Zdieľať

Kúpa nového auta – čo všetko treba vybaviť?

postup pri kúpe nového auta
Kúpa nového auta je obvykle významná investícia, ktorú si musíte dôkladne premyslieť. V dnešnej dobe je už prakticky nevyhnutné mať auto na efektívnu prepravu seba či blízkych. Ako treba pri kúpe nového auta postupovať?
postup pri kúpe nového auta
V článku si prečítate:

Čo všetko treba vybaviť a ako sa nepopáliť? Prinášame vám niekoľko rád, aby ste sa nemuseli trápiť nevyhnutnou administratívou a tešili sa z jazdy vo vašom novom aute.

Preskúmajte ponuku trhu

Vybrať si značku auta, model a výbavu zodpovedajúcu vaším potrebám nie je nič zložité, no na správne rozhodnutie musíte preskúmať ponuku na trhu.

Porovnajte si informácie z rôznych zdrojov a zistite si ceny u rôznych predajcov. Tak najlepšie zistíte, či je vami vybrané auto naozaj dobré a kde by ste si ho mali kúpiť.

Auto skúmajte komplexne a zamerajte sa na objektívne ukazovatele, napríklad na jeho spotrebu, spoľahlivosť a bezpečnosť, či dopyt na trhu.

Tiež si premyslite, či si vybrať benzínový, naftový či elektrický motor. Následne zoberte do úvahy aj blízkosť autorizovaného servisu, pretože aj najspoľahlivejšie vozidlo niekedy potrebuje údržbu, alebo sa jednoducho pokazí.

Následne sa zastavte u vybraného predajcu a využite možnosť testovacej jazdy. Len tak si môžete spraviť najlepší obraz o aute. Spravte si poriadnu testovaciu jazdu, pri ktorej auto spoznáte vo viacerých jazdných situáciách.

Spoznáte kvalitu sedadiel, alebo objavíte nedostatky, ktoré vám môžu znepríjemniť používanie. Potom si porovnajte základnú a doplnkovú výbavu, ktorá vám o vozidle tiež veľa napovie.

A hlavne: keď niečomu nerozumiete, alebo si niečím nie ste istí, pýtajte sa! Presne na to tam predajca je. Má vám odpovedať na všetky vaše otázky a vysvetliť prípadné nejasnosti. Nehanbite sa a pýtajte sa na všetko, veď kúpa auta je pre vás významnou investíciou, ktorú nemôžete len tak odbiť.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Administratíva s predajcom

Predajca s vami po výbere auta podpíše kúpnu zmluvu. Pred podpisom si v každom prípade riadne prečítajte celú zmluvu, a keď vám niečo nebude jasné, pýtajte sa. Overte si najmä to, či je všetko, na čom ste sa dohodli ústne, aj spísané v zmluve.

Je možné, že si na nové auto počkáte. Kým ho vyrobia a u predajcu pripravia na odovzdanie, môže to trvať niekoľko týždňov a niekedy aj mesiacov.

Nové auto vám vždy príde na letných pneumatikách, preto si dopredu dohodnite prezutie na zimné pneumatiky, aby ste si ušetrili starosti.

Samotné odovzdávanie auta trvá približne pol druha hodiny. Predajca by vám mal predviesť všetko vybavenie auta, kedy môžete odhaliť aj prípadné vady, preto tejto časti odovzdávania venujte plnú pozornosť.

Dosť času zaberie samotná administratíva – vysvetlia vám záruku a jej dĺžku a odovzdajú vám potrebnú dokumentáciu k vozidlu.

Aké máte zákonné povinnosti?

Prvou je uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, ktoré ukladá zákon a musí byť vedené na vaše meno. Jeho vybavenie ale nie je zdĺhavé a viete ho uzatvoriť už za dvadsať minút.

A hoci to nie je podľa zákona povinné, odporúčame vám uzavrieť aj havarijné poistenie. To vám pomôže v prípade väčšej dopravnej nehody a vďaka nemu vám zabezpečíme asistenčnú službu, odtiahnutie vozidla či jeho prípadný servis.

Druhou zákonnou povinnosťou je prihlásenie vozidla do evidencie na dopravnom inšpektoráte. Tú musíte vykonať do pätnástich dní odo dňa nadobudnutia vozidla a všetky potrebné informácie k tomuto úkonu nájdete na webe Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Máme pre vás ešte jeden tip: ak pociťujete špeciálnu lásku k vášmu regiónu, zaregistrujte si vozidlo čím skôr. Pre zmenu v dopravnom zákone totiž už nebudú vydávané evidenčné čísla na základe okresu, v ktorom máte trvalý pobyt, ale podľa abecedného poradia.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.