Zdieľať

TOP 10 filmov o duševnom zdraví a duševných chorobách. Prečo by ste si ich mali pozrieť?

obľúbené filmy o duševných chorobách
Každý z nás – bez ohľadu na vek, finančné zázemie či vzdelanie, je nejakým spôsobom ovplyvnený problémami duševného zdravia. Či už máte psychický problém, alebo máte priateľa, člena rodiny, známeho s duševnou chorobou, pravdepodobne si všímate, že o psychickom zdraví sa hovorí čoraz viac.
obľúbené filmy o duševných chorobách
V článku si prečítate:

Isté je, že duševné choroby by nemali byť tabu a treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom. Aj mnohé filmy sa zameriavajú na duševné zdravie. Ktoré by ste si nemali nechať ujsť?

Najobľúbenejšie filmy o duševnom zdraví

V našom rebríčku TOP 10 filmov o duševnom zdraví uvádzame šesť klasických filmov, ktoré si zaslúžia našu pozornosť, a tiež štyri dokumentárne filmy o psychike. Oba druhy filmov majú silný potenciál, sú užitočné pre všetkých, ktorí majú vo svojom okolí niekoho, kto má slabšie duševné zdravie či je psychicky chorý.

Pomôžu vám preniesť sa cez vlastné ťažké obdobia a nebáť sa hovoriť o vlastných problémoch. Rozoberajú náročné témy – od ťažkej schizofrénie, bipolárnej poruchy, závislostí cez poruchy príjmu potravy až po jednoduchý boj o sociálnu interakciu s rovesníkmi.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

1. Terapia láskou (2012)

Veľmi pútavý film, ktorý sa pokúša nanovo definovať, čo to znamená mať duševnú chorobu. A zároveň neustále naráža na stigmatizujúce termíny: „blázon“, „šialený“, čím poukazuje na nevyhnutnú zmenu spoločenského postoja voči psychiatrickým diagnózam.

Hlavní hrdinovia sú vzdelaní a zdanlivo „normálni“ – Tiffany (Jennifer Lawrence) a Pat (Bradley Cooper). Obaja však trpia bipolárnou poruchou.
Samozrejme, objavili sa kritici, ktorí odmietali dramatizáciu duševných chorôb, ale zo strany odborníkov prichádzala najmä chvála. Napríklad psychiater z lekárskej fakulty Harvardovej univerzity Steven Schlozman, M.D., pre zahraničné médiá povedal, že sa mu film páčil. Hoci poukázal na niektoré nepresnosti, ktoré sa dajú vzhľadom na to, že nejde o odborný film, prepáčiť, povedal, že je to veľmi pekná práca.

Ocenil, že autori filmu zobrazili maniodepresívnu psychózu (bipolárnu poruchu) rovno u hlavných hrdinov a vykreslili ich náročné stavy.

2. Narušenie (1999)

Tento film prináša otázku, čo v skutočnosti znamená „preukázateľne šialenstvo“. Je šialené, keď sa namiesto štúdia na vysokej škole ocitnete v psychiatrickej liečebni pre ženy? Je šialené zapíjať lieky fľašou vodky?

To sú otázky, na ktoré film odpovedá prostredníctvom postavy Susanny (Winona Ryder). Susanna trpí hraničnou poruchou osobnosti. Ocitne sa v psychiatrickej liečebni, kde stretne mladé ženy, podobné ako ona, ale aj úplne odlišné. Až vtedy začína chápať, kto v skutočnosti je.

Tento film veľmi zaujímavo poukazuje na zmýšľanie mladej ženy a svet, v ktorom sa ocitá.

3. Čierna labuť (2010)

Temný psychologický triler Čierna labuť je výnimočným zobrazením pokrivenej a utrápenej mysle. Nina Sayers (Natalie Portman) trpí mnohými problémami kvôli obrovskému tlaku, ktorému čelí ako profesionálna baletka.

Hoci sa ich snaží zamaskovať a pôsobiť, že je úplne v poriadku, nefunguje to dlho. Neuveriteľne silný tlak vedie až k fyzickému sebapoškodzovaniu: Nina sa nutkavo škrabe, odopiera si jedlo, aby zostala štíhla, bodá sa do brucha.

Na príklade Nininho pádu, môžeme pochopiť, ako úsilie o dokonalosť poškodzuje myseľ človeka. A vôbec to nemusí byť baletka, ale napríklad dievča či chlapec vo svete sociálnych sietí.

4. Rain Man (1988)

Rain Man patrí už ku kultovým filmom a taktiež si zaslúži byť na tomto zozname. Humorná klasika sleduje život dvoch bratov – Charlieho (Tom Cruise) a Raymonda (Dustin Hoffman) Babbittovcov na neuveriteľnej ceste za poznaním vlastného postihnutia.

Charlie je egocentrický chlapec so zaujímavým pohľadom na život. Raymond je autista, ktorý má zase neuveriteľnú pamäť a výnimočné matematické schopnosti.
Rain Man je film, ktorý po prvýkrát priniesol autizmus na oči verejnosti. Vzhľadom na to, že počet detí s poruchami autistického spektra odvtedy výrazne stúpol, určite sa oplatí vidieť aj dnes. Samozrejme, nie každý autista je ako Raymond.

5. Krásna myseľ (2001)

Film bol inšpirovaný skutočným príbehom Johna Forbesa Nasha Jr. a biografiou „A Beautiful Mind“ od Sylvie Nasar. Matematik John Nash je síce trochu outsider, ale rýchlo sa preslávi, pretože objaví nový koncept dynamiky riadenia. Avšak kvôli paranoidnej schizofrénii absolútne stráca kontakt s realitou.
Bezpochyby, je to silný film o progresívnej duševnej chorobe.

6. Raňajkový klub (1985)

Takmer v každej partii stredoškolákov sa nachádza niekoľko typov: rebel, blbec, športovec, bifľoš, kráľovná krásy a jedno „čudné dievča“… Rovnako je to aj v tomto filme, čoskoro sa však dozvieme, že každý z nich sa stretáva s nejakou formou tlaku, ktorý ohrozuje jeho duševné zdravie: John (Judd Nelson) pochádza z násilnej domácnosti, Brian (Anthony Michael Hall) sa pokúsil spáchať samovraždu, Andrew (Emilio Estevez) šikanuje ostatných, čo vyplýva z citového zneužívania vlastným otcom.

Film s pôvodným názvom The Breakfast Club skúma priestor medzi tými, ktorí sa zdajú byť „v pohode“, a tými, ktorí sú na pokraji kolapsu.
Ponaučenie z filmu? Všetci máme problémy a rôzne duševné stavy. Niektorí z nás to však vedia lepšie skrývať. To je všetko.

Dokumentárne filmy o psychike, ktoré treba vidieť

1. Demi Lovato: Simply Complicated (2017)

Film Demi Lovato: Simply Complicated pokrýva množstvo tém z oblasti duševného zdravia – od sebapoškodzovania cez bipolárnu poruchu, závislosti až po poruchy príjmu potravy.

Odzrkadľuje vnútorné boje speváčky a skladateľky Demi Lovato. Demi zavedie diváka do svojho detstva, keď bola šikanovaná na škole, prizná sa k užívaniu drog.

Film ukazuje tiež zúfalé pokusy manažérskeho tímu o pomoc, zahŕňa rozhovory s matkou, kamarátkou z detstva a sestrou Demi. Nevyhýba sa ani téme poruchy príjmu potravy, s ktorou speváčka ešte bojuje.

2. Kingdom of Us (2017)

Tento film sa zameriava na duševné zdravie mužov, hovorí o depresii, smútku, úzkostiach aj samovražde. Je to mimoriadny pohľad na rodinu, ktorá sa vyrovnáva so samovraždou. Paul Shanks sa zabil v roku 2007 a zanechal po sebe manželku Vikie, šesť dcér a syna.

Film zahŕňa názory a úvahy členov rodiny, je prešpikovaný domácimi videami, ktoré natočil Paul a ktoré zachytávajú spoločenského, zábavu milujúceho otca, ale aj momenty jeho ťažkej depresie.

Veľmi úprimný, hoci bolestivý pohľad na skutočnú podobu depresie.

3. Thin (2006)

Neuveriteľná cesta štyroch žien, ktoré podrobne opisujú vlastné skúsenosti s poruchami príjmu potravy, ako sú anorexia a bulímia. Podrobne vykresľujú svoj boj a snahu o prekonanie týchto stavov. Diskutujú o tom, ako problémy so sebaobrazom ovplyvnili ich emocionálne a psychické zdravie.

Je to dokument, ktorý by mali vidieť všetci rodičia detí v pubertálnom veku, pretože poruchy príjmu potravy často súvisia s výchovou v rodine a prostredím doma.

 

4. Robin Williams: Come Inside My Mind (2018)

Film, ktorý režírovala Marina Zenovich, využíva vzácne archívne zábery z hercovho života. Podrobne skúma vnútorný svet herca, hlboko ovplyvnený užívaním návykových látok aj diagnózou demencie. Veľmi poučný dokument, ktorý ukazuje, že nik nie je chránený pred psychickými chorobami – ani známi a úspešní ľudia.

 

Ďalšie filmy o duševnom zdraví, ktoré stojí za to vidieť

Vo filme Dobrý Will Hunting (1997) je jemne a s nadhľadom vykreslená depresia hlavného hrdinu, ktorého hrá Matt Damon.

Film Stále som to ja, v origináli Still Alice (2015) opisuje profesorku lingvistiky (Julianne Moore), ktorá čelí diagnóze Alzheimerova choroba.

Životopisná dráma Letec (2004) ukazuje život Howarda Hughesa (Leonardo DiCaprio), slávneho obchodného magnáta, filmového režiséra a pilota s obsedantno-kompulzívnou poruchou.

Hlavnou myšlienkou filmu Charlie Bartlett (2008) je upozorniť na fakt, že duševné zdravie ovplyvňuje nás všetkých. Utiahnutý Charlie Bartlett (Anton Yelchin) vyrastá bez otca a bojuje s ADHD.

OC87: „The Obsessive Compulsive, Major Depression, Bipolar, Asperger’s Movie“ (2010) hovorí o živote autora dokumentu – režiséra Buda Claymana. Odhaľuje, ako obsedantno-kompulzívna porucha a Aspergerov syndróm narušili jeho sny stať sa úspešným filmárom. Samotný proces tvorby tohto dokumentu mu zmenil život, pretože ho donútil vyrovnať sa s výzvami, s ktorými sa pri filmovaní stretol.

Na blogu Union zdravotnej poisťovne vám pravidelne prinášame zaujímavé informácie na témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Zdroje:

everydayhealth.com

purewow.com

happiful.com

csfd.sk

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.