Zdieľať

Čo robiť s karosériou po krupobití? Pomôže aj kvalitné poistenie!

havarijné poistenie pri krupobití
Slovo krupobitie naháňa strach predovšetkým majiteľom áut a vôbec nejde o náhodu. Kým napríklad bežná strecha domu odolá aj väčším kusom ľadu padajúcim vysokou rýchlosťou, v prípade áut to neplatí. Krupobitie sa na karosérii motorového vozidla dokáže viditeľne prejaviť a škody po takomto vyčíňaní počasia neraz dosahujú aj tisíce eur. Čo teda spraviť s karosériou auta po krupobití a ako na prípadnú opravu neminúť celý rodinný rozpočet?
havarijné poistenie pri krupobití
V článku si prečítate:

Chrániť auto pred krupobitím? Pomôže najmä poistenie!

Krupobitie nie je v našich zemepisných šírkach ničím výnimočným. Spolu s jarnými či letnými búrkami sa totiž neraz stane, že okrem bežného spŕchnutia a niekoľkých bleskov začnú padať aj krúpy.

V tých najhorších prípadoch môžu mať veľkosť skoro ako tenisová loptička a padať môžu až rýchlosťou takmer 200 km/h. Zrejme si viete predstaviť, že takéto vyčíňanie počasia dokáže napáchať poriadne škody, ktoré si najviac odnesú práve nezakryté autá.

Riešením, ako svoje auto ochrániť pred krupobitím, je parkovanie pod prístreškom či rovno v garáži. Pomôže tiež krycia fólia či zájdenie pod most alebo do podjazdu, keď už vidíte, že začína byť naozaj zle.

Samozrejme, nie každý má možnosť parkovať svoje auto pod prístreškom či v garáži. Rovnako, nie vždy je možné sledovať predpovede počasia a plánovať si svoju cestu podľa búrkových oblakov. Krupobitie teda nutne vždy nejakých šoférov zasiahne a následky môžu byť veľmi bolestivé. Pohľad na karosériu auta plnú priehlbín od krúp nielenže zabolí pri srdci, ale zabolí predovšetkým vašu peňaženku.

Opravu vozidla po krupobití by ste zároveň nemali odkladať, miesta zasiahnuté krúpami sú nielenže nepekné, ale zároveň je na nich veľmi pravdepodobne poškodená protikorózna ochrana. V praxi to znamená, že ak opravu vozidla budete odkladať, práve na týchto miestach začne vaše auto hrdzavieť a škoda bude ešte väčšia.

Oprava auta po krupobití je v každom prípade nákladnou záležitosťou a v závislosti od poškodenia vás môže vyjsť na sumu od niekoľkých stoviek eur až po pár tisíc eur.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Pokojnejší spánok vďaka kvalitnejšiemu poisteniu auta

Výskyt krupobitia sa nedá vždy predpovedať a najmä ak ste často na cestách, vyhnúť sa mu je prakticky nemožné. Určite si treba dať pozor na to, kde parkujte, no ak nemáte možnosť parkovať pod prístreškom či v garáži, jediným spôsobom ako si zaistiť pokojný spánok a pokoj na duši je kvalitné poistenie auta.

Dajte si však pozor na to, že PZP v prípade krytia škôd z krupobitia nestačí. Zákonné poistenie je nevyhnutným minimom, ktoré kryje škody spôsobené vaším vozidlom, avšak základné PZP nekryje škody spôsobené na vašom vozidle živelnou udalosťou, akou krupobitie nepochybne je.

Ak sa už krupobitie nepekne podpíše na karosérii vášho auta, je dôležité mať uzatvorené havarijné poistenie. Jeho súčasťou spravidla býva aj poistenie pre prípad živelných udalostí, a tak v prípade poistnej udalosti zaplatíte len dohodnutú spoluúčasť a zvyšok sumy za opravu za vás zaplatí poisťovňa.

Či už teda máte nové alebo ojazdené auto, vždy je dôležité mať uzatvorené poistenie auta, ktoré bude nielen cenovo výhodné, ale zároveň bude pokrývať skutočne hroziace škody, medzi ktoré v našich zemepisných šírkach určite krupobitie môžeme zaradiť.

Ako prebieha oprava karosérie po krupobití?

Cena ako aj spôsob opravy auta po krupobití sa vždy odvíja od rozsahu poškodenia. Niekedy stačí doslova vyrovnať pár preliačin a inokedy je potrebné meniť, prípadne prelakovať celé časti karosérie vozidla. Práve z tohto dôvodu sa celá suma za opravy môže pokojne vyšplhať až do výšky niekoľko tisíc eur.

Ak sa spoľahnete na kvalitné havarijné poistenie, po vzniku škody stačí auto nafotiť, nahlásiť škodu a nechať vykonať obhliadku. Následne je potrebné nechať auto opraviť v niektorom z odporúčaných servisov a po vykonaní opravy sa o všetko ďalšie postará vaša poisťovňa, a to bez toho, aby ste museli siahnuť hlbšie do vrecka.

Vďaka kvalitnému havarijnému poisteniu môže byť vaše auto aj po ťažkom krupobití doslova ako nové, a to bez toho, aby ste si celú drahú opravu museli zaplatiť sami. Pri uzatváraní havarijného poistenia sa preto oplatí myslieť na to, že kvalitnú poisťovňu spoznáte v tých najťažších situáciách.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.