Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čo sa stane, ak s neplatným vodičským preukazom spôsobíte nehodu?

máte platný vodičský preukaz?
„Ružový“ vodičský preukaz, neplatná technická kontrola či zanedbaná porucha vozidla. Ak si nedáte pozor na platnosť dokladov, môžete si zavariť na problém. Pozreli sme sa na to, ako predchádzať komplikáciám pri riešení dopravných nehôd a následne aj pri likvidácii poistných udalostí.
máte platný vodičský preukaz?

1. Platný vodičský preukaz je pri šoférovaní nevyhnutnosťou. Mnohí Slováci však ešte donedávna vlastnili tzv. ružový vodičský preukaz, vydávaný v rokoch 1993 až 2004. Koncom minulého roka však tieto doklady stratili platnosť a kto si nezaobstaral nový doklad, dnes prakticky každou jazdou autom riskuje pokutu. Tá môže dosiahnuť výšku až 100 eur. Novšie vodičské preukazy sa vydávajú na obdobie 15 rokov, závisí však aj od roku vydania a tiež vekového limitu vodiča, ktorý je dnes stanovený na 65 rokov.

Union upozorňuje, že platnosť dokladov je dôležitá aj pri samotnej poistnej udalosti. „Ak vozidlo v čase poistnej udalosti viedla osoba s neplatným vodičským preukazom, poisťovňa síce vyplatí poistné plnenie v rámci PZP, ale následne bude požadovať refundáciu týchto peňazí od škodcu – teda od vodiča, ktorý nehodu spôsobil,“ vysvetľuje Kristína Baluchová, hovorkyňa Unionu. Prehľad o výmene či obnovení vodičských preukazov môžu nájsť vodiči napríklad na stránke slovensko.sk.

2. Bliká vám na palubnej doske „nejaká kontrolka“ a vy ju už celé mesiace ignorujte, lebo veď auto jazdí? Chyba! Vyhovujúci technický stav vozidla je pre jazdu v rámci dopravnej premávky podmienkou. Ak totiž nastane poistná udalosť, ktorá bola v priamej súvislosti so zlým technickým stavom vozidla, poisťovňa môže od poisteného vymáhať škodu, ktorú spôsobil pre neriešenú poruchu auta. S tým súvisí aj platnosť technickej kontroly – výška pokuty pri neplatnom doklade STK a emisnej kontroly dosahuje až 330 eur.

3. Alkohol za volant určite nepatrí. Šoférovať po jednom či dvoch pohárikoch je na Slovensku neprípustné, v rovnakej kategórii sú aj omamné látky. Platí nulová tolerancia alkoholu v krvi a preto, pri škodách, ktoré spôsobíte pod vplyvom alkoholu nedochádza ku krytiu z havarijného poistenia. Poškodenému je síce škoda plnená z povinného zmluvného poistenia, náklady však poisťovňa spätne vymáha od vodiča.

4. Ak šoférujete služobné auto, na území Slovenska od vás hliadka povolenie na užívanie vozidla požadovať nebude. Iné je to v prípade cesty do zahraničia, tu rozhodne odporúčame mať toto potvrdenie, aby ste sa nedostali do problémov. Okrem toho odporúčame pred cestou skontrolovať platnosť týchto dokladov: vodičský preukaz, technický preukaz, biela/zelená karta, technická a emisná kontrola.

5. Vhodné poistenie vášho vozidla vám môže zachrániť nemálo finančných prostriedkov, energie aj času. Každý účastník dopravnej nehody ľahko potvrdí, že správny výber poistenia je kľúčový. K bezpečnosti na cestách už viac ako 30 rokov prispieva práve Union poisťovňa, kde si vlastník motorového vozidla vie šikovne vyskladať balíček poistenia jednoducho a podľa vlastných predstáv.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.