Zdieľať

Čo presne zahŕňa lízing auta?

auto na lízing
Dosluhuje vám staré auto, a tak sa obzeráte po novom? V tom prípade pre vás určite budú relevantné otázky jeho financovania. V tomto smere máte okrem nákupu za „hotové“ aj možnosť využitia úveru na auto, lízing či operatívneho lízing. Čo presne zahŕňa lízing auta?
auto na lízing
V článku si prečítate:

Je lízing ľahká cesta k novému autu?

Lízing auta je rovnako medzi firmami ako aj fyzickými osobami veľmi rozšíreným spôsobom nadobudnutia nového alebo ojazdeného auta. Najbežnejším modelom je tzv. finančný lízing, kedy pri prevzatí vozidla zaplatíte akontáciu (prvú zvýšenú splátku) a následne platíte mesačné, štvrťročné či ročné splátky.

V prípade tohto typu lízingu je počas splácania vlastníkom vozidla lízingová spoločnosť a vy ste zapísaný ako držiteľ či držiteľka vozidla. V tomto prípade podpisujete lízingovú zmluvu, na základe ktorej vám lízingová spoločnosť automobil prenajíma za odplatu na dohodnuté obdobie s dojednaným predkupným právom za symbolickú kúpnu cenu.

Po úplnom splatení lízingu sa stávate vlastníkom alebo vlastníčkou vozidla a ľudovo povedané, lízingová spoločnosť na vás auto prepíše.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Lízing zahŕňa aj poistenie auta

Dôležitou súčasťou lízingu je aj poistenie auta. V prípade, že auto je vo vašom vlastníctve, môžete si poistenie auta vybrať sami. Jednoducho uzavriete PZP online a rozhodnete sa, či máte záujem aj o havarijné poistenie.

V prípade lízingu si ale rozsah poistných služieb, ako aj poisťovňu vyberá lízingová spoločnosť. Zároveň býva poistné často súčasťou pravidelných splátok.

Netreba zabúdať, že kým je auto majetkom lízingovej spoločnosti, tak je to práve lízingová spoločnosť, ktorá má záujem o maximálne krytie nielen pre prípad nehody, ale aj krádeže. Ruka v ruke s lízingom auta nejde iba PZP a havarijné poistenie, ale aj GAP poistenie (Guaranteed Asset Protection, tzv zaručená ochrana majetku, uzatvára sa k havarijnému poisteniu).

V čom spočíva operatívny lízing auta?

V prípade, že si hľadáte auto na lízing, máte ešte jednu možnosť, a to je tzv. operatívny lízing. Veľmi často ho využívajú firmy na to, aby eliminovali výdavky na starostlivosť o vozový park, no výhody operatívneho leasingu môžu využívať aj fyzické osoby.

Hlavným rozdielom oproti finančnému lízngu je to, že sa nestávate vlastníkom či vlastníčkou vozidla, ale iba splácate pravidelnú splátku a po určitom čase môžete od zmluvy buď odstúpiť, alebo ju predĺžiť a vybrať si nové auto.

Operatívny lízing má teda veľmi blízko k dlhodobému prenájmu vozidla a tomu sú prispôsobené nielen samotné zmluvy, ale aj práva a povinnosti zmluvných strán. Dôležitou výhodou je, že v prípade operatívneho lízingu sa jeho poskytovateľ stará aj o prípadný servis či výmenu niektorých náhradných dielov.

Mnohé lízingové spoločnosti napríklad ponúkajú v rámci operatívneho lízingu sezónnu výmenu pneumatík či dokonca diaľničnú známku na celý rok. Mať auto v rámci operatívneho lízingu je teda v zásade veľmi pohodlné a doslova sa staráte len o tankovanie.

Rovnako je to aj s poistením. Lízingová spoločnosť má autá určené na operatívny lízing plne kryté, teda samozrejmosťou je nielen PZP, ale aj havarijné poistenie. V prípade poistnej udalosti či nehody je potrebné všetko nahlásiť lízingovej spoločnosti, ktorá sa už postará o jej doriešenie. V závislosti od zmluvných podmienok dokonca môžete mať nárok na zapožičanie iného auta, kým bude to „vaše“ v servise.

V každom prípade platí, že pred definitívnym rozhodnutím sa vám oplatí všetko dobre prepočítať. Pri finančnom lízingu nadobudnete vlastníctvo k vozidlu, spravidla platíte vyššiu akontáciu a servisné náklady znášate sami. Pri operatívnom lízingu je síce pravidelná splátka väčšinou o niečo vyššia a nestanete sa majiteľom vozidla, no naozaj ide o jazdenie bez starostí. Na druhej strane, pri operatívnom lízsingu nemáte možnosť nakonfigurovať si vozidlo podľa seba a ničím výnimočným nie je ani obmedzenie ročného nájazdu kilometrov.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.