Zdieľať

Druhy poistenia pre vaše vozidlo

rôzne druhy poistenia auta
Ktoré druhy poistenia musíte mať uzatvorené a ktoré sú dobrovoľné? Prinášame vám stručný prehľad druhov poistenia pre vaše vozidlo.
rôzne druhy poistenia auta
V článku si prečítate:

Povinné zmluvné poistenie

Zákonné poistenie musí mať uzatvorené každé vozidlo s prideleným evidenčným číslom, teda štátnou poznávacou značkou. Ide, napríklad o osobné automobily, motocykle, trojkolky, štvorkolky aj prívesné vozíky.

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú na majetku a zdraví iného účastníka cestnej premávky je pre vás povinné zo zákona. To znamená, že keď príde vašou vinou k poistnej udalosti, spôsobené škody neplatíte zo svojho vrecka, ale uhradí ich za vás poisťovňa na základe PZP.

U nás môžete nezáväzné zistiť výšku poistenia na základe zadania údajov o počte najazdených kilometrov za rok, zadania evidenčného čísla vozidla alebo manuálnym uvedením údajov o vozidle, či kombinácie pripoistení a podobne.

Samozrejme, na základe vypočítanej výšky poistenia je možné hneď uzatvoriť PZP online. Ide o riešenie, ktoré je rýchle, jednoduché, spoľahlivé, flexibilné a dostupné dvadsaťštyri hodín denne a sedem dní v týždni. Okrem toho je spojené s viacerými atraktívnymi zľavami, ktoré sa odvíjajú, napríklad od počtu najazdených kilometrov.

K povinnému zmluvnému poisteniu je možné pridať doplnkové poistenie pre prípad stretu so zverou, pripoistiť si asistenčné služby, batožinu či úraz vodiča. Obľúbené je pripoistenie skla. Vďaka nemu vás nerozladí odrazený kamienok, ktorý poškodí čelné, zadné alebo bočné sklo na vašom aute, pretože značnú časť škody vám uhradí poisťovňa. Uzatvoríte ho s desaťpercentnou spoluúčasťou.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Havarijné poistenie a poistenie proti vandalizmu

Havarijné poistenie je zárukou úhrady finančných prostriedkov za škody na vašom aute v prípade, že dôjde vašou vinou k zrážke s iným vozidlom alebo k nárazu do stromu či plotu. Ak máte uzatvorenú havarijnú poistku, škody na vašom vozidle zaplatí poisťovňa, čo sú pri nových moderných automobiloch neraz závratné sumy.

Okrem toho havarijné poistenie kryje riziká, ako stret so zverou, poškodenie vozidla vandalmi a poškodenie káblov, hadíc, obkladov a izolačných materiálov hlodavcami. Naopak, havarijné krytie sa nevzťahuje na krádež a poškodenie auta živlami.

Havarijná poistka je nevyhnutná v prípadoch, že máte nové auto či auto na lízing. Ak máte vozidlo staršie ako osem rokov je efektívnejším riešením doplnkové poistenie konkrétnych rizík k PZP.
Orientačnú výšku havarijného poistenia si vypočítate online na základe vyplnenia základných údajov o vozidle, zvolenej kombinácie poistení a potrebných doplňujúcich údajov.

Poistenie proti živlom a krádeži

Ako vlastníka vozidla vás môže stretnúť viacero nepríjemných situácií, v dôsledku ktorých dôjde k poškodeniu auta. Ak máte havarijnú poistku, dobre si preštudujte, ktoré riziká sú v rámci nej kryté.

V prípade, že vám napríklad čelné sklo alebo kapotu poškodia krúpy alebo vám auto ukradnú, náklady vám uhradíme iba vtedy, keď máte k PZP alebo havarijnej poistke poistené aj riziká ako krádež vozidla a poškodenie živlami.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.