Atoms/icons/24/grey/info-24
…..
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Materstvo sa nedá vrátiť, ani reklamovať

Matka drziaca dcerku pri zapade slnka

Po narodení dieťaťa nejedna mama zistí, že všetko je inak, ako si predstavovala. Naštudované teórie zrazu neplatia, realita nekorešponduje s obsahom múdrych článkov a zrazu je jasné, že úloha matky nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Matka drziaca dcerku pri zapade slnka
V článku si prečítate:

Materstvo nie je len o dokonalých fotografiách bábätka na Instagrame. Je najmä o posúvaní hraníc vlastného egoizmu, nastavovaní mantinelov, nekonečnej láske a radosti z pokrokov nášho dieťatka, ale aj o frustrácii, pochybnostiach, hneve a únave.

Rola matky vás môže naučiť veľa. Stačí, ak to dovolíte. Toto je desať kľúčových vecí, ktoré vás môže naučiť práve materstvo.

1. Objaviť vnútornú silu

Po narodení bábätka rýchlo zistíte, že zvládnete oveľa viac, než ste si mysleli. Aj keď ste unavená, ubolená či ustráchaná.

Zrazu objavíte, že je vo vás vnútorná sila, ktorá vám dodá potrebnú energiu na to, aby ste fungovali, aj keď nevládzete. Vaše potreby pôjdu na istý čas na druhú koľaj, v noci k dieťatku vstanete aj po desiatykrát, pretože budete cítiť, že vás potrebuje.

Po pôrode príde vhod pomoc partnera, mamy, svokry či blízkej osoby. To najdôležitejšie, čo potrebuje čerstvá mamička, je citová podpora. Stačí zopár milých slov, vrelé objatie a povzbudenie.

Najmä prvé týždne po pôrode by sa malo okolie vyvarovať nevyžiadaných rád. V minulosti zohrávalo citlivé obdobie šestonedelia dôležitú úlohu.

Naše babičky si ešte spomenú na časy, kedy si matky mohli dopriať nerušené chvíle s dieťatkom, s ktorým boli diskrétne oddelené od okolia plachtou. Návštevy nechávali pred dverami hrniec s čerstvo uvareným jedlom.

Radami starých mámsa však môžete inšpirovať aj dnes. Ak vás príde niekto pozrieť, poproste ho o čerstvý obed. Určite vám padne vhod.

2. Naučiť sa milovať bezpodmienečne

Do svojho dieťaťa sa zamiluje prakticky každá mama a táto láska v nás ostane po celý život. Prvý úsmev, pusa či objatie od nášho dieťaťa sa navždy zapíšu do vášho srdca.

Bezpodmienečnú lásku budete cítiť aj vtedy, keď sa vaše dieťa nebude správať podľa vašich predstáv. Bezpodmienečná láska však neznamená absentovanie hraníc, ktoré sú pre výchovu dôležité. Práve tie budú preňho predstavovať určité mantinely a vďaka nim do neho môžeme vštepovať základné morálne hodnoty.

To, čo do dieťatka zasejete v detstve, v ňom zostane po celý život. Výchova bez hraníc sa skôr či neskôr zvrhne na chaos a problémy.

3. Nastaviť si vlastné hranice

Vedieť v správnej chvíli povedať nie a stáť si za vlastným presvedčením je nevyhnutnou súčasťou osobného rastu. Ak ste to doposiaľ nevedeli, s vysokou pravdepodobnosťou vás to naučí práve materstvo.

Už nebudete mať problém dať stopku neočakávaným návštevám či nevyžiadaným radám, ktoré sa, žiaľ, nedajú premiestniť do spamu.

4. Vytvoriť si potrebný nadhľad

Všetci máme neustále v hlave roj myšlienok. Podľa slov terapeutky Jennifer Read Hawthorneovej, až 80 % z nich je negatívnych. Možno vás predtým, než ste sa stali matkou, viac trápili maličkosti. Pichľavá poznámka známej, ktorú ste stretli na ulici, vám dokázala pokaziť zvyšok dňa. No aj vďaka materstvu si môžete časom vytvoriť potrebný nadhľad a netrápiť sa nad nepríjemnosťami, ktoré určite nestoja za vašu pozornosť.

5. Vykašľať sa na dokonalosť

Ak sa budete snažiť byť dokonalou matkou, manželkou, hostiteľkou, nevestou a gazdinkou, skôr či neskôr vyhoríte. Naopak, ak prestanete bazírovať na dokonalosti, uľaví sa vám. Perfekcionizmus sa pre vás môže stať tým najväčším nepriateľom. Pretože neraz zlyháte.

Návšteva príde v momente, keď to budete očakávať najmenej. Všade vôkol vás bude neporiadok. Len vo filmoch majú mamičky vždy dokonalý mejkap a čerstvo umyté vlasy, nesnažte sa im podobať. Je dobré, ak sa nezanedbávate, no snaha byť dokonalou v každej oblasti vášho života, je cesta k veľkým problémom.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj náš článok Nedojčím. Aj napriek tomu som dokonalá mama.

6. Netrvať tvrdohlavo na svojom

Každá mamička zistí, že to, čo platilo na bábätko včera, dnes už neplatí. Mení sa nielen naše dieťa, samotný vzťah s ním, ale aj naše názory, s ktorými sme sa pred časom na 100 % stotožňovali. Nemusíte tvrdošijne trvať na svojom a držať sa vecí, ktoré sa ukázali ako nefunkčné.

Možno ste si povedali, že vaše dieťa v živote nebude mať cumlík, alebo že nikdy nebude spať s vami. Dôležité je prijať, že i naše výchovné metódy môžu prejsť zmenou. Ak niečo fungovalo vašej kamarátke, automaticky to nemusí znamenať, že aj pre vás je to ten najlepší spôsob.

7. Akceptovať, že každé dieťa je jedinečná bytosť

Ak ste neostali pri jednom dieťati, určite potvrdíte, že každé z vašich detí je z iného cesta. Zatiaľ čo jednému sa nezatvoria ústa, druhé môže celé dni stráviť v tichosti. Netreba ich porovnávať. Tým ich zraníte.

V úlohe matky máte možnosť spoznať, žev každom jednom vašom dieťati sa nachádza výnimočná osobnosť. Ak vám to aspoň trošku dovolí čas, skúste si na rozhovor s dieťaťom vyčleniť pár minút času.

Počúvajte ho, zaujímajte sa o to, čo ho trápi. Možno nebude mať potrebu rozprávať. Aj to, že budete len tak spolu piecť koláč alebo stavať hrad z kociek, má svoj zmysel. Každé dieťa je rado, keď môže zažiť „svoje chvíle“ s mamou či otcom. Nezabudnite tento čas vyhradiť aj ostatným súrodencom.

8. Pochopiť, že dieťa je naším najlepším zrkadlom

Dieťatko, najmä to maličké, vie vycítiť, v akom stave sa nachádza jeho mama. Možno to samy poznáte zo svojej skúsenosti. Ak ste vnútorne spokojná sama so sebou a nič neriešite, aj dieťa je oveľa spokojnejšie a pokojnejšie. Dieťa jednoducho odzrkadľuje psychický stav matky.

Toto uvedomenie, ktoré je dôležitým míľnikom materstva, vám môže pomôcť v chvíľach, keď sa budete cítiť najhoršie. Spravte si kávu, vylejte tú studenú, ktorú ste si zaliali už ráno a len tak sa natiahnite s dieťaťom na deku. Vykašlite sa na upratovanie a množstvo povinností. Vaša vnútorná pohoda a šťastie sú dôležitejšie než poriadok.

9. Žiť pre daný okamih

Pretože plánovať si niečo najmä počas prvých mesiacov života bábätka môže byť nesplniteľnou misou. Naše dlhodobé plány neraz ovplyvní choroba dieťaťa, celková únava či iný nečakaný dôvod. Na druhej strane vás dieťa naučí oveľa väčšej flexibilite, pretože jednoducho nebudete mať na výber.

10. Prijať, že matkou sa stávate na celý život

Ten deň, keď sa stali matkou, sa niečo vo vás navždy zmení.Materstvo sa nedá sa vrátiť ani reklamovať. Čím ho naplníte, závisí iba od vás. Dieťa, podobne ako aj životného partnera, by ste nemali brať ako samozrejmosť.

Nemusíme za dieťa dýchať, môžeme však byť pri ňom a podať mu pomocnú ruku vo chvíľach, keď to bude naozaj potrebovať. Bez ohľadu na to, koľko má rokov, vždy bude naším potomkom.

Jeho bolesť bude našou bolesťou, ktorú by sme najradšej preniesli na seba. Je však dôležité, aby sa naše puto nezmenilo na závislosť. Pupočná šnúra má svoj dôvod, no v pravý čas ju treba odstrihnúť.

Materstvo je poriadna drina. Vďaka nemu sa však pred nami otvára cesta, ktorú sa oplatí preskúmať. Nie všetko pôjde hladko. Cesta sa neraz zmení na horskú dráhu s množstvom nečakaných prekážok.

Deti rastú veľmi rýchlo, hoci vám bezsenné noci pripadajú nekonečné. Únava, strata súkromia a množstvo povinností patria k materstvu.

Vďaka materstvu zabudnete na svoj egoizmus a prekročíte svoju komfortnú zónu. To, čo na oplátku získate, však rozhodne stojí za to.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.