Atoms/icons/24/grey/info-24
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dofinancovanie zdravotníctva je reálne 100, nie 365 miliónov!

Finančná injekcia sektoru zdravotníctva, ktorú ohlásili ministri Lengvarský a Matovič, síce na prvý pohľad vyzerá ako významná ekonomická pomoc, avšak, v skutočnosti:

120 miliónov eur zachraňuje vysoko neefektívnu štátnu VŠZP pred finančnými problémami, ktoré by mohli viesť k nútenej správe. Neefektívne hospodárenie je podľa nás v rozpore s dobrým spravovaním verejných financií. Vnímame to tiež ako znevýhodňovanie všetkých poistencov, ktorí sa rozhodli poistiť v súkromných poisťovniach.

145 miliónov eur nie sú peniaze, ktoré už štát má a pošle ich do nemocníc – ide len o odhad, teoretické peniaze, ktoré štát zatiaľ od ľudí ani nevybral a pri spomaľujúcej sa ekonomike sú veľkým otáznikom a neistotou

100 miliónov eur je jediné reálne navýšenie zdrojov oproti podhodnotenému rozpočtu – to sa však ešte pomerne rozdelí medzi zdravotné poisťovne a teda podstatná časť (64 miliónov) opäť skončí v „bezodnej studni“ VŠZP. Len 36 miliónov reálne skončí ako dofinancovanie u zdravo hospodáriacich súkromných poisťovní a teda poputujú k poistencom a poistenkám, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť.

Chceli by sme zdôrazniť, že štátna poisťovňa hospodári dlhé roky neefektívne – namiesto ozdravného plánu bude už druhý raz nesystémovo zachránená. Pripomíname tiež, že v minulom roku vláda zdravotníctvu zmrazila 232 miliónov eur. Vrátilo sa z nich nakoniec len 90 miliónov, ktoré mali byť započítané do základu rozpočtu roku 2022, čo sa ale neudialo.

Martina Harsanyiova