Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Cysty a iné nálezy na vaječníkoch. Kedy predstavujú riziko?

ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov

Nález nádoru na vaječníkoch je celkom častý. Tento nádor (nádor znamená tumor a môže byť nezhubný alebo zhubný) je najčastejšie cystický. Ako je to vlastne s cystami? Kedy sa treba obávať, kedy operovať, kedy iba nechať tak?

ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov
V článku si prečítate:

Cysta je dutina vyplnená tekutinou. Táto tekutina môže mať rôzny charakter, môže byť číra, môže to byť hlien, krv alebo tuk. Často sa nájde cysta počas preventívnej prehliadky, menej často ženu ku gynekológovi dovedú problémy.

Anatomické pomery v malej panve a bruchu dovoľujú ovariálnym cystám narásť do veľkých rozmerov. Cysty môžu produkovať hormóny, a tým narúšať menštruačný cyklus. Pokiaľ je cysta endometriózna, príznakom môže byť bolesť, inak cysty nezvyknú bolieť. Bolesti prídu, keď cysta praskne, alebo keď sa cysta otočí okolo svojej osi. 

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Benígne útvary na vaječníku/vajcovode

Zdroj: Promama

Akútne stavy

Ruptúra cysty. Často praskne funkčná cysta a táto tekutina irituje pobrušnicu, čo vyvoláva bolesť. Pri prasknutí cysty sa môže stať, že prasklina zasiahne aj krvnú cievu a žena krváca do brucha. Toto krvácanie môže byť malé (napr. pri normálnej ovulácii, veľa žien to má pri každej ovulácii), alebo výnimočne aj veľké a žena môže stratiť niekoľko litrov krvi. V týchto prípadoch je nevyhnutná operácia. Vtedy to zaraďujeme medzi akútne brušné príhody.

Torkvácia vaječníka je, keď sa cysta otočí okolo svojej osi. Týmto sa priškrtia vaječníkové cievy a vaječník môže odumrieť. Stav je veľmi bolestivý. Patrí medzi akútne brušné príhody a často je nevyhnutná operácia. Ak je vaječník vitálny, tak sa otočí nazad a cysta sa odoperuje. Niekedy sa však už zachrániť nedá a musí sa odstrániť celý.

Cysta, folikul alebo žlté teliesko?

Väčšinou sú cysty bez príznakov a cysty ako také vznikajú u každej ženy počas menštruačného cyklu. Často sa stane, že žene je odporučené ísť na gynekológiu kvôli tomu, že jej napr. na ultrazvuku brucha alebo CT vyšetrení našli cystu.

Pokiaľ je to tenkostenná cysta vyplnená vodou a je do 3 cm, gynekológovia to ani nevolajú cysta, ale folikul. Taktiež žlté teliesko môže vyzerať ako cysta. Folikul aj žlté teliesko sú normálne súčasti menštruačného cyklu a nemusíme sa nimi zaoberať v zmysle kontrol či operácií (samozrejme, okrem vyššie uvedených akútnych príhod).

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj ďalší článok MUDr. Denisy Marcišovej o myómoch maternice.

Diagnostika nálezov na vaječníkoch

Diagnostika je ultrazvuková. Normálne vaječníky (hlavne u starších žien, alebo žien užívajúcich antikoncepciu) nemusia byť viditeľné. Môžu byť prekryté črevami. Ultrazvukový obraz nie je dobrý, ak je v črevách veľa vzduchu. Na to, čo vidíme, teda vplýva veľa faktorov. Avšak cysty na vaječníkoch vidíme takmer vždy.

Už z ultrazvuku máme veľmi slušný odhad, či je cysta benígna, alebo ide o malígny nález (rakovinu). Pokiaľ je cysta tenkostenná, málo prekrvená a vyplnená vodou, tak je takmer isté, že cysta je benígna.

Pokiaľ má cysta rôzne komponenty, a to hlavne solídne (tuhé) s veľkým prekrvnením, máme silné podozrenie na nádorové ochorenie vaječníka. Existujú rôzne diagnostické programy a tabuľky, podľa ktorých sa dajú tieto útvary identifikovať – napr. IOTA.

Diagnostickým doplnkom sú onkomarkery, hlavne CA 125. Zvýšený marker môže znamenať rakovinu. Pozor! Onkomarkery neslúžia ako preventívne vyšetrenie. V minulosti sa v rámci preventívnej prehliadky vyšetrovali každej žene. Nie je to však vhodné robiť, pretože tieto markery môžu byť zvýšené aj z iných dôvodov, napr. kvôli zápalu alebo endometrióze.

Preto boli ženy zbytočne vystavené obavám, že majú rakovinu, aj keď bol marker zvýšený iba minimálne a nič nenasvedčovalo rakovine. Onkomarkery slúžia na doplnenie diagnostiky a monitorovanie liečby nádorových ochorení. Samotná hodnota CA 125 nám nepovie nič.

Liečba cýst na vaječníkoch

Najčastejšia liečba je nechať telo sa o cystu postarať. Väčšina cýst zmizne sama. Niekedy sa cysta môže kontrolovať ultrazvukom, či nerastie alebo nemení vzhľad.

V niektorých prípadoch sa operuje, dôležité je ale vyhnúť sa „chirurgickým svrbivým rukám“ a neoperovať všetky cysty.

Operovať sa jednoznačne musí, keď je pravdepodobnosť malígneho ochorenia veľká. Tieto operácie sa vykonávajú na špecializovaných onkogynekologických pracoviskách.

Operujeme aj vtedy, ak cysta nevyzerá úplne benígna, napr. má tuhé časti. Operuje sa aj, pokiaľ sa cysta prejavuje príznakmi (tlak, bolesť, poruchy cyklu).

Pri každej operácii je potrebné zvážiť benefit a riziko. Inak sa pozeráme na staršie ženy, ktoré už neplánujú (alebo nemôžu) byť tehotné, inak na mladé ženy. U starších žien, hlavne postmenopauzálnych, je riziko rakoviny väčšie a nepotrebujeme šetriť ovariálnu rezervu. Skôr sa prikláňame k operácii.

V prípade mladých žien, ktoré plánujú tehotenstvo, sa snažíme neoperovať (pokiaľ okolnosti a vzhľad cysty dovolia). Každá operácia na vaječníku totižto znižuje ovariálnu rezervu (funkčný potenciál vaječníka, počet vajíčok).

Operácia – kedy áno a kedy nie?

Najnovšie odporúčania sú neoperovať mladé ženy, ak nemáme podozrenie na zhubný nádor. Toto sa týka aj endometriózy (neoperovať do veľkosti 5 cm alebo keď cysta bráni v odobratí vajíčok pri umelom oplodnení) a aj dermoidných cýst (taktiež 5 cm). Pokiaľ dermoid ponecháme v tele, odporúča sa vaginálny ultrazvuk v ročných intervaloch.

Každá operácia so sebou nesie riziko – anesteziologické aj chirurgické. Napriek tomu, že väčšina cýst sa operuje laparoskopicky a sú z toho tri malé jazvičky, ani táto operácia nie je 100 % bez komplikácií.

Čo sa týka „liekov na cysty“, tak nič podobné nefunguje. Žiadne injekcie, ani bylinky, ani tabletky. Kombinovaná hormonálna antikoncepcia pomáha, aby funkčné cysty nevznikali, pretože blokuje ovuláciu. Gestagénová terapia pomáha držať endometriózu pod kontrolou. Ale žiadne lieky nezabezpečia, že cysty (okrem funkčných, tie zmiznú samy) zmiznú.

Cysta nie je žiadna katastrofa, väčšinou je to normálny nález. Pokiaľ však je ultrazvukový nález podozrivý, je nevyhnutné pátrať ďalej, a to väčšinou chirurgicky. Cysta na vaječníku môže byť aj zhubná. Pri súčasných ultrazvukových možnostiach je však ľahko diagnostikovateľná.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.