Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Kam s deťmi v septembri?

Devin, zdroj: pixabay.com

September neznamená koniec zábavy. Vybrali sme pre vás najlepšie podujatia na celom Slovensku, na ktorých sa vybláznia deti, ale aj rodičia.

Devin, zdroj: pixabay.com

Devínske rozprávky

Termín: 1. september

Miesto: Hrad Devín

Chýba vám bodka za prázdninami? Zájdite si s detvákmi na hrad Devín, kde sa koná posledné predstavenie letného podujatia Devínske rozprávky. Hrá divadlo SpozaVoza, ktoré si pre deti pripravilo špeciálny šašovský príbeh šitý na mieru Devínskemu hradu. Pesničková inscenácia štartuje o 15.00 a 16.30 a je zahrnutá v cene vstupenky na hrad (5 € dospeláci, 2,50 € deti a študenti). 

Kráľovská Nitra

Termín: 1. september

Miesto: Mestský park na Sihoti

V Mestskom parku v Nitre sa prenesiete do 13. storočia. Ocitnete sa na rušnom stredovekom predmestí plnom rytierov, krásnych šľachtičien, remeselníkov a potulných trubadúrov. Na programe budú rytierske turnaje na koňoch, ukážky dobových remesiel a jedál, stredoveké trhy a stredoveké atrakcie pre najmenších. Festival začína už v sobotu 31. augusta, jednodňová vstupenka vás vyjde na 8 € v predpredaji alebo 10 € na mieste. Mladší účastníci a dôchodcovia majú zľavy, viac info na www.stredovekedni.sk.

Rytieri a princezné: Po stopách legiend zo Žitného ostrova

Termín: 1. september

Miesto: X-bionic® sphere, Šamorín – Čilistov

V Šamoríne sa rozbehne veľká pátračka po kráľovnej víl Tündér Ilone, ktorá sa kedysi premenila na divú labuť. Deti budú plniť rôzne úlohy, získajú rytiersky rád a keď sa im bude dariť, možno vrátia Ilonu na Žitný ostrov. Úsilie im spríjemnia žongléri z CirkusKus, rôzne divadielka, molitanová bitka, jazda na poníkoch, ohňová šou, dokonca aj kútik majstra kata. Začiatok je o 10.00, za celodenný vstup zaplatíte 10 € na osobu. Vstupné s obedom vás vyjde na 15 €/deti a 20 €/dospelí. Predpredaj na www.ticketportal.sk. 

Salamandrové dni

Termín: 6. – 7. september

Miesto: Banská Štiavnica

S deťmi si užijete zábavnú nočnú prehliadku Starého Zámku, ale aj burzu minerálov, blšák a kopu divadelných predstavení a animácií. Najväčším zážitkom však bude večerný Salamandrový sprievod mestom osvetlený len svetlom lampášov. Na čele pochodu je už tradične pastier zo známej povesti, ktorý nesie v rukách veľkú zlatú jaštericu. 

Zdroj: pixabay.com

Medzinárodný festival ohňostrojov v Košiciach

Termín: 6. – 8. september

Miesto: parkovisko pri OC Atrium Optima

Máte radi ohňostroje? V takom prípade nesmiete chýbať pred košickým OC Atrium Optima, kde sa koná už piaty ročník medzinárodnej prehliadky ohňostrojov s hudbou. Večer sú na programe svetlice a delobuchy, cez deň bohatý sprievodný program s koncertmi a atrakciami pre deti. Vstupné je voľné.

Pri Trenčianskej bráne

Termín: 6. september – 8. september

Miesto: Mierové námestie, Trenčín

Zažili už vaši drobci divadelný jukebox Rozprávkomat? Ak nie, zoberte ich na slávny festival pri Trenčianskej bráne. Rozprávkomat je na programe v nedeľu od 14.00 do 17.00, no festival má aj iné lákadlá. Tešíme sa na koncert Jany Kirschner (sobota 20.30), aj na bláznivú českú kapelu Frajara Putika (piatok 18.30). V sobotu o 11.00 je na programe rozprávka O škaredom káčatku aj žonglérska Show Drsnoshow (sobota 15.30). Zdá sa vám to málo? Celý program nájdete na www.visit.trencin.sk, vstupné je zadarmo. 

Slivková paráda, Špania Dolina

Termín: 14. september

Miesto: Pri penzióne Klopačka

Viete, ako sa kedysi varil poctivý slivkový lekvár? Na otvorenom ohni v kotli, bez pridania cukru, pokojne aj celý deň či dva. Na Slivkovej paráde bude varenie trochu kratšie, ale lekvár bude zaručene výborný. Ale pozor, nebudete sa len dívať. Lekvár ochutnáte na tradičných „gambovcoch“ s makom a strúhankou, na koláčoch, perkoch aj palacinkách. Počas dňa bude pripravený bohatý folklórny program a tvorivé dielne pre deti, ako inak – so slivkovou tematikou. 

Streetlife festival vo Viedni

Termín: 14. – 15. september

Miesto: Babenbergerstrasse, neďaleko Múzejnej štvrti a Kunsthistorického múzea

Ulica Babenbergerstrasse ožije hudobníkmi, dídžejmi, skejťákmi, divadelníkmi, grafiťákmi a rôznymi pouličnými umelcami, akí patria do každej svetovej metropoly. Chodníky budú lemovať stánky s rôznymi čačkami-mačkami, ale aj občerstvením z najrôznejších kútov sveta. Tak trochu sa budete cítiť ako v štvrti Camden v Londýne. Až na to, že Viedeň bude oveľa viac baby-friendly. 

Zdroj: pixabay.com

Slnečný festival v Senci

Termín: 7. september

Miesto: Park oddychu na Hečkovej ulici, Senec

Senec žije divadlom! Také je hlavné motto Slnečného festivalu, na ktorom ale nečakajú len divadlá. Veľkým lákadlom je tanečno-pohybové predstavenie Elegancia kvantového králika (zoskupenie Neskorý zber), v ktorom sa hravou formou prepája fyzika a tanec. Tešíme sa aj na Túlavé divadlo, Teátro Neline, divadlá ZkuFraVon a ZáBaVKa, na bubnovačku, žongléra, literárne čítačky a všeličo iné. Viac info na www.slnecnyfestival.sk

Rímske hry a Limes Day 2019

Termín: 7. september

Miesto: Gerulata a park v Rusovciach

Zapamätajte si slovíčko SALVE. Zíde sa vám na mysterióznych prehliadkach Gerulatou, ktoré začínajú od 13:00. Ak ho vyslovíte na správnom mieste, možno ním oživíte niektorú zo starých sôch. Deti poteší aj skladačka Tajomstvá Gerulaty a samolepky s kamennými pamiatkami, ktorých originály budú hľadať v areáli. O 16.00 buďte pripravení v Rusoveckom parku, kde sa schyľuje k veľkému boju legionárov, gladiátorov a barbarov. Program je naozaj bohatý, ale ak by sa vám málilo, môžete sa odviezť kyvadlovou dopravou do ďalšieho rímskeho tábora v neďalekom rakúskom Carnunte. 

Biela noc v Bratislave

Termín: 27. – 29. september

Miesto: Rôzne ulice Bratislavy

Biela noc nie je len pre dospelákov. Deti celkom iste zabaví tieňohra Tales from the Other Side (Liz von Graevenitz), kde sa pomocou svetla a tieňa zmenia na magickú bytosť. Obrovským zážitkom bude aj 7-metrová napodobenina Zeme (Luke Jerrame), vyhotovená podľa záznamov NASA. O gigantickej chobotnici s nafukovacími chápadlami (Filthy Luker a Pedro Estrellas), ktorá sa zmocní jednej z budov v meste, sa bude detvákom ešte aj snívať! Biela noc bude trvať až tri dni, viac info na www.bielanoc.sk

Biela noc, Foto: Jaroslav Novák

Biela noc, foto: Marko Erd

Európska noc výskumníkov

Termín: 27. september

Miesto: Bratislava, Košice, Poprad, Žilina, Banská Bystrica

Život, ako ho (ne)poznáme. Také je hlavné motto tohtoročnej Európskej noci výskumníkov, na ktorej sa zamyslíme nad tým, čo ešte nevieme. V Bratislave nás čaká vyše 80 vedeckých stánkov v Starej tržnici, prednášky vo V-klube a Kunsthalle. V Košiach si pozrieme 3D tlač aj vozidlo ECO Marathon, ktoré dosiahlo na celosvetovej súťaži nový rekord. V Banskej Bystrici sa dozvieme zaujímavosti o povolaní geografov či prírodovedcov, v Žiline čaká prezentácia bezpilotných lietadiel, v Poprade zasa roboty. Viac na www.nocvyskumnikov.sk. 

Európska noc výskumníkov, zdroj: archív Európska noc výskumníkov

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.