Zdieľať

Obhrýzanie nechtov: Najčastejší zlozvyk u detí

deti a obhrýzanie nechtov

Aj vaša ratolesť sa o manikúru na rukách „postará“ sama? Obhrýzanie nechtov nie je nič výnimočné. Dôverne ho pozná 30 až 60 percent detí.

deti a obhrýzanie nechtov
V článku si prečítate:

Pohľad na nechty ohryzené do krvi nie je príťažlivý. Estetická stránka však rodičov trápi najmenej.

Nejde len o krásu

Rôzne zlozvyky svedčia o skrytom psychologickom probléme, ktorý si vyžaduje pozornosť. Obhrýzanie nechtov, tzv. onychofágia, je podľa odborníkov najčastejším z nich. Podobne ako cmúľanie prstov, vŕtanie sa v nose, točenie vlasov či škrípanie zubami, aj obhrýzanie nechtov zaraďujeme medzi neurotické formy správania. Zatiaľ čo z drvivej väčšiny detských zlozvykov deti vyrastú, niektoré si odnesú aj do dospelosti.

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že okolie sa k obhrýzaniu nechtov správa predsa len zhovievavejšie: „Nechty som si v prvom ročníku vedela obhrýzť až do krvi,“ spomína si na svoje detstvo Monika. Čelila viacerým zmenám. Zmena bydliska, začiatok školy, nový kolektív. Preto sa snažila kompenzovať psychický stres. „Babička na mňa kričala, máčala mi ruku do octu, dávala mi na ruky rukavice, aj keď vonku bolo teplo. Žiaden trest nepomáhal. Čím viac ma trestali, tým viac som sa potajme uchyľovala k obľúbenému zlozvyku,“ priznáva Monika.

Aj teraz si občas ohrýza nechty, najmä keď v práci pociťuje napätie. Hneď, ako sa prichytí pri ohrýzaní, okamžite s tým prestane. „Nikto ma za to nekritizuje, ale aj tak sa cítim nepríjemne,“ dodáva mladá žena, ktorá je rozhodnutá zbaviť sa zlozvyku pomocou psychoterapeuta.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Aká je príčina?

Príčin obhrýzania nechtov môže byť viacero. Toto sú najčastejšie z nich:

Väčšinou vzniká obhrýzanie nechtov v dôsledku viacerých príčin. Prv, než začnete dieťa dávať „do pozoru“, uistite sa, že sami nepodliehate tomuto zlozvyku. Dieťa zvyčajne opakuje to, čo vidí okolo seba. Ak si začalo nechty obhrýzať len prednedávnom, skúste sa zamyslieť, či v jeho živote nenastala nová situácia, ktorú ešte nevie spracovať. Možno práve ona je spúšťacím mechanizmom.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Kedy je vhodné nechať dieťa samo doma?

Pomôžte mu

Trestanie detí k ničomu nevedie. Dieťa si síce môže prestať obhrýzať nechty pred vami, no na jeho rukách raz-dva zbadáte, že to robí potajme aj naďalej. Pomôcť mu môžete viacerými spôsobmi. Tieto metódy sú síce behom na dlhé trate, na druhej strane majú oveľa vyššiu úspešnosť než strašenie či trestanie.

Praktická rada na záver: Obhrýzanie nechtov môže výrazne obmedziť nejaká činnosť. Spoločne vyberte aktivitu, ktorú má dieťa najradšej. Môže maľovať, skladať lego, vyrábať rôzne modely, či skúsiť si rôzne ručné práce. Jeho organizmus pri podobných činnostiach dokáže zredukovať stres a dieťa si zlepší jemnú motoriku. Veľmi pravdepodobne postupne zabudne aj na svoj zlozvyk.

Zdroje:

LEWIS, R. (2021). Toddler Biting Nails: Causes, When to Worry, How to Stop It. [online] Healthline. [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: healthline.com

WU, MD, B. (2016). Onychophagia | DermNet NZ. [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: dermnetnz.org.

GIBSON, M.D., L.E. (2017). Is nail biting harmful to your health? Mayo Clinic. [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: mayoclinic.org

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.