Zdieľať

Každý piaty pacient dostal kliešťovú encefalitídu bez toho, aby si našiel na tele kliešťa!

Už dávno neplatí, že si kliešťov prinášame iba z pobytu v lese alebo na lúke – v posledných rokoch sa hojne vyskytujú aj v mestských parkoch, či dokonca v upravených trávnikoch rodinných domov.

Kliešte obľubujú teplé a vlhké počasie, preto je ich aktivita najvyššia na jar a v lete. Tento rok však boli prípady výskytu kliešťov zaznamenané dokonca už vo februári, aktívne začínajú byť pri teplote 5 stupňov Celzia.

Absolútny rekord kliešťovej encefalitídy eviduje Úrad verejného zdravotníctva za rok 2020, a to až 186 prípadov. Žilinský a Banskobystrický kraj dlhodobo hlásia najvyššie počty prípadov kliešťovej encefalitídy, ale nebezpečné ochorenie bolo hlásené aj na celom Považí – od Žiliny až po Šaľu.

„Aj keď je aktuálne už vysoká aktivita kliešťov, na očkovanie nie je nikdy neskoro. Vakcíny sú účinné už dva týždne po podaní druhej dávky, a preto keď sa chystáte na aktívnu dovolenku v prírode, či už na Slovensku alebo v zahraničí, očkovanie je pre vás stále vhodné,“ vysvetľuje revízna lekárka Union zdravotnej poisťovne, Ingrid Dúbravová.

Dodáva, že pri skrátenej očkovacej schéme sa podáva druhá dávka s odstupom dvoch týždňov od prvej, a tak môžete mať do jedného mesiaca takmer stopercentnú imunitu. Vakcína je navyše vhodná aj pre deti od jedného roka. Podľa hovorkyne Union zdravotnej poisťovne, Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej, si treba pamätať, že vakcíny nemusíme platiť celé sami: „Všetkým poistencom a poistenkám ponúkame benefit v podobe preplatenia 50 percent z ceny vakcíny.“

Kliešťová encefalitída – aj bez kliešťa!

Až dvadsať percent prípadov kliešťovej encefalitídy v minulom roku nespôsobili priamo kliešte. Ako je teda možné dostať ľudovo nazývaný „zápal mozgu“ bez toho, aby vás infikoval kliešť? Vírus kliešťovej encefalitídy je zákerný v tom, že z infikovaného zvieraťa prechádza aj do mlieka a v prípade konzumácie nepasterizovaných mliečnych ovčích alebo kozích výrobkov, sa môže nakaziť aj človek. Vírus totiž zničí až tepelná úprava potravín pri teplote 70 stupňov Celzia.

„Kliešťová encefalitída sa prejaví približne jeden až tri týždne po prisatí kliešťa alebo po konzumácii infikovaných nepasterizovaných mliečnych produktov. Po príznakoch podobných chrípke – vysokej horúčke, bolestiach hlavy a svalov, nastúpi niekoľkodňové obdobie pokoja, ktoré vystrieda závažná druhá fáza ochorenia. Tá už postihuje celú centrálnu nervovú sústavu a môže sa skončiť zápalom mozgu alebo mozgových blán,“ vysvetľuje lekárka I. Dúbravová.

Čo by ste mali vedieť o vakcíne:

 • očkujú sa ňou deti od jedného roka;
 • má účinnosť deväťdesiatpäť až deväťdesiatdeväť percent;
 • chráni nás bez ohľadu na to, či vírus prenikol prisatím kliešťa alebo konzumáciou infikovaných nepasterizovaných mliečnych výrobkov;
 • očkovanie môže prebehnúť aj v skrátenej schéme, plnú imunitu tak získate za jeden mesiac.
Zdroj: Adobe Stock

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.