Zdieľať

Mužom na vlastnej plodnosti záleží. Do urologických ambulancií chodia častejšie

asistovaná reprodukcia
asistovaná reprodukcia
V článku si prečítate:

„A kedy bude dieťatko?“ Toto je asi najneobľúbenejšia otázka z okolia mladému páru, najmä, ak odpoveďou na ňu je, že „zatiaľ sa nedarí“. Prirodzená radostná túžba sa po mesiacoch mení na frustráciu, stres z počítania plodných dní a výčitky, kto za to môže.

Kým žena musí absolvovať množstvo náročných vyšetrení plodnosti, mužom stačí zvyčajne len jedno jednoduché, vyšetrenie spermiogramu. Aká je plodnosť mužov, ako prebieha vyšetrenie a či existuje aj cielená liečba zodpovie urológ, MUDr. Roman Sokol, PhD., MPH.

Je to 50 na 50

Časy, kedy bolo presvedčiť muža na vyšetrenie spermií takmer nemožné, sú našťastie preč. Vďaka dobrej edukácii spoločnosti pristupujú už aj samotní muži k zisťovaniu príčin neplodnosti zodpovedne a do urologickej ambulancie zavítajú pomerne často.

„Súčasná smernica európskej urologickej spoločnosti konštatuje, že za päťdesiat percent primárnych neplodností môže žena a za päťdesiat percent muž. My zároveň zo skúseností tvrdíme, že niekedy stačí malý ženský faktor a malý mužský faktor neplodnosti, ktoré sa znásobia a stáva sa z toho partnerský problém,” vysvetľuje ako je to aktuálne s neplodnosťou párov urológ MUDr. Roman Sokol, PhD., MPH.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Najprv muž, potom žena

Vyšetrenie mužského spermiogramu by malo byť prvým krokom v zisťovaní neplodnosti páru, pretože ženy musia podstúpiť oveľa náročnejšie vyšetrenia, vyžadujúce si napríklad aj celkovú anestéziu.

„Zvyčajne sa vyšetrenie spermiogramu dopĺňa o sonografické vyšetrenie mieška, močového mechúra a prostaty, veľmi dôležité je aj vyšetrenie hormonálneho profilu, v prípade že máme podozrenie na hormonálny problém”, dodáva urológ.

Pre vyšetrenie spermií využívajú počítačovú analýzu, ktorá im dá presný výsledok spermiogramu bez odchýlok, pričom dokážu zistiť viacero významných parametrov: „Vyšetrujeme kyslosť, zásaditosť, objem ejakulátu, dobu skvapalnenia, počet spermií, morfológiu spermií. Ak sú spermie patologické, či už na hlavičke, alebo v oblasti bičíka, tak pomocou počítačovej analýzy to vieme presne zanalyzovať a do budúcna porovnať. Práve vďaka tomu máme skvelý report pre pacienta, ktorému vieme povedať, aký má počet spermií, koľko z nich je dobre hybných alebo s progresívnou hybnosťou, prípadne, aké je tam percento patologických spermií, čo nás vie nasmerovať ku konkrétnemu problému,” vymenúva výhody moderného spermiogramu MUDr. Roman Sokol, PhD., MPH.

V rámci spermiogramu je možné vyšetriť ejakulát aj na oxidačný stres spermií, ktorý je tiež jednou z príčin zníženej plodnosti mužov.

Lieky neexistujú

„V súčasnosti neexistujú lieky, ktoré by liečili primárnu alebo sekundárnu infertilitu, dá sa to iba v prípade, pokiaľ je prítomná nejaká infekcia, alebo nedostatok testosterónu, ale takýchto príčin je veľmi málo,” približuje MUDr. Roman Sokol, PhD., MPH.

Na plodnosť pozitívne vplýva vyhýbať sa stresu, v prípade nadváhy zredukovať hmotnosť, zdravý pohyb, vyvarovať sa extrémne teplému prostrediu. Veľmi nápomocné sú voľnopredajné výživové doplnky, ktoré obsahujú vitamíny, aminokyseliny a stopové látky zacielené na plodnosť.

Prispeje aj poisťovňa

Union zdravotná poisťovňa prispieva svojim poistencom sumou sto eur na komplexné vyšetrenie spermiogramu, ktoré zahŕňa vyšetrenie protilátok proti spermiám v ejakuláte, test integrity DNA spermií, test oxidačného stresu spermií, vital test na odlíšenie mŕtvych a živých nepohyblivých spermií, či trial wash test, teda oddelenie spermií od seminálnej plazmy. Podmienkou na poskytnutie príspevku je:

 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.