Zdieľať

Lea Grančič radí šoférom: Účinné cviky na uvoľnenie stuhnutého chrbta a krčnej chrbtice

Lea Grančič radí šoférom
Povedzme si to na rovinu – dlhé šoférovanie a nie vždy správne sedenie za volantom môže dať chrbtici vodičov a vodičiek poriadne zabrať. No nielen to, dlhodobé a nesprávne návyky pri šoférovaní môžu dokonca spôsobiť bolesti hlavy podobné migréne.
Lea Grančič radí šoférom
V článku si prečítate:

Ako správne sedieť za volantom si môžete prečítať v našom staršom článku. Na uvoľnenie krčnej chrbtice, odstránenie bolestí hlavy a celkové uvoľnenie chrbta vám inštruktorka aerobiku Lea Grančič ponúka niekoľko tipov na jednoduché cviky.

Uvoľnenie krčnej chrbtice, odstránenie bolesti hlavy

 • Sadnite si do tureckého sedu, (sed kľačmo): chrbtica je rovná, hlava v predĺžení.
  Pomaly prejdete do úklonu hlavou vľavo, ľavou rukou uchopíte pravú stranu hlavy, jemný tlak, výdrž 15 až 30 sekúnd.
  Pre zvýšenie intenzity cvičenia upažte pravú ruku, výdrž 10 až 15 sekúnd. Pozor netlačte do hlavy! S výdychom zvyšujte rozsah. Zopakujte na druhú stranu.

 • Sadnite si do tureckého sedu, (sed kľačmo) pomalým pohybom sa pozrite niekoľkokrát striedavo vpravo a vľavo. Uchopte ľavou dlaňou pravú sánku (pod uchom) a jemne potiahnite vľavo. Výdrž 10 až 15 sekúnd. Zopakujte na druhú stranu. 

 • Ľahnite si na chrbát: vystrite nohy, mierne roznožte. Uvoľnite celé telo. Vložte hlavu do dlaní, nechajte ju padať, úplne uvoľnite. Jemne pritlačte bradu na hrudník, priblížte lakte k sebe, jemne nechajte „prepadávať“ hlavu vzad. Netlačte! Pravidelne dýchajte.

 • Variácia v sede: sadnite si vzpriamene, spojte dlane, uchopte hlavu vzadu, lakte zľahka priblížte k sebe. Jemne pritláčajte bradu na hrudník.
fit minútka pre šoférov
Prehrať video o fit minútka pre šoférov
Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Uvoľnenie chrbta

 • Sadnite si do tureckého sedu (sed kľačmo, vzpriamený sed). Jednu dlaň zaprite o koleno, druhú ruku položte za chrbát. Vytiahnite chrbticu s nádychom nahor, s výdychom otáčajte pomaly vzad. Pravidelne dýchajte. Pozor, rotácia vychádza od pásu – neotáčajte len hlavu, otáčajte hrudník. Zotrvajte v polohe 5 až 10 dychov a zopakujte na druhú stranu.
 • Sadnite si do vzpriameného sedu roznožmo. Striedajte polohy:
  Uchopte kolená z vonkajšej strany oboma rukami, maximálne zaguľaťte chrbát vzad, brada na hrudník.
  Vytiahnite sa maximálne smerom vpred a nahor, mierne sa prehnite, otvorte hrudník. Pohľad smeruje diagonálne nahor. Pravidelne dýchajte a zopakujte 5 až 10-krát.
 • Postavte sa vzpriamene, pravé chodidlo položte za ľavé, chodidlo smeruje von vpravo. Váha je na oboch chodidlách rovnomerne. Vzpažte pravú, úklon vľavo, pohľad nahor. Pohyb je vedený diagonálne. Ľavá paža smeruje nadol do zeme. Otvárajte bočnú stranu. Pravidelne dýchajte – s nádychom ťah do diaľky, výdych uvoľnite napätie, ľavé rameno k zemi. Nepredkláňajte sa, nezakláňajte sa. Pohyb je vedený len do strán. Zotrvajte v polohe 5 až 10 dychov. Zopakujte na druhú stranu. Pauza medzi stranami: pomalé rolovanie do predklonu a späť do stoja.
fit minútka pre šoférov
Prehrať video o fit minútka pre šoférov

Nezabudnite aj na poistenie auta

Popri starostlivosti o svoje zdravie za volantom nezabudnite ani na poistenie auta. PZP online u nás uzatvoríte doslova do pár minút a môžete si k nemu vybrať aj výhodné pripoistenia. Rovnako, ak ste majiteľkou alebo majiteľom novšieho auta, nezabudnite ani na havarijné poistenie, ktoré kryje škody pri havárii s iným autom, či hoci pri náraze do stromu.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus.