotlivca najväčší výdavok. Môžete namietať, že to bola kúpa vlastného bývania, do ktorej ste investovali najväčšiu sumu. Avšak nehnuteľnosť sa časom zhodnotí. Dnes má váš byt, ktorý ste si kúpili pred piatimi rokmi oveľa väčšiu hodnotu. Za akú sumy by ste však predali auto, do ktorého ste investovali približne v rovnakom čase? Za zlomok jeho pôvodnej ceny.
pzp ojazdeného auta
V článku si prečítate:

Podľa odborníkov klesne hodnota auta počas prvých piatich rokov až o štyridsať percent jeho pôvodnej ceny. Údržba, prevádzka a rôzne poplatky vás tiež nevyšli za tie roky lacno.

Práve preto sa množstvo ľudí rozhodne pre kúpu auta z druhej ruky. Už pri rok starom vozidle môžete ušetriť nemalú sumu peňazí. Jazdené auto je síce cenovo výhodnejšie, no s jeho kúpou sa spájajú určité riziká. Okrem technických parametrov auta si musíte dať pozor aj na rôzne administratívne úkony. Ich zanedbanie by vás mohlo vyjsť pekne draho.

Vedeli ste napríklad, že za chýbajúce povinné zmluvné poistenie môžete dostať pokutu až do výšky tritisíctristo eur? Áno, aj pri kúpe ojazdeného auta musíte uzatvoriť povinné zmluvné poistenie.

Havarijné poistenie a ďalšie asistenčné služby nie sú povinné. Môžu vám však ušetriť množstvo starostí a financií.

Auto musíte mať poistené už pri prepise

Každé auto, ktorému bolo pridelené evidenčné číslo, musí mať uzatvorené zákonom stanovené poistenie auta. Nezáleží na tom, či ste si kúpili jazdené auto v autobazári, alebo ste reagovali na inzerát súkromnej osoby. V oboch prípadoch budete už pri prepise auta na vaše meno predkladať na dopravnom inšpektoráte potvrdenie o uzatvorenom povinnom zmluvnom poistení (PZP).

Platnosť PZP, ktoré mal na vozidlo uzatvorené predchádzajúci majiteľ, zaniká okamihom zápisu prevodu na nového majiteľa v evidencii vozidiel. Poisťovňa pôvodnému majiteľovi nevyčerpanú poistnú sumu vyplatí.

Vy, ako nový majiteľ musíte už pri prepise auta zdokladovať číslo novej poistnej zmluvy k PZP a mala by byť uzatvorená ku dňu prepisu auta. Podľa predpisov je potrebné PZP uzavrieť od dňa prepisu vozidla na nového majiteľa.

Dopravný inšpektorát totiž nevykoná bez platného PZP žiadnu zmenu v evidencii vozidiel a teda ani spomínaný prepis na nového majiteľa.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Povinné zmluvné poistenie vybavíte aj online

Povinné zmluvné poistenie kryje všetky škody na majetku a zdraví, ktoré v prípade dopravnej nehody alebo inej kolízie spôsobíte niekomu inému.

Zo zákona ho teda musí mať uzatvorené každé vozidlo, ktoré má pridelené evidenčné číslo. Dokladom o PZP je zelená karta, ktorou sa musíte preukázať aj v prípade bežnej policajnej cestnej kontroly.

V poisťovni Union si môžete vybaviť pzp online z pohodlia vášho domova. Nebude vám to trvať viac ako päť minút. Nezabúdajte však na to, že ak ste uzatvorili povinné zmluvné poistenie online, nadobúda platnosť až po zaplatení poistnej sumy. Nikdy sa nespoliehajte na to, že potrebné dokumenty (napríklad Zelená karta) vám boli doručené e-mailom. Poistenie zaplaťte hneď po tom, ako ho cez internet uzavriete.

V prípade, že vaše vozidlo nebude poistené, hrozí vám pokuta a v prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu, budete musieť všetky škody uhradiť z vlastného vrecka.

Poistením vášho vozidla v poisťovni Union získate hneď niekoľko benefitov.

Doplnkové poistenia vám ušetria peniaze

Aj keď kupujete auto z druhej ruky, mali by ste uzatvoriť havarijné poistenie. To síce nie je zo zákona povinné, ochránite tým však vaše vozidlo.

Z povinného zmluvného poistenia sa zaplatia škody, ktoré spôsobíte pri nehode vy inému vozidlu. Ak však nebudete mať uzatvorené havarijné poistenie a vaše auto bude poškodené, škody budete musieť zaplatiť v vlastných financií.

Uzavrieť havarijné, prípadne ďalšie doplnkové poistenia sa rozhodne vyplatí.
Odborníci odporúčajú uzavrieť havarijné poistenie aj pre jazdené vozidlá, ktorých vek je do päť rokov. V takom prípade sa budete musieť s vozidlom dostaviť do poisťovne na obhliadku.

Táto povinnosť v prípade kúpy nového auta odpadá a to môže byť havarijne poistené aj bez obhliadky.

Havarijné poistenie od Unionu chráni vaše vozidlo pri havárii s iným autom alebo v prípade, že narazíte do stromu či plotu. Okrem toho zahŕňa aj poškodenie pri strete s divou zverou, poškodenie vozidla vandalmi a poškodenie káblov, hadíc, obkladov a izolačných materiálov auta hlodavcami.

Ak kupuje auto staršie ako päť rokov a myslíte si, že uzavrieť havarijné poistenie je zbytočné, môžete ochrániť vaše vozidlo niektorým z doplnkových poistení k PZP.

Takýto typ poistenia vás môže vyjsť o niečo lacnejšie ako komplexné havarijné poistenie. V Union si môžete vybrať z týchto možností pripoistenia.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.