Nepoužívate svoje auto? Dajte ho dočasne vyradiť z evidencie

auto v garáži
Je vaše auto dočasne nepojazdné alebo sa ho nechystáte istý čas používať? Financovanie nepoužívaného vozidla vás stojí nielen peniaze, ale aj čas potrebný na vybavenie technickej a emisnej kontroly, ako aj povinného zmluvného poistenia. Ako auto teda dočasne odhlásiť z evidencie?
auto v garáži

Ako postupovať?

Ak chcete svoje vozidlo dočasne odhlásiť z evidencie, je potrebné navštíviť dopravný inšpektorát a tam predložiť nasledovné doklady:

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Súvisiace poplatky

Tušíte správne, dočasné vyradenie automobilu z evidencie je spoplatnené. Výška poplatku rastie priamo úmerne s dĺžkou doby vyradenia. Poplatky sú nasledovné:

V rámci poplatku je tiež zahrnuté vydanie dokladov pre dočasné vyradenie vozidla z evidencie a tiež pre jeho opätovné zaradenie.

Aké sú ďalšie podmienky?

Vaše vozidlo nemôže byť počas doby vyradenia prevádzkované ani účastné v cestnej premávke a takisto nesmie byť zničené.

Ak chcete svojho tátoša začať prevádzkovať ešte pred uplynutím stanovenej lehoty, je potrebné, aby ste podali žiadosť o jeho opätovné zaradenie do evidencie vozidiel. Pri tejto žiadosti je stanovený správny poplatok vo výške 5 eur.

Čo robiť po uplynutí stanovenej doby?

Po vypršaní doby dočasného vyradenia vozidla z evidencie ste povinný sa ako vlastník vozidla dostaviť na orgán Policajného zboru najneskôr do 15 dní.

V prípade, že vozidlo už nemá platnú technickú a emisnú kontrolu, je potrebné obe tieto kontroly mať úspešne absolvované do siedmich dní od opätovného zaradenia vozidla do evidencie.
Veríme, že vaše vybavovanie prebehne hladko a bez zbytočných komplikácií.

Hľadáte výhodné PZP online? Vyberte si poistenie podľa vašich potrieb u nás, v Union poisťovni.

Tento článok bol prvýkrát publikovaný v roku 2018 a aktualizovaný v septembri 2023.