Zdieľať

Kam s deťmi v jarných mesiacoch?

Po dlhej a mrazivej zime sa konečne môžeme tešiť z plusových teplôt. Krásne jarné dni sú ako stvorené na výlety s vašimi ratolesťami. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na miesta, ktoré ich zaručene dostanú! :-)

Jedinečný zážitok z majestátnych zubrov (Zubria zvernica Topoľčianky)

Iba v dubových lesoch pri Topoľčiankach máte možnosť vidieť na vlastné oči majestátneho zubra európskeho – „bratranca“ amerického bizóna, ktorý je zároveň najväčším európskym cicavcom. A je to pohľad vskutku impozantný! Zubor dosahuje bežnú dĺžku 2,7 metra, zatiaľ čo jeho priemerná výška je 1,9 m. Môže dosiahnuť hmotnosť až 1500 kg a sme si istí, že vidieť zubra je zážitok, na ktorý vaše deti tak skoro nezabudnú!

Navyše, táto zubria zvernica bola založená v roku 1958 a výrazne prispela k záchrane Zubra hôrneho pred vyhynutím, keďže v čase jej vzniku žilo na celom svete iba 150 jedincov. Najvhodnejšia doba návštevy je medzi 9:00 a 12:00, kedy zubre prichádzajú za potravou. Toto majestátne zviera určite nezapôsobí len na deti.

Ochutnávka života na salaši pre všetkých (Salaš Krajinka)

Na tomto salaši sa môžete vy i vaša rodinka stať súčasťou pravej a nefalšovanej atmosféry, akú zažívali naši predkovia. Uvidíte, ako prebieha chov oviec vrátane pasenia, dojenia, dokonca i spracovávania ovčieho mlieka tradičným ručným spôsobom, čiže bez pasterizácie, či použitia akýchkoľvek konzervačných látok.

Pri príjemnom posedení v doslova idylickom prostredí môžete všetky tamojšie výrobky ochutnať, prípadne si ich zakúpiť. V tamojšej reštaurácii vás prekvapia také špeciality ako bryndzová polievka, vyprážaný ovčí syr, jahňací perkelt či iné pokrmy z primárne jahňacieho a baranieho mäsa. Zlatým klincom je, samozrejme, podávanie lahodnej vychladenej žinčice. A deti budete len s námahou ťahať od presklenej steny, ktorá ich bude deliť od rozkošných jahniatok. Samozrejmosťou sú detské stoličky či prebaľovací pultík. Kombinácia dobrého jedla a prekrásneho prostredia, rodinná idylka ako vyšitá! 

Objavte fascinujúci podzemný svet baníkov (Slovenské banské múzeum)

Ak chcete svojim ratolestiam pripraviť nezabudnuteľný, náučný a do istej miery aj dobrodružný zážitok, Slovenské banské múzeum je rozhodne tým správnym miestom. Povrchová expozícia predstavuje banské budovy a zariadenia, ktoré sem boli postupne presťahované z rôznych kútov Slovenska, takisto náučnú geologickú expozíciu, expozíciu lomového dobíjania a banských strojov.

Bezkonkurenčne najväčším zážitkom je však fáranie do štôlne Bartolomej. V prilbe a baníckom plášti zažijete spolu s vašimi deťmi na vlastnej koži podmienky, v ktorých tu kedysi baníci pracovali. Prehliadka celého múzea trvá asi 1,5 hodiny a určite si nezabudnite teplé oblečenie a pevnú obuv. Stojí to za to!

Zažite atmosféru malebného mestečka (Bojnice)

Bojnice sú síce malé, ale o to malebnejšie mestečko, ktoré má rozhodne čo ponúknuť. Jedným z jeho klenotov je nádherný Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a bezkonkurenčne najkrajším nielen v rámci Slovenska, ale i strednej Európy.

Nádherný je nielen zvonku, ale aj zvnútra. Môžete tu vidieť zbierky umelecko-historického múzea, pôvodné zariadenie zámku a takisto najrôznejšie umelecké predmety z prelomu 19. a 20. storočia. Súčasťou prehliadky je takisto návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza priamo pod zámkom. Nemenej zaujímavý je priam rozprávkový areál, ktorého súčasťou je park a lesopark. V bezprostrednom okolí zámku sú časté predstavenia historického šermu a stála scéna sokoliarov.

Ďalšou turistickou dominantou Bojníc je ich vychýrená zoologická záhrada. Samotný areál sa nachádza v príjemnom rekreačnom prostredí a počet chovaných druhov je najväčší zo všetkých piatich slovenských ZOO (až 414 živočíšnych druhov). V rámci  Slovenska je to jediná ZOO, v ktorej nájdete napríklad slony africké, antilopy bongo, orangutany bornejské, horské zebry a mnoho iných, pre naše podmienky nevšedných živočíchov. Ak chcete so svojimi deťmi zažiť čo najviac, potom sú Bojnice skvelou voľbou! 

Skutočná rozprávka jedine v rozprávkovej dedine Habakuky (Donovaly)

Ak si myslíte, že rozprávkové chvíle nie je možné zažívať v každom veku, mýlite sa. Rozprávková dedinka Habakuky (alebo Dobšinského rozprávkový svet) sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí na Donovaloch a verte nám, je to zážitok pre malých i veľkých.

Dedinku tvoria roztomilé domčeky v štýle ľudovo fantazijnej architektúry. Nájdete tu napríklad Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb, dokonca aj obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER. Priamo v dedinke je možnosť občerstvenia a zakúpenia suvenírov, za ktoré sa platí originálnou menou, ktorou sú zlaté a strieborné mince Habakuky. Môžete si ich zameniť buď v zmenárni, alebo v nainštalovaných bankomatoch.

Táto čarovná dedinka žije od začiatku mája až do konca septembra divadelnými predstaveniami slovenských ľudových rozprávok, v domčekoch sa predvádza remeselné umenie našich predkov a decká sa môžu kreatívne vyšantiť v tvorivých dielňach. Deti, ktoré na večer opúšťajú Habakuky, majú jednu vec spoločnú – očká rozžiarené radosťou!

Veríme, že sa vám naše tipy budú páčiť a aj vďaka nim prežijete vy a vaše deti nezabudnuteľné chvíle.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia