Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ovulácia a plodné dni. Kedy je ten správny čas?

zisťovanie plodných dní ovulačným testom

Správne načasovanie pri snažení sa o bábätko zohráva kľúčovú úlohu, pretože žena je plodná len niekoľko hodín v mesiaci. Ako teda najlepšie zistiť, kedy je ten „správny“ čas?

zisťovanie plodných dní ovulačným testom
V článku si prečítate:

Ovulácia je jedinečné obdobie menštruačného cyklu, počas ktorého sa z vaječníka uvoľňuje dozreté vajíčko. To následne putuje do vajíčkovodu, kde môže byť oplodnené spermiou. V prípade, že sa pokúšate o bábätko, mali by ste sa poponáhľať.

Najvyššie šance na oplodnenie máte od 12 do 24 hodín po ovulácii. V prípade úspešnej misie sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici. Ak nedošlo k oplodneniu, vajíčko sa spolu so zvyškom maternicového tkaniva vylúči z tela počas menštruácie.

Kedy ovulujem?

K ovulácii dochádza približne v strede menštruačného cyklu. V prípade, že máte pravidelný, 28-dňový cyklus, je to zhruba 12. až 14. deň od začiatku menštruácie. Pri nepravidelnom cykle sa ale termín ovulácie posúva. Za plodné obdobie sa považujú štyri dni pred a štyri dni po strede cyklu.

O tom, že sa niečo deje, vás informuje samotný organizmus. Možno aj vás prekvapí zvýšená chuť na sex, napätie v bradavkách, jemné ružovkasté špinenie či mierne ovulačné bolesti v podbrušku. Väčšina žien sa počas ovulácie cíti žensky a príťažlivo.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Ako zistím, že prichádza ovulácia?

Presný čas ovulácie najlepšie stanoví lekár pomocou folikulometrie, ultrazvukového vyšetrenia, počas ktorého sa sleduje rast folikulov. Lekár na základe ich rastu a dozrievania určí pravdepodobný čas ovulácie, kedy sa môžete s partnerom smelo pustiť do milovania.

Folikulometria odhalí aj rôzne odchýlky, anovulačný cyklus či posunutú ovuláciu, ktorá môže byť dôvodom neúspešného snaženia:

„Po roku snaženia som sa konečne vybrala k lekárovi. Dovtedy sme to nechávali na prírodu. Folikulometria ukázala, že mám výrazne posunutú ovuláciu. Podľa výsledkov som bola najplodnejšia pár dní pred menštruáciou, kedy som, samozrejme, nemala na milovanie žiadnu chuť,“ tvrdí Monika, ktorej lekár následne nastavil hormonálnu liečbu. Po troch mesiacoch sa jej cyklus upravil a dnes je mamičkou vytúženého syna.

O posunutej alebo oneskorenej ovulácii hovoríme, ak nastupuje po 21. dni cyklu. Príčin môže byť viacero. Najčastejšími sú extrémne psychické a fyzické vypätie, PCOS syndróm, poruchy štítnej žľazy, lieky či dojčenie.

Zistiť, kedy nastáva ovulácia, môžete aj samy, a to viacerými spôsobmi:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

K ovulácii môže dokonca dôjsť aj počas menštruácie, kedy sa pravdepodobnosť počatia rovná nule. Teoreticky. Niektoré ženy však otehotneli aj počas menštruácie. Príčinou býva neskorá ovulácia, ktorá nastala pár dní pred periódou.

Snažíte sa o bábätko a chcete zvýšiť šance na otehotnenie? Počas plodného obdobia sa milujte každé 2 – 3 dni. Vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že nepremeškáte ten správny čas. Držíme vám palce!

Zdroje:

JOHNSON, Traci. Understanding Ovulation & Fertility: Facts to Help You Get Pregnant. WebMd [online]. 18. 01. 2018 [cit. 2020-09-14]. Dostupné z: webmd.com

DE BELLEFONDS, Colleen. 7 Signs of Ovulation. What To Expect [online]. 24. 06. 2019 [cit. 2020-09-14]. Dostupné z: whattoexpect.com

Getting pregnant. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-09-14]. Dostupné z: mayoclinic.org

GUREVICH, Rachel. 6 Things You May Not Know (But Should!) About Ovulation: Ovulation Facts You Need to Know for Family Planning and Getting Pregnant. In: Very Well Family [online]. 24. 10. 2019 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: verywellfamily.com

RIGGINS NWADIKE, Valinda. What Causes Late Ovulation and How’s It Treated? Healthline [online]. 11. 07. 2018 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: healthline.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.