Zdieľať

Kam v Česku na motorke?

dovolenka na motorke v Čechách
Výlet na motorke môže priniesť omnoho väčší zážitok a tiež dávku adrenalínu. Obozretnosť by pritom mala byť na prvom mieste, pretože motorkári sú menej chránení ako bežní vodiči automobilov. Kde sa oplatí vyraziť v Čechách a ako sa chrániť pri jazde na motorke? Ktoré poistenie je vhodné na vašu ochranu pri výletoch za hranicami?
dovolenka na motorke v Čechách
V článku si prečítate:

Na úvod dávka bezpečného cestovania

Predtým ako sa kamkoľvek na motorke vyberiete, mali by ste myslieť na bezpečnosť. Na Slovensku platí pre motorky povinnosť poistenia – rovnako ako automobil musí mať uzatvorené PZP.

Pokiaľ nemáte uzatvorené PZP, hrozí vám pomerne vysoká pokuta, pričom rovnako budete musieť preplatiť všetky škody, ktoré pri jazde spôsobíte. Služba PZP online navyše prináša povinné zmluvné poistenie naozaj každému.

Ak teda svoje poistenie nemáte uzatvorené, klikajte PZP online a postarajte sa o vašu bezpečnosť, rovnako ako aj o bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.

Ďalšie poistenie, ktoré treba pri dlhšom výlete motocyklom zvážiť, je havarijné poistenie. Ide o poistenie, ktoré sa týka priamo vášho vozidla. Keď teda spôsobíte škodu, havarijné poistenie pokryje vaše škody a PZP škody druhého účastníka.

Týka sa to aj poškodenia spôsobeného zverou, výtlkmi, či poveternostnými podmienkami. Havarijné poistenie je dobrým doplnkom PZP, pričom prináša ešte vyššiu úroveň ochrany vášho motocykla, či auta.

Atoms/icons/80/grey-red/motocykel-80

Môžete platiť za PZP motorky menej?

Výhodné PZP pre všetky kubatúry. Splátky si nastavíte mesačne, štvrťročne alebo ročne. Prihodiť môžete poistenie batožiny, úrazu alebo prémiové asistenčné služby

Tipy na kratšie výlety

Keď ste sa oboznámili s bezpečnostnými podmienkami jazdy, môžete si prezrieť ponuku niekoľkých zaujímavých výletov na motorke po Česku.

Medzi populárne oblasti na jednodňový výlet na motorky patria napríklad Jizerky a Ještěd. Očarí vás krásne prostredie a pritom si môžete užiť aj pokojnú vyhliadkovú jazdu, či adrenalínovejší zážitok. Všetko závisí od vašich preferencií, jasné však je, že výsledným efektom bude neuveriteľný zážitok.

Ďalším tipom na výlet na motorke je Kokořínsko. Nachádzajú sa tu rybníky, skaly, hrad Kokořín, či jazero. Medzi dominanty tiež patria skalné útvary nazývané Pokličky. Všetko v lone nádhernej prírody, ktorú si na motorke budete vedieť ešte lepšie vychutnať.

Jeseníky patria tiež medzi nesmierne fotogenické oblasti, ideálne na cestu motorkou. Ak máte radi hory, nemali by ste si nechať ujsť ani Beskydy a Karpaty.

Medzi ďalšie skvelé miesta na jednodňový výlet patria Buchlovské kopce, ktoré sú jednou z najatraktívnejších motorkárskych trás na Morave. Môžete si tu vychutnať skvelú jazdu v náklone, no treba pritom dbať aj na bezpečnostné pokyny a jazdiť radšej s dávkou pokory.

Ďalšie tipy na výlet sú okolo Brnenskej priehrady, Slapy, či pretekárska trať Ecce Homo, ktorá začína v Štenberku.

Malý okruh po Česku

Ak máte chuť na poriadny výlet na motorke, môžete zvoliť aj jeden z mnohých okruhov. My vám ponúkame tip na jeden okruh, ktorý si môžete prispôsobiť vašim potrebám.

Prvý deň začnete v najzápadnejšom mieste Česka (Aš), pričom vaším cieľom bude prejsť Šumavu a koncovým bodom bude mesto Horní Planá.

Druhý deň môžete pokračovať na Južnú Moravu, kde sa nachádza široké spektrum zaujímavostí – napríklad Schwarzenberské hrobky, či Svatý kopeček v Mikulově.

Následne počas tretieho dňa prejdete do Českého Těšína, kde sa môžete zastaviť v pamiatkovej rezervácii Vinné sklepy, či navštíviť kaplnku svätého Cyrila a Metoda.

Štvrtý deň prejdete už predtým spomenuté Jeseníky a môžete sa ubytovať napríklad v okolí mesta Králiky.

Predposledný deň vášho výletu prejdete cez Orlické hory, Krkonoše, Jizerské hory, pričom môžete tiež zvoliť niekoľko zaujímavých zastávok (napríklad spomínaný Ještěd).

Posledný deň sa vrátite pozdĺž hraníc späť do východiskového bodu. Za týždeň tak viete obísť hranice celého Česka a nazbierať množstvo skvelých zážitkov. Samotné plánovanie je o čosi náročnejšie, pretože si musíte pravidelne hľadať ubytovanie v iných lokalitách a dodržiavať určitý plán. Pokiaľ sa vám, ale podarí urobiť takýto okruh, budete mať zážitok na celý život a spoznáte mnohé z krás Česka.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.