Poistenie auta na cestu do zahraničia: Vyrazte na dovolenku bezpečne

poistenie do zahraničia
Cestovať na dovolenku autom je jeden z najpopulárnejších spôsobov prepravy. Avšak nezabudnite pred cestou na havarijné poistenie, ktoré vám pokryje náklady v prípade nehody.
poistenie do zahraničia

Na dovolenku autom

Cestovanie na dovolenku vlastným autom uprednostňujú najmä rodiny s deťmi či partie kamarátov.

Často je to pohodlnejší spôsob prepravy, pri ktorom sa nemusíte na nikoho viazať. Napriek pohodlnosti sú s cestovaním vlastným vozidlom spojené povinnosti, ktoré by ste nemali zanedbávať.

Pred dlhšou cestou po Slovensku alebo do zahraničia skontrolujte stav vozidla a myslite na to, či máte splnené všetky povinnosti ako je napríklad platné PZP.

Aby ste sa vyhli problémom a nepríjemnostiam, poradíme vám, na čo všetko je potrebné dávať pozor a nemali by ste na to pred cestou zabudnúť.

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Nezabudnite na poistenie vozidla

Pred cestou si nezabudnite skontrolovať, či máte so sebou Zelenú kartu (od minulého roka už v čiernobielej podobe). Práve Zelená karta je medzinárodným dokladom o tom, že vo vašej domovskej krajine máte uzatvorené PZP.

Vďaka tejto karte tak automaticky začne plynúť plnenie poistnej udalosti a nemusíte si zaobstarávať poistenie v každej krajine osobitne. S touto kartou môžete cestovať po celej Európe, ale aj v Rusku, Afrike, Izraeli či Iráne. Žiaľ, neplatí vo všetkých krajinách. V špecifických krajinách ako je napríklad Kosovo, potrebujete špeciálne poistenie v zahraničí, aby ste v tejto krajine boli chránení.

Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré spôsobíte tretej osobe či už na majetku alebo na živote. Aby ste boli dostatočne chránení aj vy a boli pokryté aj vaše náklady, v prípade, že zaviníte nehodu, mali by ste mať uzatvorené aj havarijné poistenie.

Tento druh poistenia na rozdiel od PZP kryje aj škody na vlastnom vozidle, ktoré môžu vzniknúť pri dopravnej nehode, ale aj pri životných udalostiach ako je víchrica, požiar či povodeň. Taktiež ste chránení proti vandalizmu a krádeží vozidla.

Poisťovňa Union ponúka službu online poistenie, a tak si dokážete zriadiť všetky potrebné poistenia z pohodlia domova za niekoľko minút. Nepodceňujte dôležitosť poistenia, najmä ak máte novšie vozidlo. Myslite aj na poistenie vašej osoby, a to najmä ak cestujete do zahraničia. Cestovné poistenie je užitočným pripoistením, ktoré vám pomôže s pokrytím liečebných nákladov či pri strate batožiny.

Poriadne skontrolujte stav svojho vozidla

Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu cestu, skontrolujte stav vášho vozidla. V prípade, že ste dlhšie odkladali banálne problémy a návštevu autoservisu, teraz je čas, aby ste to všetko dali do poriadku.

Nezanedbajte stav pneumatík či batérie, doplňte potrebné oleje a tekutiny a natankujte plnú nádrž, aby sa vám nestalo, že na neznámej ceste, budete akútne hľadať čerpaciu stanicu.

Vzhľadom k tomu, že plánujete cestovať stovky kilometrov po neznámych cestách, skontrolujte aj povinnú výbavu ako sú vesty, lekárnička a podobne. V prípade nehody sú tieto položky veľmi potrebné.

Buďte pripravení

Ak cestujete do neznáma, dôkladne si pozrite a naplánujte vašu trasu. Zvážte viaceré možnosti a vyberte si tú najlepšiu pre vás.

Ak cestujete s deťmi, je rozumné zvoliť časovo najkratšiu trasu. Pokiaľ cestujete ako partia kamarátov, využite trasu na plno a objavujte zaujímavé miesta už po ceste do finálnej destinácie. Samozrejme majte so sebou dostatok tekutín a jedla, nikdy neviete či sa nedostanete do nekonečnej kolóny.

Dovolenka autom je jednou z najobľúbenejších foriem cestovania Slovákov. Avšak prípravu na ňu nepodceňujte, nechajte si skontrolovať stav vášho vozidla. Ubezpečte sa, či máte potrebné poistenie a zvážte, či pre vás nie je vhodný aj iný druh poistenia ako je havarijné poistenie alebo cestovné poistenie.