Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Množstvo žien doma po pôrode ticho trpí. Psychické ochorenia sú u nás stále tabu

podpora a pokoj počas šestionedelia sú dôležité pre matku aj dieťa

Šestonedelie je spojené s významnými zmenami v psychike ženy kvôli novej životnej situácii a hormonálnym zmenám. Spoznávanie sa s bábätkom môže byť náročné. Samozrejme, žena ako ľudská samica má tiež prirodzené inštinkty, ale v porovnaní s inými živočíšnymi druhmi sú predsa len menej automatické, čo ovplyvňuje aj mnohé procesy v popôrodnom období.

podpora a pokoj počas šestionedelia sú dôležité pre matku aj dieťa
V článku si prečítate:

Ľudské mláďa je v podstate nezrelé (a to aj pri pôrode v termíne), dieťa je úplne nesebestačné, potrebuje opateru dvadsaťštyri hodín denne. Ak by sa dieťa rodilo s väčším mozgom (a teda bolo by viac sebestačné), ženská panva by musela byť oveľa širšia a ľudská samica by už nemohla chodiť na dvoch nohách.

Baby blues

Po pôrode dochádza k výraznému poklesu hormónov, čo samo o sebe intenzívne ovplyvňuje psychiku ženy. Je to niečo ako obrovský PMS (predmenštruačný syndróm). Od čerstvej mamy sa zvyčajne očakáva, že bude žiariť šťastím, tešiť sa z bábätka a rozdávať úsmevy. Toto u niektorých žien platí, avšak nebuďte prekvapené, ak v šestonedelí prídu nevysvetliteľné výbuchy plaču, podráždenosť a zmeny nálad. Volá sa to baby blues. Baby blues nie je patologický stav. Trvá do cca jedného až dvoch týždňov po pôrode. Nevyžaduje medicínsku liečbu.

Čo potrebuje žena, ktorá práve prežíva baby blues? Najmä podporu. A to psychickú, aj materiálnu. Pod psychickou podporou mám na mysli to, že partner a okolie pochopí, že sa čerstvá mamička nemá a nemusí mať dobre. Rozhovory a prechádzky taktiež pomôžu.

Počas šestonedelia potrebuje žena pokoj

Nikdy som nerozumela návštevám rozvetvenej rodiny pár hodín po pôrode. Nech si každý robí, ako to cíti, ale čerstvá mamička sa často hanbí alebo nechce povedať, že potrebuje naozaj iba pokoj, svojho partnera a svoje bábätko. Veľa žien sa mi zdôverilo, že vlastne tieto početné návštevy nechceli, ale nemali odvahu príbuzných odmietnuť.

Toto obdobie je veľmi špecifické a citlivé. Ak plánujete navštíviť čerstvú mamu, je dobré sa opýtať, či je vhodné prísť do pôrodnice, alebo radšej až domov. A byť pripravený na to, že nie je tiež odpoveď. A v každom prípade sa nezdržať veľmi dlho.

Materiálna podpora a spánková deprivácia

Čo tak namiesto konvenčných darčekov v podobe kvetov či bonboniér doniesť radšej navarené jedlo, poprípade upečený koláč? Žena po pôrode v podstate iba dojčí a spí, stará sa o svoje poranenia, sprchuje sa, vymieňa si vložky. Keď popritom nemusí ešte variť a upratovať, je to pre ňu obrovská pomoc. Je to ako z klasického obrázkového vtipu – čo doniesli traja králi malému Ježišovi? Myrhu, kadidlo a zlato. A potom prišli tri múdre ženy a doniesli jedlo pre rodičov a plienky.

Spánková deprivácia (nedostatok spánku) je mne ako človeku, ktorý pracuje v nočných službách, pojem dobre známy. Robiť počas noci je úplne iné ako počas dňa. Telo a mozog chcú spať. Ovplyvňuje to rozhodnutia, spôsob uvažovania a celkovú náladu. Spánková deprivácia je dokonca jeden zo spôsobov mučenia. Novorodenec má iný režim spánku ako dospelý. Tento režim sa má rešpektovať. Takže rodič, (väčšinou) matka, je v noci hore, dojčí, nosí, upokojuje dieťa. Nedostatok spánku sa odrazí na všetkom, na fyzickej aj psychickej kondícii. Skúste si nájsť režim a hlavne, keď spí dieťa, spite aj vy. Spite hneď, ako môžete, aby ste dohnali aspoň niečo.

Takže počas šestonedelia sa venujte bábätku, sebe, partnerovi a nemajte žiadne zlé výčitky, že neleštíte byt a nevypekáte koláče pre návštevy.

Popôrodná depresia (depresia post-partum)

Kým baby blues je normálny a prechodný stav nevyžadujúci lekársku intervenciu, popôrodná depresia je choroba a vyžaduje si liečbu. Spočiatku je ťažké odlíšiť depresiu od baby blues. Príznaky sa podobajú baby blues, ale trvajú dlhšie ako 2 týždne od pôrodu a sú výraznejšie. Depresia sa môže prejaviť ako:

Depresia má aj fyzické príznaky, ako sú poruchy spánku (neschopnosť spať alebo nadmerná potreba spánku), zmeny apetítu (nechuť do jedla alebo nadmerné jedenie).

Ako vidíte, tak popôrodná depresia varíruje v závažnosti svojich symptómov. Väčšina týchto depresií je ľahká až stredná. To, že žena ublíži sebe alebo dieťaťu, je extrémne zriedkavé, avšak veľmi tragické. Žena, ktorá má depresiu, trpí. Nemusí si uvedomiť, že je chorá. Preto by mala byť rodina veľmi pozorná.

Niektoré ženy majú predispozície na popôrodnú depresiu, a to:

Antidepresíva počas tehotenstva a dojčenia

Veľkým rizikom je popôrodná depresia pre ženy, ktoré užívali antidepresíva pred tehotenstvom a samy prestali kvôli tehotenstvu. Nerobte to! Väčšina antidepresív sa môže užívať v tehotenstve a nemá negatívny dopad na plod. Keď sa však lieky vysadia, je z toho zvyčajne viac problémov ako úžitku. Takisto aj dojčenie. Pokiaľ potrebujete užívať antidepresíva kvôli ľahkej a strednej depresii (t.j. nie ste hospitalizované na psychiatrii), môžete dojčiť s väčšinou antidepresív.

Spokojné dieťa potrebuje zdravú a spokojnú matku. Popôrodná depresia je hlboko poddiagnostikované ochorenie. Udáva sa, že baby blues zažije 70 – 80 % žien. Reportované prípady popôrodnej depresie v USA sú 10 až 20 % matiek. Ale toto sú len ženy, ktoré vyhľadajú pomoc, koľko ich je doma bez pomoci, môžeme iba hádať. Na Slovensku sú stále psychické ochorenia tabuizované, takže tisícky žien trpia doma potichu. Existuje aj popôrodná depresia otcov (cca 4 %) a polovica mužov, ktorých partnerky trpia popôrodnou depresiou, má taktiež príznaky depresie.

Takže toto ochorenie postihuje celú rodinu. Chcem zdôrazniť, že psychické ochorenia sú ozajstné choroby a psychiater je doktor ako každý iný. Tak, ako idete s boľavým zubom k zubárovi, treba ísť s boľavou dušou k psychiatrovi. Nie je hanbou ísť k doktorovi, žiadať o pomoc a byť psychiatrickým pacientom. Ak trpíte popôrodnou depresiou, nie ste zlá matka, ani zlá manželka, ani slabý človek. Práve naopak, vyžaduje veľmi veľa sily uvedomiť si, že mám depresiu a požiadať o pomoc.

Popôrodná psychóza

Ide o veľmi závažné psychiatrické ochorenie, opradené množstvom mýtov. Predtým sa to volalo laktačná psychóza. Tento termín sa nemá používať. Môže sa totiž vyskytnúť aj u ženy, ktorá nedojčí. Kým popôrodná depresia sa často prehliada, toto ochorenie má veľmi výrazne vyjadrené príznaky a zvyčajne nejde prehliadnuť. Začína sa niekoľko dní až týždňov po pôrode, typicky 48 až 72 hodín po pôrode.

Čo vlastne znamená slovo psychóza? Určuje hĺbku psychiatrického ochorenia. Je to stav, keď chorý človek stráca kontakt s realitou, počuje a vidí veci, ktoré nie sú reálne (vizuálne alebo sluchové halucinácie), alebo má silné presvedčenie, že ľudia mu chcú ublížiť (paranoja). Príznakom môže byť aj mánia, depresia. Symptómy sa môžu meniť veľmi rýchlo, často sú akútne a dramatické. U čerstvej matky sú symptómy viazané k dieťaťu. Žena môže byť presvedčená, že dieťa má nadprirodzené schopnosti (pozitívne alebo negatívne). Môže byť presvedčená, že dieťa umrie. Môže počuť hlasy, ktoré jej hovoria, aby zabila seba alebo dieťa. Je dezorientovaná, zmätená. Toto je prípad psychiatrickej urgencie a pomoc má byť podaná tak rýchlo, ako je to len možné. Je tu vysoké riziko, že žena ublíži sebe alebo dieťaťu.

Výskyt nie je veľmi častý, cca 0,1 % žien po pôrode. Rizikovými faktormi sú známa bipolárna choroba, schizofrénia, psychóza po predchádzajúcom pôrode a popôrodná psychóza v rodine.

Liečba je v kompetencii psychiatra. Pri tomto ochorení sa musí ukončiť dojčenie a aj izolovať matku od dieťaťa. Kontakt medzi matkou a dieťaťom sa má obnoviť hneď, ako je matka v zlepšenom stave.

Baby blues je normálny stav, v ktorom potrebujete podporu od okolia. Ak si myslíte, že máte depresiu, vyhľadajte pomoc, neoplatí sa potichu doma trpieť, navyše, neliečená depresia škodí celej rodine. Počuť hlasy a vidieť veci, ktoré reálne neexistujú, nie je nikdy dobrým znamením. Žena v psychóze si nedokáže uvedomiť, že sa deje niečo zlé. Tento stav je zriedkavý, ale je dobré o ňom vedieť. Pri podozrení je potrebné okamžite volať 112.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.