Najlepšie lyžiarske strediská na Slovensku pre začiatočníkov aj profíkov

Lyžiarska sezóna je v plnom prúde a kde vyťažíte zo zimného počasia maximum, ak nie na svahu? Môžete tak prežiť kopec zábavy s priateľmi, rodinou či vašimi ratolesťami na rozprávkovo zasnežených horách! Poradíme vám, kam sa v rámci Slovenska oplatí vybrať za zimnými dobrodružstvami.

Lyžiarske stredisko Bachledka Ski&Sun

Toto obľúbené lyžiarske stredisko sa nachádza v pohorí Spišská Magura a svojou rozlohou zasahuje do troch obcí: Ždiar, Jezersko a Malá Franková. Prístup zo všetkých troch obcí je bezproblémový.

Či už patríte medzi príležitostných lyžiarov, alebo v tomto športe vynikáte, na svoje si tu príde každý z vás. Nájdete tu zjazdovky rôznej obtiažnosti, od vyslovene začiatočníckej po naozaj náročnú. Hore vás vyvezú dve sedačkové lanovky a niekoľko lyžiarskych vlekov.

Ak ste na lyžiach nikdy nestáli, nebojte sa, je tu priestor aj pre vás! Pre úplných začiatočníkov, či už detských, alebo dospelých, je vyhradený detský park. V prípade, že sa chystáte na lyžovačku s deťmi, ktoré ešte lyžovať nevedia, k dispozícii im je lyžiarska škola, kde sa vašim ratolestiam budú venovať profesionáli, zatiaľ čo vy môžete pokojne brázdiť svahy. 🙂

Parkovanie v stredisku je bezplatné a pravidelne sem premáva skibus z Popradu, Kežmarku či Vysokých Tatier. Jednodňový skipas vás bude stáť v priemere od 17 do 23 eur, v závislosti od toho, či na svahu strávite celý deň alebo prídete poobede. Samozrejme, rolu zohráva aj veková kategória (dieťa, junior, dospelý, senior).

Jasná Nízke Tatry

Ak chcete zažiť lyžovačku vo veľkom štýle, Jasná je jasná voľba! Okrem toho, že ide o najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku s obrovskými možnosťami aktivít, jeho hlavnou dominantou je Chopok, na ktorom je novovybudovaná reštaurácia s terasou a neskutočným výhľadom.

Toto mimoriadne navštevované stredisko sa rozprestiera naprieč dvomi regiónmi, a to malebným Liptovom a o nič menej pôsobivým Horehroním.

Prístup ku stredisku sa za posledné roky výrazne zlepšil. Z liptovskej strany je výhodné zaparkovať na parkovisku na Lúčkach, odkiaľ priamo premáva nová lanovka. Z južnej strany, od Brezna, bolo takisto otvorené obrovské záchytné parkovisko. Na oboch vstupných bodoch sa nachádzajú pokladne, požičovne a servis.

V celom obrovskom areáli Jasnej premáva až 28 lanoviek a vlekov s kapacitou prepravy viac ako neuveriteľných 31 000 osôb za hodinu! Vyšantiť do sýta sa môžete na 50 km zjazdoviek najrôznejších obtiažností, bez ohľadu na to, či ste začiatočník, rodinka s deťmi, alebo špičkový pretekár.

Aj v Jasnej myslia na začiatočníkov a vo svojej Ski škole vás radi zasvätia do tajov lyžovania či snowboardovania.

Skipas na jeden deň vás tu bude stáť od 25 do 35 eur a dostupné sú takisto rôzne vekové kategórie (dieťa, junior, dospelý, senior).

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso patrí medzi menšie, no nemenej čarovné lyžiarske strediská. Rozprestiera sa na južných svahoch Predného Soliska a tvorí ho 9 km zjazdoviek ľahšej a stredne ťažkej náročnosti.

Dominantou strediska je vrchol Solisko, týčiaci sa do výšky 1825 m. Nájdete tu bufet a horskú chatu, kde sa môžete zahriať, občerstviť a pokochať sa prekrásnym výhľadom na Podtatranskú kotlinu, Kriváň či Nízke Tatry.

Zajazdiť si môžete na trinástich zjazdovkách a k dispozícii máte osem vlekov a lanoviek o celkovej dĺžke 9 km.

Toto lyžiarske stredisko však môžeme pokojne nazvať aj rajom milovníkov bežkovania. Bežecké lyžovanie sa tu teší naozaj skvelým podmienkam. Bežecké trate sú situované vo vysokej nadmorskej výške, čo zaručuje dostatok snehu počas takmer celej zimnej sezóny.

Celková dĺžka tratí je 26,5 km a sú rozdelené do troch lokalít.

Cena denného skipasu sa pohybuje v cenách od 27 eur za dieťa po 39 eur za dospelého.

Park Snow Donovaly

Park Snow Donovaly patrí bezpochyby medzi naše najznámejšie lyžiarske strediská. Môže za to z veľkej časti i jeho výhodná poloha. Obec Donovaly sa totiž nachádza na rozmedzí Národného parku Nízke Tatry a Malá Fatra.

Zjazdovky sú sústredené do dvoch areálov – Záhradište a Nová Hoľa. Celková dĺžka tunajších zjazdoviek je 11 km.

Areál Záhradište je ako stvorený pre začiatočníkov a menej skúsených lyžiarov. K dispozícii tu máte štvorsedadlovú lanovku a dvanásť lyžiarskych vlekov.

Nová Hoľa ponúka zjazdovky určené pre stredne pokročilých a pokročilých lyžiarov. Nachádza sa tu jeden lyžiarsky vlek a kombinovaná šesťsedadlová lanovka s osemmiestnymi kabínami.

K dispozícii sú vám takisto ski školy s odborným personálom, ktorý bude s radosťou sprevádzať vaše prvé kroky na svahu.

Ak sa chystáte na rodinnú lyžovačku a deti sú súčasťou posádky, Park Snow Donovaly je skvelý výber Nachádza sa tu totiž najväčší detský FunPark v strednej Európe. Je určený pre všetky deti, nielen pre tie, ktoré sa chcú naučiť lyžovať, ale i pre decká, ktoré už lyžovať vedia. Vaše ratolesti tu zažijú kopec úžasných hier, súťaží, zábavy a pripravíte im tak nezabudnuteľný zážitok, vďaka ktorému si lyžovanie ešte viac zamilujú. 🙂

Ceny denných skipasov sa hýbu od 20 do 28 eur na osobu.

Nuž, ako vidíte, na to, aby ste zažili kvalitnú lyžovačku, netreba vôbec cestovať do zahraničia. Slovensko má v tomto smere naozaj čo ponúknuť. Veríme, že vás naše tipy inšpirovali a prajeme vám veľa najazdených kilometrov na zjazdovkách bez nehody.