Zdieľať

Kam na výlet v zahraničí? Týchto 5 fascinujúcich miest sa vám zapáči

Prichádzajúca jar v nás prirodzene prebúdza túžbu po nových dobrodružstvách a objavovaní krás nepoznaných miest. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na miesta, ktoré by možno ušli vašej pozornosti, ale bola by to večná škoda. :-)

Piraň (Slovinsko)

Toto prekrásne mestečko, ležiace na juhozápade Slovinska, vás zaručene dostane svojou nezameniteľnou atmosférou. Je to zároveň nám najbližší bod ležiaci pri mori, takže stačí nasadnúť do auta a o pár hodín si môžete vychutnávať nádherný výhľad a šum mora na terase jedného z podnikov miestnej riviéry.

Ak ste už navštívili Benátky, bude priam nemožné nevšimnúť si istú architektonickú súvislosť medzi týmito dvoma miestami, keďže Piraň bol celé storočia súčasťou Benátskeho štátu. Neopakovateľné čaro tomuto miestu dodávajú úzke kľukaté uličky, množstvo romantických zákutí, maličké obchodíky s miestnymi výrobkami či najrôznejšími miestnymi špecialitami.

No a aký by to bol predsa výlet bez ochutnania miestnej kuchyne? Piraň je síce maličké mesto, no má silnú rybársku tradíciu. Ak sa cielene vyhnete tzv. pasciam na turistov, nájdete tu zopár naozaj vynikajúcich lokálnych reštaurácií. Len si to predstavte. Sedíte s domácimi na hojdajúcej sa rybárskej lodi a vychutnávate si ponuku plodov mora, ktoré ulovili cez deň miestni rybári. Piraň sa jednoducho nedá nemilovať. 🙂

Porto (Portugalsko)

Miesto, ktoré dalo meno svojej krajine a portskému vínu, je hneď po Lisabone druhou najväčšou metropolou Portugalska. Jeho staré mesto sa sústredí v okolí brehu rieky Douro, miestnymi nazývaného Ribeira, a patrí medzi Svetové dedičstvo UNESCO. Hneď, ako sa prejdete po brehu rieky a stratíte sa v tamojších uličkách, pochopíte prečo.

Porto si aj napriek plynúcemu času zachováva svoju tvár a svojrázne čaro. Jeho špecifickou črtou sú tzv. azulejos, čiže kachličky najrôznejších farieb, ktorými je dodnes pokryté obrovské množstvo budov, dokonca aj kostolov. Milovníkom vína stačí prejsť na druhý breh rieky a ocitnú sa v lokalite Vila Nova de Gaia, kde majú možnosť absolvovať ochutnávky najvýznamnejších miestnych producentov portského vína v krajine.

Výhodou tohto malebného mestečka je, že ak sa „hecnete“, môžete značnú časť mesta preskúmať chôdzou, no, samozrejme, ani jazda miestnymi električkami nie je na zahodenie. V prípade, že by vám mestská turistika pripadala únavná, treba si požičať miestnymi tak obľúbenú Vespu a hor sa objavovať pláže, ktorých je v okolí hneď niekoľko. Porto je jedno z mála veľkomiest, ktoré je nabité vyslovene pohodovou atmosférou. Určite neoľutujete.

Ostrovy Scilly (Anglicko)

Predstavte si malebne krásne miesto s nedotknutou prírodou, kde sa nemusíte báť obrovského davu turistov. Áno, presne také sú ostrovy Scilly, ležiace na juhozápade Anglicka, približne 50 km od pobrežia Cornwallu. Je priam nemožné si ich nezamilovať. Prekrásne scenérie, azúrové more, panenská príroda, to všetko vás dostane od prvého momentu.

Súostrovie sa skladá z piatich ostrovov. Najväčší z nich, St. Mary, s hlavným mestom Hugh Town, je zároveň vstupnou bránou k ostatným miestam súostrovia. V rámci ostrovov je to zároveň najrušnejší bod, minimálne čo sa týka nočného a spoločenského života. Jedným z najzaujímavejších ostrovov je jednoznačne Tresco.

Vďaka priaznivej klíme sa tu darí rôznym exotickým rastlinám, ktoré si môžu turisti bližšie pozrieť v miestnej botanickej záhrade. V rozkošných obchodíkoch nájdete množstvo výrobkov od miestnych farmárov, čiže o čerstvé a kvalitné potraviny tu nie je núdza. Každý týždeň sa tu koná rybí trh, kde nájdete úlovky miestnych rybárov, ktorí vám na objednávku ulovia ryby podľa aktuálnej sezónnej ponuky.

Na ostrovčeku sa nachádza niekoľko menších pláží, ktoré sú ako stvorené pre rodinné aktivity. Bez problémov ich všetky obídete na bicykli, ktorý je obľúbeným miestnym dopravným prostriedkom. Veľmi lákavou atrakciou je najmä pre deti možnosť kúpania sa s tuleňmi, ktorá je dostupná na ostrove Samson. V prípade, že potrebujete uniknúť od ruchu bežných dní, no typické dovolenkové destinácie plné turistov vás nelákajú, komorná atmosféra ostrovov Scilly je pre vás ako stvorená.

Istanbul (Turecko)

Či už patríte medzi nadšencov histórie, nákupov, alebo zábavy chtivých jedincov, v Istanbule nájdete čokoľvek, po čom vaše srdce piští. 🙂

Mieste bazáry vás zaručene strhnú svojou autentickou atmosférou. Povinnou jazdou sú najmä Veľký bazár a jemu neďaleký Bazár s koreninami. Miestni predavači tu ponúkajú najrôznejšie tradičné výrobky a takisto tu máte možnosť ochutnať i typické turecké cukrovinky (sladšie ako sám cukor).. V prípade drahších kusov výrobkov sa nebojte s obchodníkmi zjednávať. Trpezlivým šťastie praje a ak budete vytrvalo trvať na svojom, je veľká pravdepodobnosť, že z tejto miestnymi obľúbenej hry vyjdete víťazne.

Čo sa histórie týka, rozhodne si nenechajte ujsť mešitu Hagia Sophia, ktorá bola pôvodne kresťanským kostolom a dnes už funguje iba ako múzeum. V jej tesnej blízkosti sa nachádza tzv. Modrá mešita. Tip pre ženy – do akejkoľvek mešity vás vpustia iba v prípade, že máte zahalené nohy, hlavu a ramená.

Ak ste fanúšikom výhľadov, rozhodne si nenechajte ujsť výstup na Galatskú vežu, odkiaľ je dokonalý výhľad na mesto a lode plaviace sa po Bospore. Aj samotná štvrť, v ktorej sa veža nachádza, je veľmi atmosférická. Nájdete tu veľké množstvo dizajnových obchodíkov miestnych šperkárov, maliarov, sklárov, no i mnoho milých, malých kaviarní, kde môžete oddychovať pri vodnej fajke či tak obľúbenom a všade dostupnom čiernom čaji, ktorého miestni vypijú na litre.

Ľudia v Istanbule sú veľmi priateľskí a za každých okolností veľmi nápomocní, čo len príjemne dotvára silný dojem tohto čarovného miesta. 🙂

Krakow (Poľsko)

Toto impozantné mesto ležiace na rieke Visla leží iba zopár hodín autom od Slovenska. Je ideálnou destináciou aj pre tých z vás, ktorí nezvyknú veľmi plánovať, no skôr preferujú spontánne dovolenky dostupné autom.

Krakow má naozaj čo ponúknuť, a to vám potvrdia nielen turisti, ale i domáci. Staré mesto je sústredené do jedného kompaktného celku, ktorý sa dá bez problémov prejsť pešo. Ak milujete históriu, tušíte správne, Krakow ňou priam dýcha! Rozhodne si nenechajte ujsť také skvosty, akými sú napríklad Collegium Mauis, čo je najstaršia budova univerzity v Poľsku z 15. storočia, ďalej Museum Czartoryskich, Židovskú štvrť, Kráľovský hrad, ktorý je symbolom samotného Poľska a mnoho, mnoho ďaľších historických skvostov.

Krakow je mesto, kde sa neustále niečo deje a rozhodne netrpí núdzou o kultúrny program, ktorým sa to tam v priebehu roka len tak hemží. Pravidelne sa tu konajú koncerty klasickej hudby, veľmi známa je takisto krakovská opera a mesto má dlhoročnú tradíciu kabaretu. V prípade, že by vás obiehanie pamiatok unavilo, v meste sa nachádza veľký počet barov a kaviarní najrôznejšieho druhu, na terasách ktorých môžete nasávať miestnu atmosféru.

Takisto tu nie je núdza o množstvo výborných reštaurácií, ktoré tu pribúdajú takmer každý deň. Dodnes sú tu veľmi populárne tzv. mliečne bary, kde máte možnosť za veľmi výhodné ceny ochutnať naozajstné poľské klasiky. 🙂

Veríme, že sa vám niektorý z našich tipov na krásne miesta v zahraničí zapáči a inšpiruje vás vo vašej ceste za hľadaním nových zážitkov.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.