Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dá sa ženská plodnosť zvýšiť? 7 tipov, ktorými treba začať

raňajkovanie a správna životospráva vplývajú na ženskú polodnosť

Párminútové čakanie na výsledok tehotenského testu môže niekedy trvať ako večnosť. Najmä vtedy, keď sa o bábätko snažíte už dlhšiu dobu. Dá sa organizmu nejako pomôcť a podporiť plodnosť tak, aby nešlo iba o rady typu „mojej kamarátke to pomohlo“?

raňajkovanie a správna životospráva vplývajú na ženskú polodnosť
V článku si prečítate:

Azda každý gynekológ vám potvrdí, že správna životospráva je základ pre zdravé tehotenstvo (a aj schopnosť otehotnieť, pokiaľ otehotneniu nebránia iné zdravotné problémy). Možno stačí zmeniť vo vašej životospráve a životnom štýle iba drobnosť, aby bolo vaše telo na tehotenstvo pripravené.

Raňajkujte!

A nie iba úchytkom predtým, ako sa rozbehnete do práce. Raňajky bohaté na bielkoviny a antioxidanty vám pomôžu udržať si hmotnosť v zdravom rozmedzí, ale priaznivo pôsobia aj na plodnosť. Nízkotučné výrobky však nahraďte plnotučnými. Práve dlhodobá konzumácia nízkotučných výrobkov môže spôsobovať problémy s ovuláciou. Pri snažení sa o bábätko vymeňte živočíšne bielkoviny za rastlinné, pretože nadmerný príjem živočíšnych bielkovín môže viesť k hormonálnej nerovnováhe.

Výživné raňajky by si mali dopriať najmä ženy trpiace PCOS syndrómom. Pomôžu im znížiť vysokú hladinu inzulínu a testosterónu, hormónov, ktoré blokujú ovuláciu. Rafinovaný cukor nahraďte prírodným a pokúste sa znížiť množstvo transmastných kyselín (stužené tuky).

Zabezpečte telu dostatok potrebných živín

Tehotenstvo je pre organizmus ženy zaťažkávacou skúškou, kedy je nútený zo seba vydať maximum. Všetky potrebné živiny si plod čerpá z tela matky. Preto je potrebné dbať na dostatočný prísun živín a minerálov už pred otehotnením. Môžete si ich doplniť v strave, ale aj pomocou doplnkov výživy:

• Kyselina listová: odporúčaná dávka pre ženy je 400 μg. Môžete ju začať pravidelne užívať už počas snaženia. V skorých štádiách tehotenstva pomáha k správnemu vývoju plodu.

• Vláknina: denná odporúčaná dávka u žien je 25 gramov. Dostatok vlákniny znižuje až o 44 percent riziko vzniku problémov s ovuláciou.

• Vitamín E

• Vitamín B6: pomáha vyrovnať hormonálnu nerovnováhu. Denná odporúčaná dávka je 50 mg.

• Selén: dokáže ochrániť pred chromozómovými poškodeniami plodu.

• Omega-3 mastné kyseliny: nachádzajú sa najmä v rybách a podieľajú sa na produkcii hormónov zvyšujúcich prekrvenie maternice, čo je dôležité v procese otehotnenia. Zároveň chránia plod a jeho vývoj počas tehotenstva.

• Koenzým Q10: udržuje kvalitu folikulov (vajíčok) v kondícii.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

S kávou opatrne

Patríte medzi milovníčky kofeínu, ktoré z postele vytiahne len predstava voňajúcej kávy? Pokiaľ pracujete na bábätku, s kofeínom by ste to nemali preháňať. Jedna zo štúdií ukázala, že ženy, ktorých denný príjem kofeínu presiahol 500 mg, sa o bábätko snažili takmer o 10 mesiacov dlhšie oproti ostatným ženám. Kávu si doprajte, dbajte však na to, aby denná odporúčaná dávka kofeínu nepresiahla 200 mg (čo je stále pomerne dosť šálok espressa, v závislosti od odrody kávy).

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Aké sú najčastejšie príčiny ženskej neplodnosti? Prečítajte si v našom článku.

Žiaden alkohol, ani cigarety

Ale… Áno, určite aj vy poznáte množstvo žien, ktoré otehotneli, aj keď pili alkohol a fajčili. Štúdie však jasne ukázali spojitosť s fajčením a nástupom skorej menopauzy u žien. Fajčí aj váš partner? Vzdať sa tohto zlozvyku určite prospeje vám obom.

Pitie alkoholu u žien zvyšuje riziko vzniku potratu a zároveň znižuje úspešnosť metód umelého oplodnenia. Odborníci preto odporúčajú úplne vysadiť alkohol minimálne mesiac pred úkonom.

Alkohol a nikotín jednoducho s tehotenstvom nejdú dokopy!

Strážte si hmotnosť

Jeden zo spôsobov, akým môžete zistiť, či máte hmotnosť v norme, je BMI – index telesnej hmotnosti. Ten by sa mal pohybovať v rozmedzí od 18,5 do 24,9. Čím vyššia je hodnota BMI, tým výraznejšie u žien klesá šanca na počatie. Pri hodnote BMI 40 a viac plodnosť môže klesnúť až o 43 percent. Na druhej strane, aj výrazná podváha môže byť prekážkou v počatí. Preto chudnite len vtedy, keď to je skutočne nevyhnutné.

Užite si to!

Sex by sa nemal zmeniť len na mechanickú „výrobu“ bábätka. Pokúste sa hodiť za hlavu všetky očakávania a užite si milovanie naplno. Ženský orgazmus tiež môže napomôcť počatiu, čo je určite skvelá správa. Vo svoj prospech môžete využiť aj lubrikačné gély určené na podporu počatia. Platí to však aj naopak. Niektoré druhy lubrikantov môžu spomaliť pohyblivosť spermií, preto si dajte pozor pri výbere produktov.

Rozhýbte sa

Sedavý spôsob života sa taktiež môže negatívne podpísať na plodnosti. Vyberte si športovú aktivitu, ktorá bude vyhovovať vám obom. Spoločnou aktivitou posilnite vzájomný vzťah, upravíte si hmotnosť, zlepšíte kondíciu a zároveň posilníte svoju plodnosť: „S manželom sme po roku a pol neúspešného snaženia začali behať. Pomohlo mi to preniesť pozornosť, beh ma začal naozaj baviť. Po pár mesiacoch sme sa dokonca začali pripravovať na prvý spoločný polmaratón. Nemohla som sa ho zúčastniť, pretože som nečakane otehotnela,“ priznáva Simona, ktorá našla v športe novú záľubu. Zároveň jej šport pomohol sústrediť sa na iné myšlienky. Aj psychika môže výrazne vplývať na celkovú plodnosť.

Zdroje:

Gurevich, Rachel. Do You Need to Avoid Alcoholic Drinks When Trying to Get Pregnant?: How Alcoholic Beverages Impact Fertility, Pregnancy, and Miscarriage Risk. Very Well Family [online]. 19. 08. 2019 [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: verywellfamily.com

KANDOLA, Aaron. Natural ways to boost fertility. Medical News Today [online]. 11. 02. 2019 [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: medicalnewstoday.com

NIERENBERG, Cari. How to Boost Your Fertility: 23. 10. 2018 [online]. [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: livescience.com

ELLIS, Rachel Reiff. How to Boost Your Fertility. WebMd [online]. [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: webmd.com

BROWN, Mary Jane. 16 Natural Ways to Boost Fertility: 13. 08. 2020. Healthline [online]. [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: healthline.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.