Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Keď sa naše telo zmení na nepoznanie: Prijatie popôrodného tela je výzva

Mama sediaca v tureckom sede na gauči s bábätkom v náručí

Počas tehotenstva sa telo budúcej mamičky pomaly, ale isto meni. Ak ste si doposiaľ mysleli, že váš organizmus vás nemá čím prekvapiť, tehotenstvo vám ukáže, čo všetko dokáže. Kým zmeny v tehotenstve vie väčšina z nás prijať, máloktorá žena je pripravená na to, čo ju čaká po pôrode.

Mama sediaca v tureckom sede na gauči s bábätkom v náručí

Z pôrodnice odchádzame s bruškom, ktoré sa priveľmi nelíši od toho tehotenského a nie je na tom nič, z čoho by ste sa mali znepokojovať. Naše telo sa „do normálu“ dostane postupne. Preto sa nenadarmo prvé tri mesiace po pôrode označujú aj ako štvrtý trimester. Práve toto obdobie je ako stvorené na zotavovanie a prijatie toho, že sme maminy.

Prestaňte sa porovnávať s ostatnými

„Moja mama neraz spomínala, ako sa po pôrode dvojičiek ihneď vopchala do nohavíc, ktoré nosila ešte pred tehotenstvom. Možno v tom zohral nemalú rolu aj fakt, že bratia sa narodili predčasne, čo sa samozrejme odzrkadlilo aj na ich nízkej pôrodnej hmotnosti. To ja som bola z iného cesta. Andrejko, náš prvorodený syn, vážil úctyhodných 4560 gramov. Počas gravidity som pribrala takmer 30 kíl a jediné, čo som prvé týždne po pôrode nosila, boli legínsy. Porovnávanie s mamou však na mňa nepôsobilo dvakrát priaznivo,“ hovorí Andrea, ktorá sa do formy vrátila približne po roku. „Keď som sa prestala porovnávať s mamou aj ostatnými ženami, veľmi mi to pomohlo,“ dodáva. Každá z nás je unikát, ktorý má rôzne genetické predispozície. Vy ste vy a kamarátka je kamarátka. A obe ste priviedli na svet nového človeka.

Zázraky na počkanie?

Naše telo sa na príchod malého človiečika pripravovalo deväť mesiacov. Počas nich v ňom dochádzalo k viacerým zmenám. Niekoľkonásobne sa zväčšila maternica. Kým pred tehotenstvom vážila približne 50 gramov, pred pôrodom môže dosahovať hmotnosť aj viac ako jeden kilogram. A po pôrode sa maternica musí opäť zvinúť do zhruba pôvodnej podoby. Toto zvinutie trvá približne 10 dní.

Mnohé čerstvé mamičky sú sklamané z toho, že z pôrodnice neodchádzajú s plochým bruchom, ale vyzerajú, akoby v ňom mali ešte stále bábätko. Postupne sa všetko upraví. Natrhnutá hrádza či jazva po cisárskom reze sa zahojí a možno si aj uvedomíte, že naše telo je hotový zázrak, ktorý sa dokáže vyrovnať takmer so všetkým.

Ak vám opúchali nohy, určite vám čoskoro odpuchnú a vy si budete môcť obuť obľúbené sandále. Všetko však má svoj čas. Obliekať si nasilu tesné džínsy, v ktorých sa poriadne nebudete vedieť ani len nadýchnuť, určite nemá žiaden zmysel.

Neverte všetkému, čo vidíte v médiách

Žiadnej čerstvej mamičke nepadnú dobre dokonale vyretušované fotografie mediálne známych hviezd, ktoré rady dávajú na obdiv svoje telo.

No naozaj nie je nutné pár týždňov po pôrode sa ukazovať v bikinách a snažiť sa všetkých navôkol vrátane seba presvedčiť, že obdobie gravidity nemá právo sa odzrkadliť na vašej postave. Opak je pravdou. Na drvivej väčšine žien tehotenstvo zanechá svoje stopy. A nielen jednu. Zväčšia sa nám prsia, objavia sa strie, ovisne bruško, čistí sa nám maternica a my sa môžeme cítiť ako cudzinky vo vlastnom tele.

Vrhnúť sa však na drastické zhadzovanie kilogramov nie je tá najlepšia cesta k vysnenej postave. Prísna a striktná diéta vám určite nepomôže. Práve ňou si môžete veľmi ublížiť. Naopak, potrebujete jesť. Je to obdobie, kedy sa náš organizmus regeneruje z náročného obdobia tehotenstva a pôrode potrebuje dostatok živín a čo najviac relaxu. Na cvičenie bude ten správny čas neskôr, keď sa zahoja rany.

Milujte svoje telo

Prijať sa také, aké sme, je poriadna výzva pre každú ženu. Pretože nech už budeme vyzerať akokoľvek, vždy sa nájde v nás prísny kritik, ktorý nebude spokojný s naším výzorom. A na našom popôrodnom tele si teda môže poriadne zgustnúť. Pokúste sa ho umlčať. Premeňte to, čo vám vadí na vašej postave, za „vojnové trofeje.“ Vždy, keď vám padne pohľad na strie či ovisnuté bruško, pripomeňte si, kvôli čomu vznikli. Vaše telo robilo to najlepšie, čo vedelo, aby v ňom dokázalo dozrieť bábätko. Preto by sme mu mali byť vďační za to, že to tak geniálne zvládlo.

Janka tvrdí, že práve zmena uhla pohľadu jej pomohla prijať samú seba aj s drobnými nedostatkami: „Som inštruktorkou jogy a tak bolo pre mňa vždy dôležité, aby som vyzerala reprezentatívne. Predsa len, pri určitých pozíciách mi nadbytočné kilogramy vadili. Avšak čím viac som nenávidela svoje popôrodné telo, tým tvrdohlavejšie stála ručička na jednom mieste. Pár mesiacov po pôrode som sa rozhodla, že zmením uhol pohľadu. Telo viac nebolo mojím nepriateľom. Naučila som sa prijať samú seba a až vtedy som paradoxne začala chudnúť. Rodila som cisárskym rezom a jazvu, ktorú budem mať až do konca života, beriem ako memento dňa, kedy som sa stala maminou.“

Preskúmajte, čo sa skrýva za vaším strachom

Za každým naším problémom sa môže ukrývať niečo hlbšie. A tak aj za neprijatím popôrodného tela môže byť nejaký skrytý dôvod. Skúste ho preskúmať a úprimne sa spýtajte samej seba, čoho sa bojíte. „Ja som sa neskutočne bála, že ma partner prestane mať rád. Zrazu ma videl v tých najintímnejších a najbolestivejších chvíľach môjho života. Neupravenú, ubolenú, spotenú, opuchnutú, s krvavými škvrnami na nohavičkách. Netušila som, kde sa zrazu podela tá výkonná Zuzana, ktorá mala energiu na rozdávanie,“ prezrádza ďalšia mamička. „V slabej chvíli som sa manželovi poriadne vyrevala na pleci, povedala som mu, že mám neskutočný strach z toho, že nás opustí. Pretože som zrazu iná. Zízal na mňa ako ´puk´, vôbec netušil, s čím bojujem vo svojom vnútri,“ dodáva Zuzana. Podľa jej slov ju manžel dokonca miloval oveľa hlbšie, pretože bol pri pôrode. A videl, čím všetkým si musela prejsť. Ak sa neviete prijať, môže byť za tým podobná príčina, aká driemala aj v Zuzane. Možno je za tým niečo iné. Strach z hodnotenia okolia, vlastný perfekcionizmus alebo iná príčina.

Doprajte si aspoň pár minút času

Počas prvých týždňov či mesiacov bábätko vyžaduje maminkinu prítomnosť takmer 24 hodín denne, 7 dní v týždni. No ak budete mať čo i len malú možnosť, skúste si pre seba každý deň vyčleniť aspoň pár minút. V pokoji si vypite šálku čaju alebo kávy a vykašlite sa na neupratanú domácnosť. Dosiahnutie psychickej pohody by sa pre vás malo stať tou najvyššou prioritou. Niekedy aj päťminútová sprcha, počas ktorej vás nikto nebude rušiť, môže znamenať viac než wellness pobyt. Prelistujte si časopis, prečítajte si aspoň jednu kapitolu z knihy. Nakrémujte sa obľúbeným telovým mliekom a vychutnávajte si svoj čas. Nie vždy môžete mať k dispozícii celé hodiny, no pár minút kvalitného oddychu je to, čo v tejto etape materstva potrebujete ako soľ.

Buďte vďačné

Obdobie „štvrtého trimestra“ je náročné po všetkých stránkach. Náš život je hore nohami a nič nie je ako predtým. Nielenže sa učíme naladiť sa na nového človiečika, ale trpíme akútnym nedostatkom spánku, odpočinku a sebadôvery. Navyše od okolia neraz počúvame dobre mienené rady, ktoré vedia zaťať do živého.

No nech sa deje čokoľvek, vždy môžete byť vďačné. Za zdravé dieťatko, za podporu partnera, za každé ráno, v ktorom sa prebúdzate pri vašich milovaných. Áno, dá sa dokonca naučiť prejaviť vďačnosť aj za TO telo, ktoré sa momentálne vymyká štandardom. Vďaka jeho pomoci ste ale priviedli na svet dieťa, z ktorého môžete vychovať dobrého človeka. Ak sa budete cítiť pod psa, práve vďačnosť môže byť tým záchranným kolesom, vďaka ktorému dokážete opäť vyplávať na povrch. Koniec koncov, pre tých svojich najbližších ste aj tak tá najkrajšia bytosť na svete.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.