Zdieľať

Kam s deťmi v jarných mesiacoch?

Po dlhej a mrazivej zime sa konečne môžeme tešiť z plusových teplôt. Krásne jarné dni sú ako stvorené na výlety s vašimi ratolesťami. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na miesta, ktoré ich zaručene dostanú! :-)

Jedinečný zážitok z majestátnych zubrov (Zubria zvernica Topoľčianky)

Iba v dubových lesoch pri Topoľčiankach máte možnosť vidieť na vlastné oči majestátneho zubra európskeho – „bratranca“ amerického bizóna, ktorý je zároveň najväčším európskym cicavcom. A je to pohľad vskutku impozantný! Zubor dosahuje bežnú dĺžku 2,7 metra, zatiaľ čo jeho priemerná výška je 1,9 m. Môže dosiahnuť hmotnosť až 1500 kg a sme si istí, že vidieť zubra je zážitok, na ktorý vaše deti tak skoro nezabudnú!

Navyše, táto zubria zvernica bola založená v roku 1958 a výrazne prispela k záchrane Zubra hôrneho pred vyhynutím, keďže v čase jej vzniku žilo na celom svete iba 150 jedincov. Najvhodnejšia doba návštevy je medzi 9:00 a 12:00, kedy zubre prichádzajú za potravou. Toto majestátne zviera určite nezapôsobí len na deti.

Ochutnávka života na salaši pre všetkých (Salaš Krajinka)

Na tomto salaši sa môžete vy i vaša rodinka stať súčasťou pravej a nefalšovanej atmosféry, akú zažívali naši predkovia. Uvidíte, ako prebieha chov oviec vrátane pasenia, dojenia, dokonca i spracovávania ovčieho mlieka tradičným ručným spôsobom, čiže bez pasterizácie, či použitia akýchkoľvek konzervačných látok.

Pri príjemnom posedení v doslova idylickom prostredí môžete všetky tamojšie výrobky ochutnať, prípadne si ich zakúpiť. V tamojšej reštaurácii vás prekvapia také špeciality ako bryndzová polievka, vyprážaný ovčí syr, jahňací perkelt či iné pokrmy z primárne jahňacieho a baranieho mäsa. Zlatým klincom je, samozrejme, podávanie lahodnej vychladenej žinčice. A deti budete len s námahou ťahať od presklenej steny, ktorá ich bude deliť od rozkošných jahniatok. Samozrejmosťou sú detské stoličky či prebaľovací pultík. Kombinácia dobrého jedla a prekrásneho prostredia, rodinná idylka ako vyšitá! 

Objavte fascinujúci podzemný svet baníkov (Slovenské banské múzeum)

Ak chcete svojim ratolestiam pripraviť nezabudnuteľný, náučný a do istej miery aj dobrodružný zážitok, Slovenské banské múzeum je rozhodne tým správnym miestom. Povrchová expozícia predstavuje banské budovy a zariadenia, ktoré sem boli postupne presťahované z rôznych kútov Slovenska, takisto náučnú geologickú expozíciu, expozíciu lomového dobíjania a banských strojov.

Bezkonkurenčne najväčším zážitkom je však fáranie do štôlne Bartolomej. V prilbe a baníckom plášti zažijete spolu s vašimi deťmi na vlastnej koži podmienky, v ktorých tu kedysi baníci pracovali. Prehliadka celého múzea trvá asi 1,5 hodiny a určite si nezabudnite teplé oblečenie a pevnú obuv. Stojí to za to!

Zažite atmosféru malebného mestečka (Bojnice)

Bojnice sú síce malé, ale o to malebnejšie mestečko, ktoré má rozhodne čo ponúknuť. Jedným z jeho klenotov je nádherný Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a bezkonkurenčne najkrajším nielen v rámci Slovenska, ale i strednej Európy.

Nádherný je nielen zvonku, ale aj zvnútra. Môžete tu vidieť zbierky umelecko-historického múzea, pôvodné zariadenie zámku a takisto najrôznejšie umelecké predmety z prelomu 19. a 20. storočia. Súčasťou prehliadky je takisto návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza priamo pod zámkom. Nemenej zaujímavý je priam rozprávkový areál, ktorého súčasťou je park a lesopark. V bezprostrednom okolí zámku sú časté predstavenia historického šermu a stála scéna sokoliarov.

Ďalšou turistickou dominantou Bojníc je ich vychýrená zoologická záhrada. Samotný areál sa nachádza v príjemnom rekreačnom prostredí a počet chovaných druhov je najväčší zo všetkých piatich slovenských ZOO (až 414 živočíšnych druhov). V rámci  Slovenska je to jediná ZOO, v ktorej nájdete napríklad slony africké, antilopy bongo, orangutany bornejské, horské zebry a mnoho iných, pre naše podmienky nevšedných živočíchov. Ak chcete so svojimi deťmi zažiť čo najviac, potom sú Bojnice skvelou voľbou! 

Skutočná rozprávka jedine v rozprávkovej dedine Habakuky (Donovaly)

Ak si myslíte, že rozprávkové chvíle nie je možné zažívať v každom veku, mýlite sa. Rozprávková dedinka Habakuky (alebo Dobšinského rozprávkový svet) sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí na Donovaloch a verte nám, je to zážitok pre malých i veľkých.

Dedinku tvoria roztomilé domčeky v štýle ľudovo fantazijnej architektúry. Nájdete tu napríklad Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb, dokonca aj obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER. Priamo v dedinke je možnosť občerstvenia a zakúpenia suvenírov, za ktoré sa platí originálnou menou, ktorou sú zlaté a strieborné mince Habakuky. Môžete si ich zameniť buď v zmenárni, alebo v nainštalovaných bankomatoch.

Táto čarovná dedinka žije od začiatku mája až do konca septembra divadelnými predstaveniami slovenských ľudových rozprávok, v domčekoch sa predvádza remeselné umenie našich predkov a decká sa môžu kreatívne vyšantiť v tvorivých dielňach. Deti, ktoré na večer opúšťajú Habakuky, majú jednu vec spoločnú – očká rozžiarené radosťou!

Veríme, že sa vám naše tipy budú páčiť a aj vďaka nim prežijete vy a vaše deti nezabudnuteľné chvíle.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.