Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

„Mami, ja chcem psa!" Viete, čo všetko treba zvážiť pri kúpe domáceho miláčika?

tri deti spiace s bielohnedym stenatom

Vari neexistuje dieťa, ktoré by si aspoň raz v živote neprešlo obdobím, počas ktorého vytrvalo drankalo od rodičov domáce zvieratko. Väčšina detí túži najmä po psíkovi, štvornohom kamarátovi, ktorému môže zveriť svoje tajomstvá. Ak sa im túto túžbu u rodičov nepodarí presadiť, uspokoja sa aj s mačkou, škrečkom, morským prasiatkom či andulkou. Mať v domácnosti domáce zvieratko však nie je len o príjemných chvíľach, ale najmä o zodpovednosti.

tri deti spiace s bielohnedym stenatom

Zvieratko nie je hračka, ktorá sa dá odložiť na dobu neurčitú do kúta len preto, že nás omrzí. Každé zvieratko je záväzok, a to bez ohľadu na to, či sa váš syn či dcéra bude starať o psíka či morské prasiatko. V tomto článku sa zameriame predovšetkým na psov. Čo všetko by ste teda mali zvážiť, ak sa seriózne zamýšľate nad tým, že by sa psík stal neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti? Toto sú tie najdôležitejšie faktory, s ktorými by ste rozhodne mali počítať nielen vy, ale aj vaše deti:

Starostlivosť o psa vám zaberie nemálo času

Ak si chcete zaobstarať psa, je dôležité zamyslieť sa predovšetkým nad tým, či vôbec budete mať čas na jeho starostlivosť. A to treba vysvetliť aj dieťaťu. Venčiť psíka treba v každom počasí, nielen keď svieti slniečko a vonku je nádherne. Bude sa mu chcieť pravidelne vstávať a ísť s ním von aj keď bude dážď a sneh? A to nielen cez týždeň, ale aj počas prázdnin či víkendov?

Okrem pravidelného venčenia treba počítať aj s tréningom psíka. Ten je nevyhnutný, ak chcete mať zvieratko, ktoré bude reagovať na povely a tým pádom bude ovládateľné. Ak trávite väčšinu dňa mimo domova a aj cez víkendy ste doma len zriedkakedy, psík pre vás nebude práve tou najlepšou voľbou. Väčšina psíkov potrebuje spoločnosť. Na druhej strane čas a energiu, ktorú do nich investujeme, nám vedia vrátiť niekoľkonásobne. Majitelia psíkov určite potvrdia, že aj plánovanie dovolenky je trošku zložitejšie s domácim miláčikom. Čo ak sa vyberiete niekde, kde majú psy zákaz vstupu? Bude sa o neho mať kto postarať? Ešte predtým, než si zadovážite psa, skúste osloviť známych či rodinu, či by si v čase vašej neprítomnosti vedeli na pár dní psíka „adoptovať.“

Vyberte si vhodné plemeno

Každé šteniatko je nádherné a pri pohľade naň sa roztopíte ako kopček zmrzliny. Avšak pri výbere psa sa nedajte zlomiť návalom citov. Skúste si vopred naštudovať čo najviac informácií o plemene, ktoré vás zaujíma. Každé je niečím charakteristické a na svoj zdravý rozvoj potrebuje rôzne podmienky. Možno sa vášmu synovi páči nemecký ovčiak, avšak ak by ste ho chceli držať v dvojizbovom byte, nemusel by to byť ten najlepší nápad (hoci, pri pravidelnom a výdatnom pohybe, psíkovia zvyčajne veľa miesta na oddych nepotrebujú).

Preto si vysúkajte rukávy a spolu s dieťaťom sa vyberte nielen do knižnice, ale aj za veterinárom. Ten má za sebou roky praxe a určite vám poradí, ktoré plemeno bude pre vás to najlepšie.

Psíka nemusíte ani kupovať, môžete sa vybrať do útulku, kde nájdete množstvo osamelých chlpáčov, ktorí už, žiaľ, omrzeli svojich majiteľov. Možno práve tam objavíte „kamoša,“ ktorému vytvoríte skutočný domov.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Dajte si pozor na množiteľov psov!

Ak sa však rozhodnete pre kúpu psa, dajte si pozor na rôzne pochybné inzeráty, ktoré ponúkajú psov podozrivo lacno, bez preukazu pôvodu či kúpnej zmluvy. Takéto šteniatka pochádzajú od množiteľov psov, pre ktorých predstavujú nelegálny zdroj príjmu, pričom neraz trpia rôznymi zdravotnými ťažkosťami a vyrastajú v nehumánnych podmienkach. Preto sa pri kúpe šteniatka radšej obráťte na registrovaný chov. Tak budete mať záruku, že si skutočne kúpite psíka, o ktorého sa staral zodpovedný majiteľ.

„Dcérka chcela jorkšírskeho teriéra, tak som našla lacného psíka cez inzerát „bez papierov.“ Do týždňa nám vážne ochorel, náročnou a zdĺhavou liečbou sa nám kúpa poriadne predražila. Okrem toho nás veterinár pri vyšetrení upozornil na množstvo vrodených zdravotných problémov nášho nového člena rodiny, na ktoré nás predajca samozrejme neupozornil. Z psíka, ktorý sa mal vopchať do kabelky, vyrástlo veľké čudo. Bolo jasné, že má od čistokrvného yorkshira poriadne ďaleko. Máme ho však veľmi radi, už by sme ho nemenili, no je zrejmé, že na nás niekto nepekne zarobil,“ tvrdí Lea, ktorá sa dala zlákať nízkou cenou. Dnes už vie, že nabudúce by kupovala psíka od overeného chovateľa. 

zdroj: freepik

Pripravte sa na neľahké začiatky

Mnohí čerství majitelia psíkov sú sklamaní z toho, že s ich malým chlpáčom je spočiatku viac starostí než radostí. Práve ich nepripravenosť je častým dôvodom toho, že vysnívané šteniatko nakoniec skončí v útulku. Aby to nebol aj váš prípad, treba sa na príchod šteniatka poriadne pripraviť. Na kúpu psíka si nájdite vhodný čas. Najlepším obdobím je jar alebo leto, kedy je vonku teplo a tak je menšia pravdepodobnosť, že šteniatko pri venčení prechladne. Ak je to čo i len trochu možné, zoberte si na pár dní dovolenku. Psíkovi tak uľahčíte príchod do nového prostredia, ktorý ani pre neho nie je jednoduchý a predstavuje preňho stres. Porozprávajte sa s dieťatkom a vysvetlite mu, čo všetko vás čaká. 

Treba byť pripravení i na to, že šteniatku bude určitý čas trvať, kým si osvojí hygienické návyky. Počas prvých týždňov či mesiacov sa určite nevyhnete utieraniu dlážok a odstraňovaniu „nehôd.“ To by však nemalo odradiť ani vás, ani vášho potomka. Taktiež neustále hryzenie a robenie neplechy je prirodzenou etapou, ktorou si prechádza každé šteňa. Pravidelným tréningom však môžete z vášho neposlušného šteniatka vychovať dobrého štvornohého kamaráta, ktorý vám bude parťákom aj veľkou oporou. O prípadných problémoch je však lepšie vedieť ešte pred samotnou kúpou psíka. Vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu.

Mať psíka by malo byť rozhodnutie celej rodiny

Psík je záväzok na niekoľko rokov, a preto by s jeho výberom a kúpou mali súhlasiť všetci členovia rodiny. Nedovoľte, aby vám ho darovali starí rodičia či iní známi, ktorí chcú deťom splniť všetko, čo im vidia na očiach. Rodičia sú rodičia a v prípade takého dôležitého rozhodnutia, akým je zaobstaranie domáceho zvieratka, by vás určite nemali obísť. Preto skúste svojmu okoliu aj v tomto stanoviť jasné hranice a psíka si choďte spoločne vybrať až vtedy, keď s tým budete stotožnení všetci.

Neraz sa stáva, že psík dieťa raz-dva omrzí a venčenie, kŕmenie a celá starostlivosť ostane na pleciach rodičov. Aby ste sa vyhli takémuto scenáru, dbajte na to, aby ešte pred príchodom psíka do vašej domácnosti boli jasne určené pravidlá. Kto bude psíka pravidelne kŕmiť? Kto s ním bude chodiť k veterinárovi? Kto ráno vstane skôr a pôjde ho vyvenčiť? Ak nebudete poznať odpovede na tieto otázky, ľahko sa vám môže stať, že starostlivosť o psíka chtiac či nechtiac nakoniec prischne vám. 

Starostlivosť o psíka niečo stojí

A to je ďalší z faktorov, na ktoré treba myslieť ešte pred kúpou psa. Ak chcete, aby z vášho šteniatka vyrástol krásny a najmä zdravý pes, budete mu musieť zabezpečiť kvalitné krmivo. Ak si neviete poradiť s jeho výberom, spýtajte sa chovateľa, veterinára alebo sa poraďte s viacerými psíčkarmi. Každý pes bude spokojný, keď bude mať svoje miesto, ktoré v ňom vyvolá pocit bezpečia. Preto mu spolu so synom či dcérkou vyberte pelech a kúpte mu zopár hračiek. Detské hračky mu však určite nedávajte, mohli by mu spôsobiť zdravotné problémy, radšej siahnite po tých, ktoré sú určené výlučne psom. Pri odhade výdavkov by ste mali rátať aj s nemalými sumami, ktoré zaplatíte u veterinára. Na zdraví vášho štvornohého miláčika sa však neoplatí šetriť. 

zdroj: freepik

Mať psa je super!

Spolužitie so psíkom našťastie so sebou neprináša len drobné obmedzenia, ale aj množstvo výhod, ktoré stoja za pozornosť. Neviete odtrhnúť svoje milované dieťa od televízie či tabletu? Čo nedokážete vy, hravo zvládne váš štvornohý miláčik. Práve vďaka nemu možno vaše dieťa zistí, že na čerstvom vzduchu je skutočne zábava. Dieťatko si takto nielenže prirodzene zlepší kondičku, ale sa aj zbaví nahromadenej energie. Venčenie psa po namáhavom dni v škole môže byť skvelým spôsobom, ako si vyčistiť hlavu a urobiť si nadhľad nad všednými maličkosťami. Viaceré štúdie dokázali pozitívny vplyv psa na psychický vývoj dieťaťa. Ako uvádza Endenburg a Baarda, deti, ktoré vyrastajú so psom, sú oveľa súcitnejšie, majú vyššie sebavedomie a lepšie zvládajú stres.

To však nie je všetko. Psík pozitívne vplýva aj na imunitu dieťaťa. Podľa magazínu Microbiome je u detí majiteľov psov menšie riziko vzniku nielen alergií, ale aj astmy, ekzémov či obezity. A to rozhodne nie je na zahodenie v dobe, kedy sa detská obezita stáva čoraz pálčivejším problémom.

Ak si dieťa vytvorí k psíkovi pozitívny vzťah, toto spojenie býva neraz také silné, že prekvapí dokonca aj samotných rodičov. Pre dieťa sa stane nerozlučným kamarátom, ktorému zverí nejedno svoje tajomstvo. Pes ho nikdy nebude hodnotiť, ani kritizovať. Pretože dokáže bezpodmienečne milovať a vždy je pripravený poskytnúť nám citovú podporu. 

A na záver ešte jedna maličká výhoda. Ak sa vaše dieťa každé ráno mení na Šípkovú Ruženku, ktorú neviete nijako vyhnať z postele, psík by vám určite padol vhod. Pre mnohé deti je to ten najlepší budíček.

Domáce zvieratko môže pozitívne obohatiť život celej rodine. Vašu pozornosť a starostlivosť vám oplatí tisícnásobne. 

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.