……………

Počet žien s diagnózou predčasnej menopauzy stúpa

predčasná menopauza
Vynechávanie menštruačných cyklov, nočné potenie, problémy s pamäťou či náladovosť – nad týmito príznakmi možno mávnete rukou, v skutočnosti však môžete vstupovať do obdobia predčasnej menopauzy. Najnovšie štatistiky potvrdzujú celosvetový trend – počet tridsiatničiek a štyridsiatničiek v menopauze stúpa.
predčasná menopauza

Obdobie klimaktéria – ktoré ľudovo nazývame aj „prechod“, zvyčajne nastáva vo veku 45 až 55 rokov. Vtedy je to považované za prirodzený fyziologický jav v živote ženy. „Najnovšie čísla zo sveta však, žiaľ, hovoria o stúpajúcom trende výskytu tohto javu v skoršom veku, globálne je to približne 1 až 3,5 percenta populácie; 1 z 1 000 žien vo veku do 30 rokov, 1 z 10 000 vo veku do 20 rokov,“ hovorí PharmDr. Leila Zajac, odborníčka na problematiku menopauzy.

Najnebezpečnejšie na predčasnej menopauze je to, že ženy často vôbec netušia, že ňou trpia. „Predčasná ovariálna nedostatočnosť, teda zlyhávanie funkcie vaječníkov, v sebe nesie oveľa vyššie riziko psychologických a sexuálnych ťažkostí, ale aj kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy, či vzniku Alzheimerovej choroby,“ vymenováva Ingrid Dúbravová, revízna lekárka Union zdravotnej poisťovne. Ako ďalej dodáva, podľa údajov Union zdravotnej poisťovne, pribudne ročne s touto diagnózou len minimum poisteniek – to potvrdzuje, že diagnostika u mladých žien je zanedbaná a jej určenie v priemere trvá aj niekoľko rokov.

Perimenopauzálnych príznakov je pritom viac ako 30. Štatisticky 8 z 10 žien vo väčšej či menšej intenzite niektoré z príznakov pocíti, z toho 3 do takej miery, že im to výrazne znižuje kvalitu života. Je dobré si uvedomiť, že obdobie prechodu, teda keď vaječníky prestávajú fungovať tak ako majú, môže v priemere trvať dlhých 7 rokov.

Medzi príčiny predčasnej menopauzy patria napríklad abnormality chromozóv (Turnerov syndróm), autoimunitné ochorenia, infekcie (malária, mumps, tuberkulóza a iné), dedičné faktory, chemoterapia a rádioterapia či chirurgické odstránenie vaječníkov počas hysterektómie.

K dispozícii je v súčasnosti viacero nehormonálnych a nefarmakologických možností liečby, v závislosti od typu príznaku, ktorý chce žena riešiť. „Čo sa týka byliniek s obsahom fytoestrogénov (napr. ploštičník strapcovitý alebo ďatelina lúčna) alebo extraktov zo sóje – účinnosť je veľmi individuálna, pretože závisí aj od dávky a výrobcu. Dôvod, prečo niektorým ženám zaberie, a iným nie, (čo sa zmierňovania príznakov týka), sa v poslednej dobe dáva do súvisu s črevným mikrobiómom a schopnosťou tieto látky metabolizovať,“ vysvetľuje L. Zajac.

Zatiaľ jedinou kauzálnou terapiou pre manažment príznakov je práve menopauzálna hormonálna terapia, ktorá má aj preventívny účinok na kosti (ak je zvýšené riziko pre osteoporózu). „Je však pomerne démonizovaná, preto sa jej veľa žien doslova bojí,“ dodáva I. Dúbravová.

U žien užívajúcich hormonálnu substitučnú liečbu je vhodné myslieť aj na jej prípadné nežiaduce účinky. A preto pred zahájením liečby a následne v ročných intervaloch, by každá žena mala absolvovať komplexné gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvových orgánov, u pacientiek s anamnézou hepatopatie aj vyšetrenie hepatálnych funkcií. Rovnako aj mamografické vyšetrenie, ktoré je možné absolvovať aj v rámci skríningu.

Ako vyzerá správna diagnostika predčasnej menopauzy?

Diagnostika by mala zahŕňať dôkladnú osobnú aj rodinnú anamnézu, menštruačnú históriu, test hormónu FSH z krvi – dvakrát po sebe v rozmedzí 4 až 6 týždňov, LH, príp. estradiolu E2, ako pomocnú informáciu sa odporúča pozrieť aj na hladinu AMH v krvi. Je potrebné vylúčiť iné možné ochorenia, ktoré môžu mať podobné príznaky.

Hypoestrogenizmus spôsobený predčasnou menopauzou môže tiež viesť k menopauzálnym príznakom z nedostatku estrogénu, vrátane vazomotorických príznakov, genito-urinárneho syndrómu menopauzy a subfertility (u približne 25 percent žien môže dôjsť k dočasnej obnove aktivity vaječníkov, u 1,5 až 10 percent žien môže dôjsť aj k otehotneniu).
V zásade treba svoj zdravotný stav a jeho zmeny odkonzultovať s odborníkom, teda so svojím lekárom – aj keď to celé pôsobí zložito, nejde o žiadne invazívne či bolestivé vyšetrenia a v konečnom dôsledku môžu dotyčnej dáme jednoznačne zmeniť život k lepšiemu.

Ak vás téma menopauzy zaujala a chcete sa od expertky o tejto problematike od PharmDr. Leily Zajac dozvedieť viac, máme pre vás jedinečnú príležitosť vypočuť si ju naživo. Stačí sa pripojiť prostredníctvom internetu k živému vysielaniu konferencie Prevencia a zdravie žien v práci, ktorá sa bude konať 29. mája 2024 od 9:00 hod. Pripojiť sa môžete vďaka zdravotnej poisťovni Union úplne zadarmo – tešíme sa na vás!